polski english français deutsch italiano nederlands
piątek, 10 kwietnia 2020

Święcenie pokarmów

Święcenie pokarmów będzie miało miejsce w Wielką Sobotę w sposób opisany w ogłoszeniach z Niedzieli Palmowej, bez pokropienia wodą święconą (można pokropić samemu wodą pobłogosławioną razem z pokarmami). Dla przypomnienia poniżej treść wspomnianego ogłoszenia.

Można też poświęcić pokarmy samemu (najlepiej ojciec rodziny lub ktoś w jego zastępstwie) w poranek Wielkanocny według następującego obrzędu:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 („Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. 

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie 

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: 

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? 

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. 

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja 

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

 

Święcenie pokarmów (w Wielką Sobotę na trasach opisanych poniżej)

Trasa x Paweł

9:00 Dziekanowice→ Dziekanka→ Rudnik→ 9:30 Winiary → Winiary droga wojewódzka → Winiary domy koło szkoły i ślepe uliczki → ok 10:15 Kunice Kopce → Kunice wieś → Podszczepie ok. 11:00 Hucisko → Misiorówka → Zakowa → Winiary Górki → Winiary Lipie →ok 12:00 Winiary Kopaliny → Winiary i Osada Kunice i domy na działkach → Niezdów.

Trasa x Proboszcz

9:00 Dziekanowice → Kasówka → Zabawie → Węgielnik → Zalesie → Pozorek → Zbyszkówka → Bania → Jankówka przy drodze wojewódzkiej → zjazd Jankówka wieś / koło strażnicy/ → Jankówka domy za dworem → ok 10:00 Bieńkowice w stronę szkoły i w stronę Gorzkowa→Psina → Gaiska → Nowa Wieś k. piekarni→ ok. 11:00Nowa Wieś Wielka Góra (domy koło szkoły)→ Sieraków wieś i koło strażnicy → Sieraków Domy koło przedszkola → Grodziska → Nowa Wieś Grabowa → Nowa Wieś Granica → Sieraków Granica → Sieraków Cegielnia → Dziekanowice Domy Szkoły.

 

1. O godzinie 8:45 rozpoczniemy transmisję obrzędu błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny z naszej świątyni, bez udziału wiernych.

2. Przed przejazdem księdza po trasie przejedzie samochód z ogłoszeniem o możliwości poświęcenia pokarmów.

3. Prosimy, aby wierni stali przy swoich posesjach z zachowaniem bezpiecznej odległości od sąsiadów.

4. Prosimy, aby nie tworzyć skupisk ludzi na trasie przejazdu.

5. Prosimy was o cierpliwość, święcenie w takiej formie odbywa się pierwszy raz. Podane godziny są orientacyjne.

6. Mieszkańcy, których domy oddalone są znacznie od dróg zaznaczonych na mapce poglądowej, uprasza się, aby w miarę możliwości do nich podeszli.

7. Wyruszając na drogi naszych wsi chcemy błogosławić nie tylko pokarmy, ale także was i wasze domy.

8. Przypominamy, że błogosławienie pokarmów jest czynnością świętą, a nie atrakcją, dlatego prosimy o przeżywanie tego momentu w duchu wiary.

9. W trakcie przejazdu nie przyjmujemy ofiar, ani darów dla ubogich.

10. Już nie możemy się doczekać, aby was zobaczyć :)

11. Zachowajcie wszystkie zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim bądźcie czujni!

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.