polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 10 lutego 2007

Godzina Miłosierdzia

Pan Jezus powiedział „...ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę zanurzaj się cała w miło-sierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i innych ...” (Dz.1572). Poprzez siostrę Faustynę Jezus dał nam wskazówki, jak powinniśmy czcić moment Jego śmierci na krzy-żu. Objawiwszy się przyszłej Świętej w październi-ku 1937 r. Zbawiciel polecił jej poświęcić na kon-templację godzinę trzecią po południu (15). Nie cho-dzi tu o modlitwę trwającą pełne 60 minut, lecz o krótki chociaż moment skupienia o tej własnie po-rze.
Pan Jezus polecił Św. Faustynie, aby codziennie o trzeciej pogrążyła się w modlitwie przynajmniej przez krótką chwilę, jeśli obowiązki nie pozwolą odprawić Drogi Krzyżowej czy wstąpić do kaplicy.
Zanosząc z modlitwą prośbę musimy jednak pa-miętać, że jej przedmiot nie może być sprzeczny z wolą Bożą. Modlitwa powinna być ufna, wytrwała i połączona z uczynkami miłosierdzia, bez których nie ma prawdziwego nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.
Modlitwa w godzine Miłosierdzia ma być skiero-wana do Jezusa a w błaganiach należy się odwołać do wartości i zasług męki Chrystusa.
Szerzenie Czci Miłosierdzia Bożego
Do form kultu Miłosierdzia Bożego zalicza się także szerzenie Jego czci. Możemy to robić przede wszystkim żyjąc w duchu całkowitego zawierzenia Bogu – posłusznego spełniania Jego woli i okazywa-nia miłosierdzia bliźnim. Powinniśmy też głosić światu orędzie Miłosierdzia. Oczekuje tego od nas Jezus, o czym świadczą Jego słowa umieszczone w „Dzienniczku” Św. Faustyny. Osoby spełniające to zadania nie pozostaną bez nagrody. Siostra Faustyna zapisała w „Dzienniczku” obietnice Pana: „Dusze które szerzą cześć miłosierdzia mojego osłaniam je przez życie całe, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem” (Dz. 1075).
Aby głosić prawdę o Miłosierdziu Bożym, należy najpierw poznać Jego tajemnicę. Zaleca się w tym celu rozmyślania na podstawie lektury Pisma Świę-tego, encykliki Jana Pawła II „Dires in misericor-dia”, „Dzienniczka” siostry Faustyny lub innych publikacji na ten temat (posiadających imprimatur Kościoła).
Swoje notatki Św. Faustyna prowadziła w latach 1934-1938. Podjęcie tego zadania polecił jej Pan Jezus i nieraz o tym przypominał. W sumiennym wypełnianiu pracy utwierdzali ją dwaj kolejni spo-wiednicy – ks. Michał Sopoćko w Wilnie i ks. Józef Andrasz w Krakowie – oraz przełożone Zgromadze-nia.
Siostra Faustyna zapełniła notatkami sześć zeszy-tów. Nie przypuszczała, że kiedyś te zapiski docze-kają się publikacji. Dzienniczek jest zapisem życia wypełnionego ciężką pracą i zmaganiami z wynisz-czającą chorobą. Przede wszystkim jednak jest świadectwem bogatego życia duchowego zakonnicy, która notowała w nim słowo objawione jej przez Jezusa, wizje nieba, Trójcy Świętej, częste spotkania z Niepokalaną, Dzieciątkiem Jezus, aniołami i Świę-tymi. Niektórym swoim uczuciom do Boga autorka nadała formę wierszowaną. Opisy faktów przeple-cione są modlitwami.
Karty Dzienniczka mówią w przekonywujący sposób o nieskończoności miłosierdzia Bożego. Zachęcają do czczenia Zbawiciela i podpowiadają, w jaki sposób możemy tę cześć okazywać. Zawie-rają też wskazówki dotyczące miłości bliźniego. Czytelnik znajduje tu zachętę do intensywnego życia wewnętrznego.
Opr. Olcha




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.