polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 10 grudnia 2006

Wspólnota Parafialna w grudniu

Ostatni już miesiąc roku 2006, rozpoczyna się pierwszym piątkiem miesiąca. Msze św. z nabożeństwem do Najśw. Serca Pana Jezusa będą o godz. 7.00 i o 17.00. Spowiadać będziemy od godz. 16.00.
W sobotę Msze św. z nabożeństwem do Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny będą o godz. 7.00 i o 17.00.
O godz. 10.00 pojedziemy z Panem Jezusem do chorych, prosimy kierowców o pomoc w dowiezieniu Pana Jezusa chorym. Po wieczornej Mszy św. będzie zmiana tajemnic różańcowych. W godzinie Apelu Jasnogórskiego, o godz. 21.00, zbierzemy się w naszym sanktuarium, u naszej Matki by przeżyć Wieczór Jana Pawła II.
3 grudnia rozpocznie się Adwent i nowy rok kościelny.
ADWENT, to okres pobożnego i radosnego przygotowania na przyjście Zbawiciela. Wspominając wydarzenie z przed dwóch tysięcy lat, gdy Naród Wybrany oczekiwał na przyjście na świat Zbawiciela, przygotowujemy się na przyjęcie przychodzącego do nas Syna Bożego.
Przed dwoma tysiącami lat przyszedł na ziemię Zbawiciel, Syn Boży, aby nam przywrócić możliwość zbawienia. Teraz przez Adwent mam się przygotować na przyjęcie tej łaski, którą sam Syn Boży wysłużył mi na krzyżu. Starajmy się tak przeżyć ten Adwent, by przychodzący do nas Bóg mógł wypełnić nasze serca i obdarzyć nas łaską zbawienia. Powinniśmy więc w tym czasie więcej niż zwykle modlić się i przez dobre uczynki otwierać serce Bogu, który do nas przychodzi. W tym świętym czasie, Który daje nam Bóg wypełniajmy swoje życie uczynkami chrześcijańskiej dobroci, by Chrystus okazał nam swoją dobroć. Starajmy się nie zmarnować tego okresu, przychodźmy zwłaszcza na Roraty.

Roraty odprawiamy codziennie w dni powszednie (z wyjątkiem środy) o godz. 7.00, zaś w środę wieczorem, z NIEUSTAJĄCĄ NOWENNĄ o godz. 17.00. Roraty mają nam pomóc dobrze przeżyć Adwent i przygotować się na owocne przeżywanie Świąt Narodzenia Zbawiciela. Zachęcamy do licznego uczęszczania na tę maryjną Mszę św., nie tylko dzieci, ale też rodziców ze swoimi dziećmi, szczególnie rodziców dzieci, które przygotowują się do I-szej Komunii św. W Adwencie też szczególnie gromadźmy się na wspólną modlitwę rodzinną w każdy wieczór przed specjalnie urządzonym domowym ołtarzykiem. Stawajmy też przed obrazem Matki Bożej o godz. 21.00 na Apel Jasnogórski, niech ta praktyka wejdzie na stałe do naszych rodzin. Dzieci z naszej parafii uczęszczające do szkół w Nowej Wsi, Winiarach, Dobczycach i Grajowie powinny uczestniczyć w roratach w naszym sanktuarium przynajmniej we środę i w sobotę. W pozostałe dni tygodnia niech zamiast uczestnictwa w roratach, przynajmniej przez 10 minut czytają ewangelię wg Św. Łukasza.
W adwencie zachęcamy wiernych do praktykowania cnoty trzeźwości.
Adwent dzieli się na dwie części, podkreślane przez dwie prefacje; do 16 grudnia z akcentem eschatologicznym, od 17 grudnia zwraca się ku Bożemu Narodzeniu, na które również przygotowują własne formularze mszalne każdego z tych dni. Zaś IV niedziela Adwentu przez czytania mszalne ukazuje się jako dzień oczekiwania przez Ojców Starego Przymierza i Najśw. Maryję Pannę na przyjście Mesjasza.
4.12 - uczcimy Św. Barbarę, dziewicę i męczennicę, patronkę górników i hutników.
Rocznica Dwukrotnego Nawiedzenia Matki Bożej w naszym Sanktuarium.
5.12 – to szczególna data w naszej maryjnej historii. W tym dniu dwukrotnie nawiedzała naszą parafię Matka Boża; w roku 1995 gościliśmy w naszym Sanktuarium Matkę Bożą w wędrującej po świecie cudownej fatimskiej Figurze, zaś w 1999 roku nawiedziła naszą parafię Matka Boża w cudownej Kopii Jasnogórskiej Ikony.
Wspominając te wspaniałe chwile, dziękujmy Matce Najświętszej za Jej wielką miłość i matczyną troskę.
Może wartałoby przypomnieć co wówczas przyrzekaliśmy Matce Bożej, co postanawialiśmy zmienić w naszym życiu.

