polski english français deutsch italiano nederlands

Niedziela - dniem świętym, modlitwy i odpoczynku

Ojciec Święty Jan Paweł II w maju 1998 roku wystosował do wiernych list apostolski "Dies Domini" (Dzień Pański), o świętowaniu niedzieli. Bezpośrednią przyczyną powstania tego listu jest widoczne spłycenie wiary i obojętność religijna, czego wyrazem jest zatracenie poczucia świętości niedziel w wielu krajach, w Polsce także. Konkretnie wyraża się to, w niczym usprawiedliwionym nie uczestniczeniu we Mszy Św., coraz częstym podejmowaniu pracy w niedzielę, czy braku dbałości o to, by w rodzinie dzień ten miał charakter świąteczny.
Pierwszy rozdział listu pt. "Świętowanie dzieła Stwórcy" omawia teologię dnia siódmego, w oparciu o Księgę Rodzaju opisującą radosny odpoczynek Stwórcy po dziele stworzenia.
Drugi rozdział "Dzień Zmartwychwstałego" omawia związek chrześcijańskiego świętowania niedzieli z faktem zmartwychwstania. Dalej Ojciec Święty, bardzo szeroko omawia znaczenie zgromadzenia eucharystycznego - Mszy Św., która ma być sercem niedzieli.
Zatrzymujemy się nad niezwykle ciekawym rozdziałem IV pt. "Niedziela dniem radości, odpoczynku, solidarności" , "W pierwszym dniu tygodnia wszyscy się radujemy" czytamy w Didaskaliach Apostolskich. Niedziela pozostaje zawsze pamiątką pierwszego spotkania apostołów ze zmartwychwstałym Panem, co związane jest z chrześcijańską radością. I chociaż radość ta, związana jest z całym życiem chrześcijanina, szczególnie jednak związana jest ona z niedzielą radości chrześcijańskiej nie należy mylić z zaspokojeniem i przyjemnością: jest ona o wiele trwalsza i przynosi głębokie uspokojenie. Następnie Ojciec Święty zwraca uwagę na konieczność niedzielnego odpoczynku. "Sześć dni będziesz pracował i wykonywał swą pracę, lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach by wypoczął twój niewolnik jak i ty". (Pwt.5, 12- 15). Cykl pracy i odpoczynku związany jest nierozerwalnie z ludzką naturą i zgody samego Boga. W czasach pogańskich świętowanie niedzieli i połączenie jej z odpoczynkiem wymagało od chrześcijan będących w mniejszości, niemałych wyrzeczeń. Po upadku Cesarstwa, Sobory nieustannie wydawały zalecenia dotyczące świątecznego wypoczynku, biorąc w obronę wyzyskiwanych robotników, czy służących, którym odmawiano prawa do wypoczynku. Tymczasem obecnie obserwujemy tu cofanie się do czasów pogańskich, bowiem od coraz większej liczby pracowników, pracodawcy wymagają pracy w niedzielę. Szczególnie daje się zauważyć nawyk handlowania. O ile można jeszcze znaleźć usprawiedliwienie dla otwartego w okolicy dyżurnego sklepu spożywczego, czy cukierni, o tyle trudno wytłumaczyć handlowanie na giełdach, hurtowniach, supermarketach, w sklepach z artykułami przemysłowymi. O pomstę do nieba zaś, wołają otwarte w niedziele knajpy.
Niech jednak ci, którzy nie posiadają sklepów nie rozgrzeszają się zbyt łatwo: kupujący jest współwinny tego grzechu. Zresztą grzechów nie odpoczywania w niedzielę mamy na sumieniu więcej. Niedziela ma także być dniem solidarności , w którym wierni poświęcają się dziełom miłosierdzia, działalności charytatywnej i apostolstwu. Jest więc ona szczególną okazja do podzielenia się swoimi dobrami, od odwiedzenia kogoś samotnego, chorego, czy zaproszenie go na posiłek. Taka postawa jest efektem przeżywania Eucharystii jako wspólnoty. Niech więc każdy rozejrzy się dookoła, by odszukać ludzi, którzy potrzebują jego solidarności. Niedziela jest w końcu objawianiem sensu czasu. Ukazuje pewien rytm jego upływania, jest zapowiedzią i oczekiwaniem na powtórne przyjście Pana. Niech będzie także okazją, do spojrzenia w siebie i stanie się niejako "duszą" pozostałych dni.


Opr.: Olcha
- "Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 2 (135) 2005 r.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.