polski english français deutsch italiano nederlands

Wędrówka ze świętą Jadwigą królową po Europie

16 października to szczególny dzień w historii naszego narodu. W 1384 r. królem Polski została święta Jadwiga. W 1978 r. ksiądz kardynał Karol Wojtyła przyjął wezwanie z dalekiego kraju, aby służyć Panu Bogu i ludziom na Stolicy Piotrowej. Polska alpinistka, Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata. „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko” - powiedział Jan Paweł II, kiedy otrzymał od Wandy Rutkiewicz kamyk z Mount Everestu.
„Dziękujemy... Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu za Twoją mądrość, Jadwigo; za to, żeś rozeznała zamysł Boży nie tylko w stosunku do swego powołania, ale także w stosunku do powołania narodów: naszego dziejowego powołania i do powołania Europy, która za twoją sprawą dopełniła obrazu ewangelizacji na własnym kontynencie, żeby potem móc podjąć ewangelizację innych krajów i kontynentów na całym świecie... Radujemy się dzisiaj twoim wyniesieniem na ołtarze. Radujemy się w imieniu tych wszystkich narodów, którym stałaś się matką w wierze. Radujemy się wielkim dziełem mądrości. I dziękujemy Bogu za twoją świętość, za posłannictwo, jakie spełniłaś w naszych dziejach...”
Te słowa papieża Jana Pawła II mogliśmy usłyszeć w czasie Mszy świętej na krakowskich Błoniach 8 VI 1997 r. Papież Polak ogłosił wtedy świętą królową Jadwigę, która dwa lata później została Patronką Szkoły Podstawowej w Winiarach.
Pamiętając o udziale polskiej królowej w jednoczeniu Europy, opracowaliśmy program kolejnego Dnia Patronki w naszej szkole. Poszczególne klasy zostały zaproszone do przygotowania prezentacji kultury wybranego kraju Unii Europejskiej.
Z dziećmi z „zerówki” wyruszyliśmy w podróż po naszej Ojczyźnie. Słuchając wierszy i piosenek podziwialiśmy piękno naszej Ojczyzny. W Krakowie: królewski Wawel i Rynek z Sukiennicami, Lajkonikiem i krakowiakami. W Warszawie: Stare Miasto, Zamek Królewski i Syrenkę. Pociąg przedszkolaków zawiózł nas nad polskie morze.
Klasa I razem z Pinokiem zwiedzała Włochy, których linia brzegowa przypomina kształt buta. „Zapachniało” pizzą i spagetti. Pierwszaki zaprowadziły nas na krzywą wieżę, do uniwersytetu i na Sycylię. Pielgrzymowaliśmy także do Watykanu. Jeszcze raz serdecznie pomyśleliśmy o naszym papieżu.
Taniec integracyjny „Wakacje nad wodą” rozpoczął nasz występ. Przypomnieliśmy kilka ważnych wydarzeń z historii Polski i Szwecji. Opowiedzieliśmy o zwyczajach związanych z dniem świętej Łucji i świętami Bożego Narodzenia. Widzowie mieli możliwość obejrzenia fragmentu koncertu popularnego szwedzkiego zespołu „Abba”, który w 1976 r. wystąpił w Polsce. Zaprezentowaliśmy inscenizację na podstawie lubianej lektury Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Wymieniając nazwiska polskich laureatów nagrody Nobla wyraziliśmy nadzieję, że noblistą zostanie uczeń naszej szkoły. Na zakończenie zaśpiewaliśmy piosenkę i zaprosiliśmy do szwedzkiego stołu.
Uczniowie klasy III zabrali wszystkich w podróż do Francji. Zgromadzili barwne ilustracje zachęcające do odwiedzenia kraju z wieżą Eiffela. Przypomnieli nazwy sąsiednich państw i symbole. Opowiedzieli o historii, samochodach, kuchni i modzie. Ubrane w kolorowe suknie dziewczynki otrzymały duże brawa za wykonanie przeboju w języku francuskim oraz zatańczenie „can–cana”.
Z klasą IV powędrowaliśmy do Wielkiej Brytanii. Patrząc na mapę poznawaliśmy krainy historyczno – geograficzne tworzące to państwo, jego położenie i największe miasta. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki, także w języku angielskim, opowiadające, jakie są w tym kraju zwyczaje związane z Nowym Rokiem, Wielkanocą, Dożynkami, Nocą Ognia i Bożym Narodzeniem. Były także ciekawostki kulinarne i sportowe. Młodsi uczniowie otrzymali w prezencie karty walentynkowe.
Węgry, ojczyznę królowej Jadwigi, wybrali uczniowie klasy V. Starali się zaciekawić wszystkich historią tego kraju, jego związkami z historią Polski, zwłaszcza wtedy, gdy królem naszego państwa został Ludwik Węgierski, a potem jego córka. Opowiedzieli o turystycznych atrakcjach, z Budapesztem, Dunajem i Balatonem na czele. Mówili o węgierskiej kuchni i klimacie. Przygotowali także wystawę rekwizytów przybliżających kulturę Węgrów.
Występ klasy VI rozpoczęła koleżanka grająca na organach fragment „Ody do radości”. Oda ta jest częścią IX symfonii oraz hymnem Unii Europejskiej. Autor tego utworu to Ludwig van Beethoven, niemiecki kompozytor. Innymi znanymi Niemcami są bracia Jakub i Wilhelm Grimm, którym zawdzięczamy piękne baśnie oraz Jan Gutenberg – wynalazca druku. Uczniowie przekazali widzom także ciekawostki turystyczne i kulinarne.
Z okazji Dnia Patronki zostały także przygotowane dwie wystawy. Na pierwszą złożyły się literackie prace uczniów, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie poświęconym królowej Jadwidze. Uczeń klasy V otrzymał III miejsce, a uczennica wyróżnienie. Drugą wystawę wypełniły prace plastyczne inspirowane lekturą baśni Jana Christiana Andersena. W bieżącym roku obchodzimy 2–setną rocznicę urodzin i 130 rocznicę śmierci tego wielkiego, duńskiego pisarza. W autobiografii Andersen tak napisał: „Historia mojego życia powie światu to, co mówi mnie: że istnieje pełen dobroci Bóg, który wszystko wiedzie ku najlepszemu”. („Gość Niedzielny” nr 22, 2005 r.)

Uczniowie kl. II (w roku szkolnym 2004/2005)
z Wychowawczynią.
"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 10 (143) 2005 r.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.