polski english français deutsch italiano nederlands

Zwiastowanie Pańskie - Ewangelia życia

Bardzo łatwo zinstrumentalizować nauczanie Jana Pawła II. Na przykład jego szacunek dla życia. Można wtedy – z imieniem Papieża na ustach – potępiać aborcję i eutanazję i... popierać karę śmierci. Albo odwrotnie: być przeciwnikiem kary śmierci i jednocześnie... walczyć o prawo do przerywania ciąży.
Tymczasem Papież był ,,miłośnikiem” ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, i dlatego też był jego radykalnym obrońcą. Obrona życia to przecież jeden z głównych tematów pontyfikatu Jana Pawła II. On sam pragnął, żeby jego posługa była ,,ewangelicznym krzykiem w obronie (...) tych, którzy są zagrożeni, otoczeni pogardą, i których prawa ludzkie są zagrożone”. Chodziło mu zwłaszcza o nienarodzonych, upośledzonych i ludzi starych, ale także o ofiary przemocy i wojen, o skazańców. Bo człowieka – powtarzał Ojciec Święty – nie wolno zabijać! ,,Dopóki żyję, mam prawo żyć”. ,,Tylko Bóg jest Panem życia!”.
Papież, rzecz jasna, nie ograniczał się do powtarzania Boskiego zakazu: ,,Nie zabijaj!”, ale ukazywał wartość życia. ,,Bardzo wysoko cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć” – pisał w Liście do osób w podeszłym wieku. Mówił o znaczeniu, jakie ma ono dla chrześcijaństwa, które – z pewnego punktu widzenia – można nawet nazwać ,,ewangelią życia”. W encyklice – tak właśnie zatytułowanej – czytamy, że ,,Ewangelia miłości Boga do człowieka, ewangelia godności osoby i ewangelia życia stanowią jedną i niepodzielną Ewangelię”, to znaczy: Dobrą Nowinę o życiu Boga, do którego zaproszony jest każdy człowiek, i o życiu (,,tu i teraz”, a nie dopiero po śmierci) tegoż człowieka, o jego świętości i godności.
Z inicjatywy Jana Pawła II 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (kiedy Syn Boży stał się nienarodzonym dzieckiem i ,,zamieszkał” w łonie Maryi), obchodzimy, a raczej powinniśmy obchodzić, Dzień Świętości Życia. Nie zapominajmy o tym w naszej modlitwie, refleksji i wdzięczności za dar życia. Bo każde ludzkie życie ,,chce być” szanowane. Może powinniśmy wreszcie wziąć to sobie do serca?

Janusz Poniewierski

"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 3 (148) 2006 r.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.