polski english français deutsch italiano nederlands

Sprawa honoru

Wśród książek

To pasjonująca książka wydana w ubiegłym roku, opowiadająca historię polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, a potem dopomogli aliantom do zniszczenia potęgi militarnej Niemiec, stąd jej podtytuł „Dywizjon 303 Kościuszkowski”. W książce tej amerykańska para dziennikarska Lynne Olson i Stanlej Cloud kreśli też historię zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej względem Polski. Książka odkrywa przed nami historię Polski w czasie drugiej wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach Polaków z Hitlerem i Stalinem, o ich długiej walce o niepodległość i o tragicznym rozwianiu tych marzeń w czasie pokoju, który nastąpił.
Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 – wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem – oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu. Ta mocna, wciągająca i wzruszająca książka dedykowana "Narodowi polskiemu" jest tym cenniejsza, że została napisana w sposób obiektywny i opiera się na materiałach źródłowych nie zawsze dostępnych dla polskich historyków.
Wspomnieć należy również o innych wydanych w ostatnim czasie książkach dotyczących „spraw polskich”, a napisanych przez autorów zagranicznych. Pierwsza z nich to książka historyka angielskiego Normana Davies’a „Powstanie ‘44” poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Książka ta ukazuje losy powstania 1944 roku przeciw okupantowi niemieckiemu na tle historii Polski od 1939 do 1956 roku . Dla czytelników polskich jest ona świetną lekturą , przypomnieniem najnowszej historii Polski, a dla czytelnika zagranicznego wyjaśnia zawiłe losy narodu polskiego w czasach okupacji hitlerowskiej, jak i w pierwszych latach po wojnie i daje odpowiedź czym dla Polaków było Powstanie Warszawskie 1944 roku i że nie należy go utożsamiać z powstaniem w Getcie Warszawskim.
Inną książką dotyczącą dosłownie najnowszych dziejów jest książka autorstwa amerykanina Benjamina Wejser’a pt. „Ryszard Kukliński – życie ściśle tajne”. Jest to książka napisana głównie w oparciu o dokumenty z amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA oraz na podstawie rozmów z Ryszardem Kuklińskim. Jest to książka „ z dreszczykiem”.
Wszystkie te trzy pozycje łączy jedno, opowiadają one o sprawach polski piórem zachodnich autorów. Są to pozycje bardzo ciekawe i wartościowe i co ważne wciąż jeszcze dostępne w księgarniach. Mogą stanowić doskonały prezent pod choinkę.
S.D.
"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 12 (145) 2005 r.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.