ODPUST - Św. Mikołaja Biskupa
Św. Mikołaj, Biskup jest Patronem naszego zabytkowego kościoła i od wieków Patronem całej naszej parafii. To kolejny odpust w naszej Parafii. Przez wiele wieków nasi ojcowie czcili Św. Mikołaja jako głównego Patrona Parafii. W tym roku przypada to w środę. Msze św. odpustowe będą o godz. 7.00, 9.00 i suma odpustowa o godz. 17.00 z Nieustającą Nowenną do Matki Bożej Dziekanowskiej.

ŚWIĘTO NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia (8.12) przypada w tym roku w piątek, jednak w tym dniu nie obowiązuje post.. Msze św. będą jak w dni świąteczne, nieuznawane jeszcze przez państwo, a więc o godz. 7.00, 9.00 i o 17.00.
W to święto rozpoczynało się nawiedzenie naszych rodzin przez Matkę Bożą w Kopii cudownego dziekanowskiego Wizerunku. Maryja nawiedziła nasze rodziny na przełomie tysiącleci, by przeprowadzić nas w nowe wiary tysiąclecie.
11 grudnia mija 66 lat od śmierci śp. Ks. Kanonika Stanisława Węgrzynka, proboszcza w naszej Parafii w latach 1903 – 1940.
Spowiedź świąteczna
Przed odpustem jubileuszowym przeżywaliśmy rekolekcje parafialne, dlatego już w adwencie nie będzie rekolekcji, tylko spowiedź parafialna we czwartek - 21.XII.
Spowiadać będziemy po roratach do godz. 10.00 i po południu od godz. 13.30 do godz. 17.00. Na godz. 13.30 przyjdą do spowiedzi wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i z gimnazjum. O godz. 14.30 będzie Msza św. z komunią św. i po Mszy św. dalszy ciąg spowiedzi dla młodzieży i starszych.. O godz. 17.00 będzie Msza św.

Chorych w domach
odwiedzimy ze spowiedzią i Komunią św. w piątek 22 grudnia po godz. 14.00. Prosimy wcześniej zgłaszać w zakrystii, wszystkich chorych, którzy nie mogą spowiadać się w kościele. Prosimy też o zgłoszenie się kierowców, którzy zawiozą księży z Panem Jezusem do chorych.
Nowennę do Dzieciątka Jezus odprawiać będziemy na Roratach od 16 grudnia.
W trzecim tygodniu Adwentu przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie naszych rodzin. Przygotowując się do Świąt, pamiętajmy o ludziach samotnych, sąsiadach, biednych - umiejmy się podzielić, by wszyscy z radością mogli przeżywać te Święta.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy poważnie traktują swoje obowiązki wobec świątyni Bożej i mając wyznaczone dni dyżuru, przychodzą chętnie wysprzątać i ozdobić Dom Boży. Na pewno Bóg sam ich nagrodzi za ich troskę o Jego świątynię.
Tych, którzy dotychczas nie przejmowali się dyżurem w kościele prosimy, by w tym niezwykłym czasie poczuli się związani bardziej z naszym sanktuarium.

