polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 3 września 2006

Ze Świętą Jadwigą Królową w nowy rok szkolny

     Imię to wyraz życzenia, aby dziecko stało się człowiekiem wartościowym, może jak święty, którego imieniem chcemy go nazwać. Imię zachęcające dziecko do wzrastania, do zmierzania się z dobrocią, szlachetnością, świętością. Imię to dar, program życia. (z książki Pino Pellegrino pt. „Witaj Maleństwo.” Wydawnictwo Salezjańskie 2002 r.)

   Podobne znaczenie ma wybór patrona szkoły. Naszą szkołą od 1999 r. opiekuje się Święta Jadwiga Królowa. Jej życie stanowi dla nas inspirację do tworzenia Programu wychowawczego szkoły oraz do opracowywania programu Dnia Patrona. Co roku przeżywamy go 8 czerwca na pamiątkę ogłoszenia Pani Wawelskiej świętą przez Sługę Bożego Jana Pawła II.

   Obchody tego szczególnego Dnia w bieżącym roku rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy świętej. Przypomnieliśmy sobie wtedy, że nie wystarczy poznawać życie Patronki, o niej mówić i śpiewać, ale przede wszystkim trzeba próbować naśladować Jej „czynną miłość” do Pana Boga i ludzi. Warto także częściej odpowiadać sobie na pytania: „Co jest najważniejsze?  Co jest najpiękniejsze? Co prawdziwe, jedyne, największe? Za co warto życie dać?”

   Następnie spotkaliśmy się w sali gimnastycznej. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru zaśpiewaliśmy hymn szkoły. Uczennica z klasy VI przeczytała tekst o ponadczasowych cechach i czynach Królowej, które warto naśladować zmagając się każdego dnia z własnymi słabościami. Wy-słuchaliśmy również, w wykonaniu naszego zespołu muzycznego, kilku piosenek o tym, co dobre, mądre i piękne.

   Druga część programu była poświęcona twórcy teatru Tadeuszowi Kantorowi, którego dom można zwiedzać w Hucisku. Uczniowie klasy IV przedstawili fragment sztuki „Umarła klasa.” Pani reżyser i młodzi aktorzy otrzymali duże brawa za odważne zmierzenie się z trudnym tekstem. Dziewczęta i chłopcy z klasy VI zostali nagrodzeni za wykonanie albumów, których tematem było życie i twórczość Tadeusza Kantora. Znalazły się w nich m.in. wypowiedzi znanych osób, którzy zwracali uwagę na jego zaangażowanie w tworzenie, siłę intelektu oraz tajemnicę zespolenia teatru i sztuk plastycznych. Uczniowie przeczytali wybrane fragmenty swoich prac. Był wśród nich wywiad z panią Kantorową, której obrazy można oglądać w domu w Hucisku. Z powodu problemów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w naszej uroczystości. Jeden z albumów został wybrany na prezent dla pani Kantorowej. Obok wystawy albumów została zorganizowana wystawa prac plastycznych inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora. 

  W styczniu bieżącego roku pożegnaliśmy księdza i poetę Jana Twardowskiego. Dzieci z klas I – III mówiły wybrane wiersze „księdza Jana od biedronki”, który z taką pokorą dzielił się z nami darem poznawania i opisywania Pana Boga, ludzi i przyrody:

   „Bóg ukrył się dlatego by świat było widać...

   miłość której nie widać nie zasłania sobą.”

   „...wszystkie góry spokojne jak wiara cierpliwe...”

   Niektórzy uczniowie wykonali także prace plastyczne, w których wyrazili swoje przeżycia po wysłuchaniu poezji księdza Twardowskiego. Natomiast starsze dzieci napisały wzruszające teksty nawiązujące do niezapomnianych słów: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą.”

   Piękne było życie Patronki naszej szkoły. Stanowi dla nas inspirację do podejmowania różnych zadań. Poprzez ich realizację mamy możliwość dzielenia się z innymi przemyśleniami, przeżyciami, talentem. Wciąż zachęca nas do wybierania tego, co dobre. Wierząc w świętych obcowanie ufamy, że dopomoże nam twórczo i owocnie, na Bożą chwałę i ku radości ludzi przeżyć nowy rok szkolny, już 10 – ty w nowym budynku. 

B.S. 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.