polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 4 listopada 2006

Kto śpiewa dwa razy się modli.

            Św. Cecylia przyszła na świat na początku III wieku. Była bardzo gorliwą chrześcijanką i tak dalece zaangażowana w życiu wewnętrznym, że postanowiła złożyć ślub dozgonnej czystości. Gdy wybuchły prześladowania chrześcijan, św. Cecylia została aresztowana, a następnie poddana ogromnym mękom. po trzech dniach cierpień oddała Bogu ducha. Św. Cecylia została patronką wielu chórów i zespołów wokalno - muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. W Polsce kult św. Cecylii jest bardzo żywy. 

   Ogólnie rzecz biorąc św. Cecylia jest patronką śpiewu i muzyki kościelnej. Pieśń kościelna pełni doniosłą rolę jako czynnik wychowujący i kształtujący lud i młodzież pod względem etyczno - religijnym.

   O naszych polskich pieśniach kościelnych można śmiało twierdzić, iż zawarły one w sobie całą dogmatykę katolicką i katolickie zasady moralności obok całej historii życia dziecięcego i męki Pana Jezusa. Poza treścią dydaktyczną nasza polska pieśń kościelna zawiera obszerną skalę uczuć. Począwszy od uczuć niemal prostaczej pobożności a skończywszy na subtelnych wzniesieniach duszy w dziedzinę ascezy czy nawet mistyki. Ileż zarazem odcieni, ile faz przejściowych tai się w polskiej pieśni kościelnej między treścią pochwalną a przebłagalną, radosną a żałosną, między miłością a skruchą, ufnością a bojaźnią, wiarą w Wielkość Straszliwego Majestatu Bożego z wyznaniem nicości ludzkiej, pogodnej pogardy. To też nic dziwnego, że polska pieśń kościelna stała się ludowi naszemu tak drogą, iż pieśni tej nie będzie można go pozbawić nigdy, bez narażania na szwank praktycznej strony jego wiary.

            Wśród duchowieństwa polskiego zrozumieniem roli, jaką odgrywa wobec ludu polskiego polska pieśń kościelna, odznaczali się Księża Misjonarze. Zarówno za czasów dawnej Polski niepodległej jak i po czasy ostatnie przyznawano im niewątpliwie zasługę, iż pielęgnują staranne wykonywanie ceremonii liturgicznych i śpiewu gregoriańskiego.





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.