Sakrament Chrztu św.
Sakramentu Chrztu Św. dzieciom będziemy udzielać w III niedzielę (17.12) oraz 26.XII.
W piątek (15.12) po Mszy św. i Koronce do Bożego Miłosierdzia, którą odprawiamy o godz. 17.00, będzie Pouczenie dla Rodziców i Chrzestnych. Do tego czasu trzeba w kancelarii zgłosić wszystkie dzieci do chrztu w obu terminach. Na to Pouczenie winni przyjść rodzice i chrzestni, a także ci Parafianie, którzy w grudniu i styczniu chcą być chrzestnymi. Udział w Pouczeniu jest koniecznym, by móc otrzymać zgodę Parafii na pełnienie funkcji ojca, czy matki chrzestnej. Nie tłumaczmy się więc, że nie wiedziałem, albo że zostałem poproszony w ostatniej chwili. Jeśli rodzice dziecka traktują niepoważnie Sakrament Chrztu i nas zapraszają do tej ważnej roli w ostatniej chwili, nie powinniśmy się na to godzić. To jest poważna sprawa i nie pozwalajmy lekceważyć ani sakramentu, ani nas samych.
Bolesne rocznice
W grudniu wspominamy bolesne rocznice w najnowszej historii naszego Narodu. 13 grudnia przypomina rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i liczne ofiary tej tragedii. Zaś dzień 16-go grudnia przypomina nam bolesne wydarzenia na Wybrzeżu i na Śląsku. Polecając więc Bogu poległych wówczas Rodaków, módlmy się za naszą Ojczyznę, aby każdy mógł w niej godnie żyć od samego poczęcia.

Wigilia Bożego Narodzenia
W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w ostatnią niedzielę Adwentu. Msze św. przed południem będą jak w każdą niedzielę, zaś po południu, wyjątkowo, odprawimy Mszę św. o godz. 14.00. Nie będzie natomiast Mszy św. o godz. 16.00, gdyż będzie to już pora Wieczerzy Wigilijnej.
Choć niedziela znosi post, zwyczajowo jednak zachęcamy do zachowania go w czasie Wieczerzy Wigilijnej, jak to jest w tradycji Wigilii Bożego Narodzenia.
W wieczór wigilijny, gdy zaświeci pierwsza gwiazda, lub gdy usłyszymy wieczorne dzwonienie na Anioł Pański, rozpoczynamy Wieczerzę Wigilijną. Ta wyjątkowa Wieczerza Wigilijna ma swój religijny rytuał.
Wieczerzę rozpoczynamy czytaniem fragmentu Ewangelii wg Św. Łukasza (Łk 2, 1-20) o Bożym Narodzeniu, potem, po modlitwie, składamy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i spożywamy wieczerzę.
Po Wieczerzy możemy przeczytać otrzymane życzenia i śpiewamy kolędy przy choince do Pasterki. Po Wieczerzy jest też okazja, aby z białym opłatkiem i wyciągniętą do zgody ręką, pójść do sąsiada, z którym przestaliśmy rozmawiać. Bóg nie może przyjść do serca wypełnionego niezgodą i nienawiścią. By otworzyć się dla Boga, trzeba najpierw otworzyć się na bliźnich. W ten wieczór nie używamy napojów alkoholowych. O północy zgromadzimy się na Pasterce, odprawianej za wszystkich Parafian i za wszystkich dobroczyńców naszego sanktuarium.
Dwadzieścia minut przed Pasterką młodzież w specjalnie przygotowanym misterium o Bożym Narodzeniu wprowadzi nas wszystkich w przeżywanie tajemnicy tej nocy.
Każdy, kto na Pasterce przyjmie Komunię św., może drugi raz przyjąć Pana Jezusa w Dzień Bożego Narodzenia.
Przygotuj miejsce Chrystusowi w swoim sercu. Chrystus narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada, jeśli nie narodzi się w Tobie.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego
To najmilsze ze wszystkich świąt, tak bardzo rodzinne.
We Mszach św. o północy i przez cały dzień Bożego Narodzenia na słowa symbolu („Wierzę w Jednego Boga...”): „I za sprawą Ducha św. przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem...” wszyscy przyklękają na jedno kolano. Pasterkę Ks. Proboszcz odprawi w intencji wszystkich ofiarodawców kończącego się roku.
Dzień Bożego Narodzenia, zgodnie z tradycją, przeżywamy w gronie rodzinnym - w tym dniu raczej nie wypada odwiedzać krewnych. Pamiętajmy o ludziach samotnych, chorych, opuszczonych, podzielmy się z kim możemy, by nikt w tym wyjątkowym Dniu nie czuł się osamotniony.
Święta Bożego Narodzenia przeżywamy po chrześcijańsku m.in. śpiewając w rodzinnym gronie kolędy. Niech nasze domy rozbrzmiewają kolędą, nie tylko słuchaną z płyt czy taśm, ale pospołu przez wszystkich śpiewaną.
Okres Narodzenia Pańskiego zaczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego i trwa aż do niedzieli po Objawieniu, czyli do niedzieli po dniu 6 stycznia włącznie.” (Kal.Rz. 32-33 }

