polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 4 listopada 2006

Maryjo! Pani Dziekanowska!

Czy już Ci podziękowałam:
za ocalony od pożaru dom,
za uzdrowienie z choroby,
za Twoją Miłość, co z Nieba jak grom...?

Za narodzenie mych dzieci,
i za Jezusa rozpoznanie,
za dobrą pracę,
za życiem się radowanie?

Wiesz, że cokolwiek rozkażesz,
wszystko dla Ciebie zrobię.
Proszę Cię tylko o jedno:
byś myśli moje zwróciła ku Tobie.



sobota, 4 listopada 2006

Kiedy odchodzi ktoś...

Kiedy odchodzi Ktoś bliski.
Tak naprawdę, tak już na zawsze
Stajemy nad Jego mogiłą i rozmawiamy
Rozmawiamy ze sobą, rozmawiamy z nim.
Przywołujemy wspomnienia
przebytych razem lat, godzin i chwil.
Mówimy o chwilach radosnych, o chwilach smutnych
O planach nie dokończonych,
O rzeczach ważnych i takich sobie.
Przepraszamy za wszystko czym zraniliśmy
I ronimy łzę żalu.
A czasem przeszywa nas ból,
Czujemy się opuszczeni, zagubieni.
To znowu obiecujemy nigdy nie zapomnieć
I stale się modlić i modlić.
Zapalamy święcę,
Jakbyśmy chcieli te smutne chwile rozjaśnić, rozweselić.
Jakże trudno jest powracać do codzienności
Gdy odszedł Ktoś jedyny, najdroższy.
I choć może czas nasz ból uleczy, to wiemy,
Że już nigdy nie będzie tak, tak jak dawniej.




sobota, 4 listopada 2006

Wspólnota Parafialna w listopadzie

Listopad rozpoczyna się uroczystością Wszystkich Świętych. Liczba imiennie znanych i „oficjalnie uznanych” świętych wynosi około trzech tysięcy i rośnie z miesiąca na miesiąc, do niedawna także dzięki Janowi Pawłowi II, który znacznie powiększył ich grono.
Niekiedy uroczystość Wszystkich Świętych nazywa się „świętem dożynkowym Kościoła”, epifanią Zielonych Świąt, „dnia narodzin Kościoła”. Niegdyś „święto Wszystkich Świętych Męczenników” obchodzono w niedzielę po Zielonych Świątkach, dopiero od VIII wieku obchodzi się święto Wszystkich Świętych 1 listopada.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nie ma jeszcze tysiąca lat. Opat Odilon z Cluny, który wprowadził je w 1028, nawiązał niewątpliwie do tradycji celtyckiej, w której na początku listopada obchodzono wielkie święto zmarłych.


sobota, 4 listopada 2006

Czyste serce

Blisko Ewangelii

Czyste serce

Mt 5,8     Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

    Czyste serce to serce wolne od przywiązań do stworzeń, nastawione na kontakt z Bogiem. Takim sercem jest tylko serce wypełnione miłością Boga. Jeśli żar tej miłości jest wielki, wówczas nic nie jest w stanie „przykleić się” do serca. Temperatura miłości Boga jest tak wysoka, że serce zyskuje całkowitą wolność.
Podobnie jak serce kobiety opanowane miłością jednego mężczyzny staje się wolne wobec innych wielbicieli. Ono jest już pełne po brzegi i nic innego nie potrzebuje do szczęścia, i niczego nie przyjmie. O czystości serca decyduje miłość względem Boga.
Każdy więc, kto realizuje pierwsze przykazanie miłości Boga z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił, posiada serce czyste i jest błogosławiony. To jest tak oczywiste, że nie należy tego błogosławieństwa rozważać, tylko zmobilizować wszystkie siły, by miłość do Boga postawić na pierwszym planie. Czystość serca jest do osiągnięcia.




sobota, 4 listopada 2006

Kto śpiewa dwa razy się modli.

            Św. Cecylia przyszła na świat na początku III wieku. Była bardzo gorliwą chrześcijanką i tak dalece zaangażowana w życiu wewnętrznym, że postanowiła złożyć ślub dozgonnej czystości. Gdy wybuchły prześladowania chrześcijan, św. Cecylia została aresztowana, a następnie poddana ogromnym mękom. po trzech dniach cierpień oddała Bogu ducha. Św. Cecylia została patronką wielu chórów i zespołów wokalno - muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. W Polsce kult św. Cecylii jest bardzo żywy. 

   Ogólnie rzecz biorąc św. Cecylia jest patronką śpiewu i muzyki kościelnej. Pieśń kościelna pełni doniosłą rolę jako czynnik wychowujący i kształtujący lud i młodzież pod względem etyczno - religijnym.




sobota, 4 listopada 2006

Książe Kazimierz Odnowiciel

Kartki z kalendarza

KSIĄŻE KAZIMIERZ ODNOWICIEL

    28 listopada 1058 r. zmarł w Krakowie książę z dynastii Piastów Kazimierz Odnowiciel. Urodził się w 1016 r., Był synem Mieszka II i Rychezy. W bardzo wczesnym wieku został oddany do klasztoru, gdzie otrzymał staranne wykształcenie. W wyniku dokonanego w 1031 r. przez przyrodniego brata Mieszka II - Bezpryma przewrotu i odsunięcia go od władzy, Rycheza wraz z Kazimierzem musiała opuścić Polskę i udała się do Saksonii. Kazimierz powrócił do Polski prawdopodobnie dopiero w 1034 r. po śmierci Mieszka II. Objął tron po ojcu, ale nie koronował się.








Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.