polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 27 lutego 2022

8 Niedziela Zwykła

27.02.2022 r.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów. Kolejny dzień trwamy też na czuwaniu w ramach Nabożeństwa
40-godzinnego wg harmonogramu.

 

2 marca przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem zostaną odprawione o godz. 700, 900 i 1800. W tym dniu obowiązuje post ścisły ‑ wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i tylko 3 posiłki w tym jeden do syta. Post ścisły obowiązuje formalnie od 18 do 60 roku życia, a wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14 roku do końca życia. Tego dnia też rozpocznie się okres Komunii św. wielkanocnej, który potrwa do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej 12 czerwca. Od Środy Popielcowej do 11 marca Nowenna do św. Andrzeja Boboli przed 400-setną rocznicą jego święceń kapłańskich ‑ o świętość kapłanów, nowe powołania kapłańskie oraz w intencji Ojczyzny i o pokój w Ukrainie i na świecie. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

Kalendarz liturgiczny

 

  • W piątek – Święto św. kazimierza, patrona archidiecezji krakowskiej

 

W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

Spowiedź w I czwartek i I piątek w godz. 630 ‑ 700 oraz 1700 – 1800.

W I czwartek – „Wieczór  św. Jana Pawła II”: od godz. 1830 – 1930 Godzina Święta; od 1930 – 2000 adoracja w ciszy; o godz. 2000 Msza święta z kazaniem i błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II.

W I piątek Litania do Serca Pana Jezusa po Mszy św. porannej i po Różańcu.
O godz. 1500 - jak co piątek - wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja w ciszy do godz. 1730, następnie Różaniec i Litania do Serca Pana Jezusa zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Ok. godz. 1800 Droga Krzyżowa i po niej Msza św. wieczorna.

W I sobotę pobłogosławienie tajemnic Różańcowych na Mszy św. o godz. 700; odwiedziny chorych od godz. 900. Po Mszy św. o godz. 1800 Nabożeństwo I-sobotnie wynagradzające Niepolanemu Sercu NMP.

 

Modlitwa Róż Różańcowych o ducha pokuty i nawrócenia oraz za wszystkie ofiary wojny w Ukrainie i o przywrócenie pokoju w Europie: poniedziałek - Róża Matki Bożej Szkaplerznej; wtorek - Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy; środa - Róża Matki Bożej Anielskiej; piątek - Róża Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Księża biskupi zapraszają do pielgrzymowania po kościołach stacyjnych Krakowa na wzór kościołów stacyjnych w Rzymie od Środy Popielcowej do Wielkiego Poniedziałku. Lista kościołów i godziny nabożeństw w gablocie.

 

Od 4 marca w polskich kinach można oglądać film „Cud Guadalupe”. To pierwsza fabularna opowieść o objawieniach Matki Bożej z Guadalupe. Podczas nich Maryja nie tylko przekazała orędzie, ale zostawiła też dowody swoich odwiedzin.

 

 

5 marca w Raciborsku całonocne czuwanie z Maryją w sercu i Różańcem w ręku w intencji dzieci i młodzieży. Szczegóły na plakacie.

 

Kurs przedmałżeński w Dobczycach będzie w trzy kolejne niedziele: 6, 13 i 20 marca o godz. 14:00.

 

Jako państwo i w ramach lokalnych wspólnot organizujemy się w niesienie pomocy ofiarom wojny.

 

Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce we współpracy z Zarządem Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej ogłasza od dnia 28 lutego 2022 r. zbiórkę artykułów żywnościowych, higieny osobisty, koców i śpiworów.

Zbiórka będzie odbywać się w Strażnicy pod Zegarem w Rynku w Dobczycach, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12:00 do 19:00. W sklepach “Jan” przy ulicy Mostowej i Witosa trwa zbiórka artykułów żywnościowych i higienicznych.

Jest prośba o: 1) produkty spożywcze z dłuższą datą przydatności do spożycia, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania; 2} wodę w małych i dużych butelkach, konserwy rybne i mięsne z możliwością otwarcia, dania gotowe w słoikach, makaron, ryż, kasza, cukier, dania w słoiczkach dla dzieci; 3) artykuły higieny osobistej, chusteczki nawilżające, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pastę i szczoteczki do zębów, mydło, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci, kosmetyki do pielęgnacji dzieci, ręczniki bawełniane, śpiwory, karimaty, koce.

Zebrane artykuły zostaną przekazane osobom potrzebującym, które będą mieć schronienie na terenie gminy Dobczyce. Szczegółowe informacje w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i na stronach Gmin. (treść tego ogłoszenia także w gablocie)

 

KGW Winiary i OSP Winiary ogłasza zbiórkę odzieży ciepłej dla dorosłych i dzieci, środków higienicznych, pampersów, bandaży, zabawek dla dzieci, koców, śpiworów i materacy. Od dzisiaj 27 lutego do środy 2 marca, od 15 do 19 w strażnicy w Winiarach.

 

Gmina Dobczyce z Panem Burmistrzem organizuje kolejną akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w poniedziałek, 7 marca 2022 r., w godz. 800 – 1200, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Ważne, aby każdy krwiodawca posiadał ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. (pełna treść w gablocie)

 

W związku z odczytanym komunikatem KEP w przyszłą niedzielę, 6 marca, będzie miała miejsce po każdej Mszy świętej zbiórka środków pieniężnych do puszek z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy. Parafianie, którzy mają możliwość i chęć przyjęcia na jakiś czas uciekających przed wojną z Ukrainy, proszeni są o zgłoszenie w parafii.

 

Dziękujemy panu Bogusławowi z synem Konradem za wycięcie uschniętych drzew koło kościoła oraz panom Aleksandrowi Marciniak i Adamowi Błaszczyk za wycięcie drzew na cmentarzu, aby nie stwarzały zagrożenia dla ludzi i mienia.

W czasie jednej z ostatnich wichur przewrócone drzewo uszkodziło kilka nagrobków. Z przykrością informujemy, że polisa ubezpieczeniowa cmentarza obejmuje jedynie ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków dotyczących osób, a nie uszkodzeń losowych materialnego mienia. Natomiast każdy właściciel grobu może ubezpieczyć go indywidualnie. Parafia nie ma takiej możliwości, gdyż nie jest właścicielem nagrobków.

 

Bóg zapłać za ofiary składane na parafię i sanktuarium.

 

Parafianom i gościom życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej Dziekanowskiej.

NABOŻEŃSTWO CZTERDZIESTOGODZINNE   ‑   26 – 27 II 2022 r.

 

Niedziela 27 lutego

 

Godz. 800 ‑ 900       ‑         adoracja w ciszy

Godz. 1000 ‑ 1100   ‑         adoracja w ciszy

Godz. 1200 ‑ 1300   ‑         dzieci i schola dziecięca

Godz. 1300 – 1400   ‑         Róże Różańcowe i Apostolat Margaretka

Godz. 1400 – 1500   ‑         Akcja Katolicka i Rada Parafialna

Godz. 1500 – 1600   ‑         młodzież i schola młodzieżowa


 

 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.