Dni po Bożym Narodzeniu
26.12 - (wtorek) czcimy pierwszego Męczennika, który za Chrystusa oddał swoje życie - Św. Szczepana. Msze św. w tym dniu będą jak w każdą niedzielę; po rannej Mszy św. poświęcimy owies.
27.12 - (środa) czcimy św. Jana, Apostoła i Ewangelistę, po rannej Mszy św. poświęcimy wino, a wieczorem o godz. 17.00 będzie ostatnia w tym roku Nieustająca Nowenna do Matki Bożej Dziekanowskiej.
28.12 – czcimy Świętych Młodzianków, Męczenników – czyli dzieci betlejemskie, które wymordował Herod. One pierwsze złożyły Chrystusowi w ofierze swoje rozpoczynające się życie. Na ranną Mszę św., zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci.

Koniec roku
Święto Najświętszej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.
31 grudnia, w niedzielę po Bożym Narodzeniu, przypada Święto Najświętszej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa. W tą niedzielę modlić się będziemy za wszystkie rodziny naszej Parafii, zaś po Mszach św. udzielimy każdej rodzinie specjalnego błogosławieństwa. Na ranną Mszę św. szczególnie zapraszamy rodziny starsze, powyżej 20 lat pożycia małżeńskiego, zaś na 11.00 zapraszamy młodsze małżeństwa – do 20 lat wspólnego pożycia. Po błogosławieństwie ogólnym ustawimy się całymi rodzinami przez kościół jak do Komunii św., gdzie stojąco podając sobie ręce przyjmiemy błogosławieństwo rodzinne. W tym dniu w kościele stoimy blisko siebie całymi rodzinami.
Po południu, wyjątkowo, o godz. 15.00 zgromadzimy się na Mszę św., po której wobec wystawionego w monstrancji Zbawiciela podziękujemy Miłosiernemu Bogu za ten kończący się rok, za wszystkie łaski Boże; oraz będziemy przepraszać Boga za popełnione w mijającym roku grzechy i niewierności; odśpiewamy "Przed oczy Twoje Panie winy nasze składamy" oraz "Ciebie Boga wysławiamy".

Wizyta Duszpasterska Rodzin Katolickich
W okresie Bożego Narodzenia, gdy rozważamy przyjście Syna Bożego do nas - dzieląc się tą radością składamy sobie życzenia i odwiedzamy się nawzajem. Przez cały rok my księża, jak możemy posługujemy Wam w tym Bożym Domu, zastępując samego Chrystusa; w konfesjonale, przy ołtarzu. W okresie Bożego Narodzenia duszpasterze nawiedzają swoich parafian. Idziemy więc z Wizytą Duszpasterską do Waszych domów - gdzie spędzacie większość Waszego życia, gdzie przeżywacie radości i smutki, podejmując codziennie wiele, nieraz bardzo trudnych decyzji - gdzie szczególnie potrzeba każdemu wiele łaski i mocy Bożej. Chcemy, by jak Dobry Pasterz spotkać i lepiej poznać swoje owce, by się z wspólnie z Wami pomodlić i by do Waszych domów wnieść Boże błogosławieństwo. Wizyta Duszpasterska katolickich rodzin, zwana często kolędą, jest więc czynnością duszpasterską i liturgiczną. Rodzina katolicka przyjmując duszpasterza, przyjmuje w nim Chrystusa, który przecież powiedział: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje, a kto Wami gardzi, Mną gardzi”. Na kolędzie chcielibyśmy spotkać całe rodziny, możliwie w komplecie.
Na stole przygotowujemy; krzyż, zapaloną świecę, wodę święconą i kropidło. Zaś dzieci i młodzież winny przygotować zeszyty z katechizacji. Przed przyjściem księdza wyłączamy telewizor, czy radio. Starajmy się nie rozmawiać o pogodzie, jest tyle problemów duszpasterskich do omówienia. Ponieważ - jak wspomnieliśmy - nie jest to wizyta prywatna, ale uroczysta forma duszpasterstwa, bardzo prosimy, by jak w latach poprzednich, z rejonów odleglejszych od kościoła, zarówno na kolędę, jak i po jej zakończeniu podwieźć księdza i służbę kościelną. Niechże o tym pomyślą zwłaszcza początkowe i końcowe rodziny w danym rejonie. Kolędę będziemy zaczynać ok. godziny 8.30. Wodę święconą rodzina wcześniej zabiera z zakrystii. Obserwujemy ostatnio, że wszyscy niby mają w domu wodę święconą, choć niewielu ją zabiera z kościoła. Nie okłamujmy siebie i Boga, zwłaszcza przy modlitwie. Zdarza się, że czasem aż dymi się z tego talerza, bo wody nalali z czajnika.

