polski english français deutsch italiano nederlands
wtorek, 10 maja 2022

4 Niedziela Wielkanocna

8.05.2022 r.

Dziś "Procesja św. Stanisława" z Wawelu na Skałkę. Prośmy św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski i Kościoła krakowskiego, którego srebrna trumna spoczywa w centralnym miejscu katedry wawelskiej a relikwie są niesione uroczyście w procesji na Skałkę, o opiekę nad naszą Ojczyzną i archidiecezją.

 

Dzisiejszą niedzielą, która jest 59. Światowym Dniem Modlitw o powołania, rozpoczynamy Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele pod hasłem "Posłani w pokoju Chrystusa". Obok prasy religijnej znajdują się foldery związane z tym wydarzeniem, które można zabrać do domu. 

 

Nabożeństwa majowe w niedziele o godz. 1530, w tygodniu po Mszy św. wieczornej, czyli ok. godz. 1830 (wyjątki w tym tygodniu: środa – po Różańcu, godz. 1830; piątek – po Mszy św., godz. 1930).

 

Kalendarz liturgiczny:

 

  • W poniedziałek – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej
  • W piątek – wspomnienie NMP z Fatimy
  • W sobotę ‑ święto św. Macieja, apostoła

 

W środę (11 V) zapraszamy na Wieczór Maryjny: o godz. 1800 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec i Litania do Matki Bożej, następnie słowo Boże i  o godz. 1900 Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Dziekanowskiej, po której procesja Maryjna ze świecami.

 

W piątek (13.V) od godz. 1500 adoracja Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy wszystkich odprawiających „Majówki” przy kapliczkach rozsianych po naszej parafii do przybycia z pielgrzymką na Mszę św. o godz. 1900 w kościele. Po Mszy św. wspólne Nabożeństwo majowe z recytowaną Litanią do Matki Bożej.

 

Róże Różańcowe prosimy o modlitwę za pasterzy naszej diecezji [Ks. kard. Stanisław Dziwisz i Ks. Bp Robert Chrząszcz obchodzą w tym tygodniu imieniny], księży rodaków z Ks. Bpem Zdzisławem, kapłanów, którzy pracowali i pracują w naszej parafii oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii. Harmonogram modlitwy: poniedziałek - Róża Matki Bożej Dziekanowskiej; wtorek - Róża Świętego Józefa; środa - Róża Matki Bożej Szkaplerznej; czwartek - Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy; piątek - Róża Matki Bożej Fatimskiej; sobota - Róża Matki Bożej Anielskiej.

 

Wydarzenia związane I Komunią Świętą:

- w sobotę 14 V o godz. 830 ‑ nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i spowiedź dzieci, rodziców i krewnych;

- w niedzielę 15 V o godz. 1100 – Uroczystość I Komunii Świętej. Dzieci z rodzicami gromadzą się przed kościołem o godz. 1045. Prosimy, by wierni nie zainteresowani bezpośrednio tą uroczystością wybrali inną godzinę Mszy św.

- 16 - 21 V ‑ Biały Tydzień: codziennie Eucharystia i Nabożeństwo majowe o godz. 1800; w piątek 20 V pielgrzymka dziękczynna do Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem; w sobotę 21 V o godz. 900 – zakończenie Białego Tygodnia i rozdanie obrazków

 

Rocznica I Komunii Świętej będzie miała miejsce 27 maja w czasie pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach.

 

22 maja br. będzie miała miejsce beatyfikacja Sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki dwóch wielkich dzieł w Kościele: Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, które w tym roku obchodzi 200-lecie swego istnienia, i Żywego Różańca powstałego cztery lata później, w 1826 r. Przez 9 dni, począwszy od najbliższego piątku, będziemy odmawiać krótką modlitwę za jej wstawiennictwem w ramach nowenny przed uroczystością beatyfikacji. Na chórze pojawi się wkrótce, obok św. Cecylii i św. Maksymiliana, witraż z wizerunkiem nowej błogosławionej.

Przy okazji informujemy, że 30 kwietnia zainstalowany już został na chórze witraż św. Floriana, poświęcony w ubiegłą niedzielę przy udziale strażaków z wszystkich jednostek OSP w naszej parafii. Za ufundowanie tegoż witrażu dziękujemy Strażakom z Sierakowa, a wszystkim druhom i druhnom dziękujemy za pełnienie misji ochrony życia, zdrowia i mienia oraz wieloraki udział w duchowym wzrastaniu naszej parafialnej wspólnoty.

 

Nowożeńcom z 30 kwietnia: Magdalenie i Maciejowi, Agnieszce i Marcinowi, Edycie i Adrianowi oraz Marcie i Rafałowi dziękujemy za kwiaty w kościele i życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej Dziekanowskiej na nowej drodze życia.

 

Dziękujemy osobom, które zgłaszają chęć ufundowania kolejnych tajemnic Różańca.

 

[Trudniejszą kwestią pozostaje fundacja mniej wyeksponowanych witraży na chórze. Dlatego poddajemy pod rozwagę taką myśl: gdyby wierni uczestniczący w nabożeństwach na chórze złożyli w przeciągu jakiegoś czasu dowolną i dobrowolną ofiarę na ten cel (np. do puszki ustawionej na chórze), wówczas powstałaby zbiorowa fundacja pt. „Fundacja parafian uczestniczących w niedzielnych Eucharystiach na chórze. Dziekanowice 2022” z załączoną osobno listą ofiarodawców. Jeśli ta idea trafi do przekonania, prosimy dać panu organiście krótki sygnał: „jestem za”. Podobnie mogłyby powstać zbiorowe fundacje sympatyków danego świętego lub świętej. Osoby, które chciałyby złożyć cegiełkę na rzecz witraża św. Maksymiliana bądź św. Cecylii czy też bł. Pauliny Jaricot, prosimy o sygnał do pana kościelnego.]

 

Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary na inwestycje.

 

 

Gościom i parafianom, solenizantom i jubilatom, życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej i świętych Patronów.

 

 

 

Adres i warunki przyjęcia do Seminarium Krakowskiego

 

 

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej,

ul. Podzamcze 8,   31-003 Kraków.

 

 

Kandydaci na I rok powinni dostarczyć:

 

 

  1. Podanie o przyjęcie do seminarium.
  2. Własnoręcznie napisany życiorys.
  3. Świadectwo maturalne (oryginał).
  4. Aktualną metrykę Chrztu św. i Bierzmowania.
  5. Opinie księdza proboszcza i katechety.
  6. 6 fotografii.
  7. Świadectwo zdrowia.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.