polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 3 września 2006

Święty Maurycy

   Maurycy był dowódcą rzymskiej Legii tebańskiej za czasów cesarza Dioklecjana, w której żołnierzami byli chrześcijanie. Legion ten w liczbie 6000 osób, dowodzony m.in.  przez Maurycego,  stacjonował w Szwajcarii. Około 290 roku przed jedną z wypraw przeciwko Bagaudom  (w celu uśmierzenia powstania) zażądano, aby żołnierze złożyli pogańskim bogom ofiarę. Maurycy wraz z legionistami stanowczo odmówił, mówiąc: "Jesteśmy gotowi walczyć za ojczyznę, gdzie tylko zajdzie tego potrzeba. Jesteśmy również gotowi modlić się do Pana Boga o zwycięstwo. Jednak składać ofiar bożkom nie możemy, gdyż byłoby to bałwochwalstwem".

Wtedy cesarz nakazał otoczyć legion i zdziesiątkować go. Legion nie poddał się. Wybito wszystkich, do ostatniego żołnierza, wśród nich Maurycego, Eksuperiusza i senatora Kandyda W miejscu gdzie zginęli Teodor, biskup Octodurum, wybudował kaplicę (IV w). Następnie Zygmunt, król Burgundii wzniósł klasztor, przy którym z czasem powstało potężne opactwo, skupiające 900 mnichów. Niebawem wokół opactwa powstało miasto St-Maurice. W roku 961 relikwie św. Maurycego przewieziono do Ratyzbony, a stąd do Magdeburga. Cześć św. Maurycego szerzył szczególnie gorliwie św. Lambert oraz św. Uldaryk, biskup Magdeburga. Stąd też Maurycy odbierał szczególną cześć w cesarstwie niemieckim. Podczas koronacji cesarze otrzymywali do rąk włócznię św. Maurycego. W grocie włóczni, wg legendy, tkwił gwóźdź z krzyża Chrystusowego. Kopię tej włóczni podarował cesarz Otto III królowi Bolesławowi Chrobremu. Gest ten był uznaniem niezależności księcia polskiego i przyzwoleniem na koronację. Kopia ta znajduje się w skarbcu wawelskim.
    Św. Maurycy jest patronem; farbiarzy, kapeluszników, piechoty, rycerstwa i żołnierzy.

 

    Kościół katolicki oddaje cześć św. Maurycemu i jego towarzyszom w dniu 22 września.                  

 

Opr.: S.D.

 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.