polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 4 listopada 2006

Książe Kazimierz Odnowiciel

Kartki z kalendarza

KSIĄŻE KAZIMIERZ ODNOWICIEL

    28 listopada 1058 r. zmarł w Krakowie książę z dynastii Piastów Kazimierz Odnowiciel. Urodził się w 1016 r., Był synem Mieszka II i Rychezy. W bardzo wczesnym wieku został oddany do klasztoru, gdzie otrzymał staranne wykształcenie. W wyniku dokonanego w 1031 r. przez przyrodniego brata Mieszka II - Bezpryma przewrotu i odsunięcia go od władzy, Rycheza wraz z Kazimierzem musiała opuścić Polskę i udała się do Saksonii. Kazimierz powrócił do Polski prawdopodobnie dopiero w 1034 r. po śmierci Mieszka II. Objął tron po ojcu, ale nie koronował się.

Przeciwko młodemu księciu możnowładztwo wszczęło bunt, a Kazimierz uciekł na Węgry. Bunt rozszerzył się na cały kraj i objął także chłopstwo, wrogo nastawione do nowej religii. Na ziemiach polskich nastąpił masowy powrót do pogaństwa. Wykorzystał to czeski książę Brzetysław, który w 1038 r. najechał ziemie polskie. Czesi dokonali poważnych zniszczeń, głównie w Wielkopolsce, uprowadzili jeńców, a także wywieźli relikwie św. Wojciecha. Brzetysław oderwał od Polski Małopolskę i Śląsk. Kazimierz powrócił do Polski w 1039 r. wraz z liczącą 500 wojów drużyną złożoną z Polaków, Węgrów i Niemców. Kraj był kompletnie zniszczony, a wyczerpane chłopskim powstaniem i najazdem Brzetysława możnowładztwo podjęło współpracę z Kazimierzem. Po odzyskaniu w 1041 r. Małopolski przeniósł on stolicę ze zrujnowanego Poznania do Krakowa. Kazimierzowi udało się odzyskać Śląsk siłą w 1050 r. Dzięki poparciu księcia ruskiego Jarosława Rurykowicza odzyskał także wcześniej (1047) Mazowsze. Za rządów Kazimierza zrekonstruowano także sieć grodów i przywrócono biskupstwa. Kazimierzowi przypisuje się fundacje klasztorów benedyktynów  w Tyńcu i cystersów w Lubiążu. Starania o odbudowę kraju z kryzysu sprawiły, iż Kazimierz został obdarzony przydomkiem Odnowiciela. Zmarł w wieku 42 lat, został pochowany prawdopodobnie w katedrze krakowskiej.

 

 

S.D. (na podstawie Kroniki Polskiej)

 

 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.