polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 20 czerwca 2020

12 Niedziela Zwykła

21.06.2020 r.

      Dziś dziewczynki i chłopcy z kl. III przyjmują w naszej parafii I Komunię Świętą. Życzymy im i ich rodzinom wielu łask Bożych, a ks. Pawłowi, nauczycielom, rodzicom i wszystkim, którzy przygotowywali dzieci do tej uroczystości oraz zadbali o piękną oprawę tego wydarzenia, serdecznie dziękujemy.

       Kalendarz liturgiczny:

  • W środę – uroczystość narodzenia św. jana chrzciciela
  • W sobotę – wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy
  • W niedzielę – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika

      Porządek Mszy świętych w niedziele 21 i 28 czerwca przedstawia się  następująco: 700, 800, 900, 1000, 1100, 1200, 1600 (bez Mszy św. o 2000). Od lipca bez dodatkowych Mszy św., czyli: 700, 900, 1100, i 1600.

      Nabożeństwa czerwcowe ‑ w niedziele o godz. 1530, w dni powszednie po Mszy św. wieczornej.

      Wczoraj miało miejsce pobłogosławienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej przez Księdza Metropolitę Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, którego list do wiernych z tej okazji za chwilę odczytamy. Panom Stanisławowi, Tadeuszowi i Pawłowi gratulujemy i życzymy owocnego posługiwania.

      Zapraszamy na Msze święte w intencji naszych księży, którzy wkrótce będą obchodzić swoje imieniny. Msza św. w intencji ks. kan. Jana zostanie odprawiona w środę, 24.VI o godz. 1800, w intencji ks. Pawła w niedzielę, 28.VI o godz. 1100.

      We wtorek czynna będzie po przerwie Poradnia Małżeńska w godz. 2000 – 2100 w sali na wikarówce.

      W piątek, 26.VI ‑ zakończenie Roku Szkolnego. Zapraszamy na Mszę św. dziękczynną za miniony rok szkolny uczniów klas O – III w czwartek (25.VI) o godz. 1800, a uczniów klas IV – VIII i starszych w piątek (26.VI) o godz. 1800. Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkół i rodzicom życzymy dobrych, udanych i bezpiecznych wakacji mimo istniejących ograniczeń.

      Róże Różańcowe prosimy o modlitwę w intencji Ojczyzny i o wybór właściwego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej, który będzie zgodny z wolą Bożą. Harmonogram: poniedziałek - Róża Matki Bożej Szkaplerznej; wtorek - Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy; środa - Róża Matki Bożej Anielskiej; czwartek: - Róża Matki Bożej Częstochowskiej: piątek - Róża Świętej Rity; sobota - Róża Matki Bożej Fatimskiej.

      Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce, Pan Tomasz Suś, informuje i gorąco zachęca do udziału w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w poniedziałek, 22. czerwca, czyli jutro, w godz. od 900 do 1200 w sali konferencyjnej ‑ na parterze Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce. Kolejna już akcja podejmowana jest w związku z alarmującym stanem zapasów krwi w szpitalach.

      Rodzice Klaudii Mistarz dziękują za ofiary zebrane w ubiegłą niedzielę w wysokości 4009 zł. Msza św. od rodziców w intencji ofiarodawców zostanie odprawiona 8.08.2020 r. o godz. 1800.

      Bóg zapłać za wszystkie ofiary przekazywane na sanktuarium.

      Parafianom i gościom życzymy błogosławieństwa Bożego, obfitych łask płynących z Jezusowego Serca i opieki Matki Bożej Dziekanowskiej.

 

Kraków, dnia 17 czerwca 2020 r.


SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO
DO PARAFII, Z KTÓREJ POBŁOGOSŁAWIONY ZOSTAŁ
NADZWYCZAJNY SZAFARZ KOMUNII ŚWIĘTEJ

 Umiłowani Siostry i Bracia,

Wyrażam wielką radość, że w Archidiecezji Krakowskiej już od piętnastu lat posługują świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii Świętej. Dzięki posłudze ponad pięciuset pięćdziesięciu mężczyzn Pan Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie odwiedza tych, którzy w niedziele, święta i inne uroczystości w ciągu roku nie mogą o własnych siłach przyjść do kościoła.

Pierwszym i podstawowym zadaniem nadzwyczajnych szafarzy jest regularna posługa względem osób chorych i starszych. Ustanowieni po to, aby zanosić Najświętszy Sakrament
wtedy, gdy kapłani nie są w stanie tego uczynić, szafarze udzielają najważniejszej pomocy
duchowej, jaką może otrzymać człowiek.

Chciałbym przy tej okazji przypomnieć o Wiatyku, czyli Komunii Świętej dla umierających. Wiatyk jest szczególną łaską dla tych wiernych, którzy stoją na progu śmierci. Pamiętajmy, by nasi bliscy byli zaopatrzeni na ostatnią drogę, gdy zbliża się ich przejście z tego świata do domu Ojca. Udzielanie Wiatyku należy do kapłanów. Jednak w nagłej sytuacji – gdy zabraknie kapłana, a umierający jest pojednany z Bogiem przez sakrament pokuty i pojednania również świecki pomocnik może przynieść Wiatyk.

Drugim ważnym zadaniem świeckich szafarzy jest pomoc w udzielaniu Komunii Świętej podczas celebracji przeżywanych we wspólnotach parafialnych, gdy zaistnieje taka potrzeba ze względu na dużą liczbę przystępujących do Stołu Pańskiego.

Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii Świętej zostają powołani spośród Was. Prawdopodobnie dobrze ich znacie. To wielka laska. Pamiętajcie, że zostali oni przygotowani do tej posługi podczas specjalnych spotkań formacyjnych i otrzymali pasterskie błogosławieństwo na tę misję. Proszę Was zatem, abyście z wiarą przyjęli ich posługę, gdyż posyłam ich do Was zatroskany o życie sakramentalne Waszej wspólnoty. Spójrzcie na ich posługę z taką wiarą, z jaką patrzycie na moją posługę i na posługę Waszych kapłanów.

Na nadchodzące dni wakacji z serca wszystkim błogosławię

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.