polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 30 maja 2020

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO i Święto Nawiedzenia NMP

31.05.2020 r.

      Kalendarz liturgiczny:

  • W poniedziałek – święto NMP Matki Kościoła i wspomnienie św. Justyna, męczennika ‑
    ‑ Msze święte o godzinie 700, 900 i 1800. W tym dniu pamiętamy i modlimy się za dzieci. Życzymy im pomyślnego zakończenia roku szkolnego oraz dużo radości, miłości, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Najświętszej wraz z Patronami i Aniołami Stróżami.
  • W środę – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
  • W czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
  • W niedzielę – uroczystość Najświętszej Trójcy oraz wspomnienie bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, prezbiterów i męczenników. W tym dniu kończy się okres spowiedzi i Komunii Wielkanocnej.

 

       Przestało obowiązywać ograniczenie co do ilości osób przebywających w kościele, natomiast pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowanie dystansu.

       Porządek Mszy świętych niedzielnych będzie powoli wracał do pierwotnego kształtu. Dzisiaj i za tydzień (7.VI) bez zmian, czyli: 700, 800, 900, 1000, 1100, 1200, 1600, 2000. W Boże Ciało (11.VI): 700, 900, 1100, 1600. W niedziele 14, 21 i 28 czerwca: 700, 800, 900, 1000, 1100, 1200, 1600 (bez Mszy św. o 2000). Od lipca bez dodatkowych Mszy św., czyli: 700, 900, 1100, 1600.

       Uroczysty akt zawierzenia życia Bogu przez ręce Maryi, do którego przygotowywało się 30 osób w naszej parafii, będzie miał miejsce dzisiaj po Mszy św. o godz. 1100.

        Zakończenie nabożeństw majowych z procesją również dzisiaj o godz. 1530. Od jutra nabożeństwa czerwcowe ‑ w dni powszednie po Mszy św. wieczornej, w niedziele o godz. 1530.

       W tym tygodniu I czwartek, piątek i I sobota miesiąca. W czwartek i piątek spowiedź w godz. 630 – 700 i 1700 – 1800.

      W czwartek w ramach Wieczoru św. Jana Pawła modlitwa za nienarodzonych od 1845 do 1930, następnie adoracja w ciszy i o 2000 Msza św. z kazaniem i błogosławieństwem relikwiami.

      W sobotę Msza święta i zmiana tajemnic różańcowych o godz. 700; po Mszy zbiórka ministrantów i lektoróOdwiedziny chorych od godz. 900. Mamy zamiar odwiedzić wszystkich chorych – jeśli ktoś chciałby jeszcze odłożyć wizytę o miesiąc lub dwa, prosimy o zgłoszenie osobiście bądź telefonicznie.

       Odpowiadając na aktualną sytuację niepokoju i zagrożenia, zapraszamy osoby szukające schronienia i opieki dla siebie i swoich rodzin, do zawierzenia Niepokalanemu Sercu naszej Najświętszej Matki. W poczuciu potrzeby i powagi tej osobistej decyzji, 6 czerwca na Mszy św. o godz. 1800 nastąpi uroczysty Akt Poświęcenia Rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi. Podążając za Orędziem Fatimskim, w każdą pierwszą sobotę miesiąca gromadzimy się w tutejszym Sanktuarium na Mszy św. o godz. 1800, połączonej z Adoracją Wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi.

       Rocznica I Komunii Świętej będzie obchodzona w Boże Ciało 11.VI  na Mszy św. o godz. 1100.

       Róże Różańcowe prosimy o modlitwę w intencji dzieci i młodzieży. Harmonogram: poniedziałek - Róża Matki Bożej Dziekanowskiej; wtorek - Róża Św. Józefa; środa - Róża Matki Bożej Szkaplerznej; piątek - Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

       W tym roku Procesja Bożego Ciała z przyczyn obiektywnych pójdzie 11 czerwca prawdopodobnie inną trasą, niemniej tradycyjnie prosimy o przygotowanie ołtarzy strażaków, Akcję Katolicką, młodzież bierzmowaną z rodzicami i rodziców dzieci I-Komunijnych.

       Dziękujemy paniom za troskę o czystość i estetykę świątyni, panu Leszkowi Cygan za koszenie trawy, a państwu Małgorzacie i Stanisławowi Jakubowskim za ofiarowaną korę do ogrodu.

       Bóg zapłać za ofiary na sanktuarium składane w kościele i na konto parafialne.

       Wszystkim parafianom i gościom oraz modlącym się w domach życzymy obfitych darów Ducha Świętego, błogosławieństwa Bożego oraz opieki NMP Matki Kościoła.

 

Kraków, dnia 28 maja 2020 r.

Nr 1194/2020

 Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

 

  1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

  2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:

a)    osoby w wieku 65 lat i więcej,

b)    osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c)     osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

 

  1. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

 

 

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Kanclerz Kurii


Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.