Nowy Rok Pański 2007

Nowy rok rozpoczyna się poniedziałkiem.
Msze św. w Nowy Rok będą jak w każdą niedzie-lę; o godz. 8.00, 11.00, i 16.00.
Znów Dobry Bóg daje nam w darze nowy odcinek czasu w naszej wędrówce przez ziemskie życie do wieczności, do domu Ojca. Jaki będzie ten nowy rok, co nas czeka? Dziękując Bogu za ten dar czasu postanówmy lepiej go wykorzystać dla wieczności, dla naszego zbawienia.
Pierwszy dzień Nowego Roku poświęcony jest Maryi, Świętej Bożej Rodzicielce.
To nasze parafialne święto, święto naszej Patronki Matki Bożej w tajemnicy Jej Macierzyństwa i Bożego Rodzicielstwa. Matce Bożej Dziekanowskiej, którą szczególnie czcimy w tajemnicy Jej Boskiego Macie-rzyństwa, zawierzamy dziś siebie samych i naszych bliskich na cały ten rozpoczynający się rok, prosząc pokornie o szczególną Jej Matczyną opiekę i o pomoc; byśmy nie zmarnowali w tym roku żadnej łaski Bożej, byśmy dochowali Jej wierności i okazali się godnymi Jej Macierzyńskiej miłości.
Pierwszy dzień roku w całym świecie chrześcijańskim obchodzony jest też jako Światowy dzień usilnej modlitwy o pokój. Modląc się wraz z całym chrześcijańskim światem, pamiętajmy, że pokój trzeba budować najpierw w sercu, potem dopiero we wspólnocie rodzinnej, parafialnej czy narodowej, by zapanował w świecie
W Nowym Roku
W środę (3.01), gdy w kalendarzu przypada wspomnienie Najśw. Imienia Jezus, będzie pierwsza w nowym roku Nieustająca Nowenna do Matki Bożej Dziekanowskiej o godz. 17.00.
W czwartek, pierwszy w miesiącu będzie o godz. 17.00 Msza św. za naszych zmarłych wypominanych w ciągu całego roku, a od godz. 16.00 będzie wobec wystawionego w monstrancji Pana Jezusa Godzina Święta i okazja do spowiedzi.
W piątek - pierwszy piątek miesiąca, po Mszach św. o godz. 7.00 i wieczorem o 17.00 będzie nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa. Jesteśmy po spowiedzi, ale jeszcze spowiadać będziemy codziennie na Mszach św.
Uroczystość Objawienia Pańskiego
W pierwszą sobotę - 6.01 - przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana też Świętem Trzech Króli. Jest to święto i katolików obowiązuje uczestniczenie we Mszy św. i wstrzymanie się od cięższych, niekoniecznych prac. Porządek Mszy św. w Trzech Króli będzie więc jak w święta nieuznawane przez państwo, tj.: o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. Po Mszach św. o godz. 9.00 i 17.00 będzie nabożeństwo pierwszosobotnie ku czci Niepokalanego Serca N.M.P. Po Mszy św. o godz. 9.00 poświęcimy kredę, kadzidło i wodę. Również po tej Mszy św. w sali na wikarówce będzie opłatek dla Róż Różańcowych i Rycerstwa Niepokalanej. Zaś po wieczornej Mszy św. będzie opłatek dla ministrantów - wraz z Rodzicami.
W Trzech Króli modlimy się szczególnie w intencji Misji.
W niedzielę (7.01) przypada Święto Chrztu Pana Jezusa. Po wieczornej Mszy św. będzie opłatek dla Duszpasterskiej Rady Parafialnej i Akcji Katolickiej.





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.