polski english français deutsch italiano nederlands
czwartek, 15 czerwca 2006

Poznański Czerwiec 1956

Na kartach historii

 

 POZNAŃSKI CZERWIEC 1956

 

   Wydarzenia tzw. Poznańskiego czerwca 1956 r. były następstwem narastającego od 1953 r. niezadowolenia robotników spowodowanego pogarszającymi się warunkami pracy i płacy, oraz rosnącymi cenami, a tym samym pogarszającą się stopą życiową w Polsce. 

  Śmierć Stalina (5.III.1953) dała początek zmianom w całym bloku wschodnim. Ujawnione zbrodnie stalinowskie odkryły część gorzkiej prawdy o kierownictwach partii komunistycznych w całym obozie sowieckim. Najpierw doszło do wystąpień robotniczych w Pilźnie, w Czechosłowacji. Potem nastąpiły strajki i demonstracje w Berlinie (15 VI 1953)

   W tym samym roku aresztowano czasowo w Wielkopolsce ok. 8 tys. chłopów, ponieważ część gospodarstw nie była w stanie wywiązać się z obowiązkowych dostaw płodów rolnych. W tamtym okresie Wielkopolska była regionem Polski z najsilniej zakorzenionymi tradycjami narodowo-demokratycznymi i katolickimi, a równocześnie z bardzo słabym ruchem komunistycznym. Dlatego władzę tutaj sprawowali ludzie z zewnątrz, zazwyczaj nie rozumiejący i nie tolerujący wielkopolskich tradycji. Tymczasem warunki się pogarszały i niezadowolenie pracowników rosło.

 

   Doprowadziło to już w 1954 w Poznaniu w Zakładach im. Stalina (dawniej Zakłady im. Hipolita Cegielskiego) do milczącej przerwy śniadaniowej. Potem (16 czerwca 1956) nastąpiła rzeczywista przerwa w pracy. Przez kilka dni (20-24.VI) wzburzenie rosło i to do tego stopnia, że do protestów przyłączyli się nawet szeregowi członkowie PZPR. Protestujący robotnicy żądali min:

 

- przywrócenia cen artykułów żywnościowych sprzed ukrytej podwyżki cen

 

- cofnięcia zawyżonych norm pracy

 

- przestrzegania ośmiogodzinnego dnia pracy i zlikwidowania godzin nadliczbowych

 

- skrócenia czasu pracy kobiet (6-cio godzinny dzień pracy)

 

- wprowadzenia wolnych sobót.

 

   Próby rozmów z dyrekcją i władzami zwierzchnimi nie przyniosły żadnych rezultatów.

 

   W odpowiedzi 28VI, w wyżej wspomnianych zakładach doszło do ogłoszenia strajku. Strajkujący uformowali 100-tysięczny pochód, który pod narodowymi sztandarami i ze śpiewem skierował się do centrum Poznania. Śpiewano pieśni: „Jeszcze Polska nie zginęła, „Boże coś Polskę”, „Nie rzucim ziemi”, „Serdeczna Matko”. Na transparentach widniały hasła żądające chleba, wolności i religii. W krótkim czasie zdobyto Prezydium MRN, Komitet Wojewódzki PZPR, Komendę Wojewódzką MO i. więzienie. Zniszczono stacje zagłuszające zachodnie radiostacje. Przeciwko demonstrantom użyto wojska i czołgów.

 

   W rezultacie w mieście wywiązały się walki, które przeciągnęły się do wieczora dnia następnego. Pociągnęły one za sobą, według oficjalnych danych, śmierć 75 osób oraz ok. 800 rannych. Były to pierwsze w powojennej Polsce wystąpienia przeciw władzom komunistycznym. Wydarzenia poznańskie przyspieszyły dokonujące się w kraju przemiany, i można to śmiało powiedzieć: „ były kamieniem milowym na drodze do odzyskania wolności”.

 

 

S.D. (na podstawie „Kroniki Polskiej”)

 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.