polski english français deutsch italiano nederlands
poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Komunikat Sanktuarium Miłosierdzia w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia w 2023 r.

9.04.2023 r.


Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia 2023
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem. Hasłem tegorocznego Święta są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku: „W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.

 1. W sobotę, 15 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawi Mszę świętą wigilijną. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. I „Spotkania w blasku wiary” /transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie/, a potem czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny. 

 2. W niedzielę, 16 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po Mszy świętej druga część modlitewnego czuwania od godz. 2.00 do 4.30. 

 3. Główna Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego będzie odprawiona w tym dniu o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym /transmisja w TVP1/. Podczas tej Mszy świętej zostanie poświęcony Dzwon Nadziei do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.

 4. Mszy święte w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia będą odprawiane według następującego porządku: 

godz. 6.00 – przewodniczy Ks. Michał Kania, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

godz. 8.00 – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM

godz. 12.30 – przewodniczy Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

godz. 16.00 – przewodniczy Bp Roman Pindel, Biskup Bielsko-Żywiecki /przy ołtarzu polowym/

godz. 18.00 – przewodniczy Bp Robert Chrząszcz /z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/

 1. W Kaplicy Klasztornej z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny Msza święta będzie odprawiona o godz. 19.00 – przewodniczy Ks. Grzegorz Zembroń MS, Prowincjał Misjonarzy Saletynów

 2. Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o 15.00 /transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika/. 

 3. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu  i kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza święta z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.


Podajemy kilka uwag porządkowych dotyczących tegorocznego Święta Miłosierdzia:

 • Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą
  do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.

 • Kapłanów, którzy mogą i chcą pomóc w spowiedzi w Niedzielę Miłosierdzia prosimy o zgłaszanie się w Auli św. Jana Pawła II /obok Bazyliki i Kaplicy Wieczystej Adoracji/
  do księdza pełniącego tam dyżur. Do wszystkich dekanatów w Archidiecezji zostały wysłane prośby o wydelegowanie dwóch spowiedników na dwa dwugodzinne dyżury. Dziękujemy Księżom Dziekanom z 21 dekanatów za odpowiedź i zgłoszenie spowiedników. Czekamy na pozostałych… Również w czasie nocnego czuwania z soboty na niedzielę potrzebujemy spowiedników. Chętnych do pomocy prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: sekretariat@misericordia.eu 

 • Spowiedź w nocy z soboty na  niedzielę będzie w Bazylice, a od godz. 8.00 w niedzielę – na zewnątrz, w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną.

 • Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego
  w dolnej Bazylice.

 • Spowiedź w językach obcych będzie w dolnej Bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi

 • Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana na zewnątrz,
  w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.

 • Do godz. 18.00 w niedzielę do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.

 • Punkt Osób Zaginionych będzie w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego za sklepem Caritas „Dar Serca” /tel. 122523306/.

 • Parkingi dla autokarów z Pielgrzymami będą przy ul. Motarskiego /kolor niebieski/, przy Sanktuarium św. Jana Pawła II /kolor biały/, przy ul. Turowicza /kolor zielony/ oraz - jako rezerwowy - wzdłuż ulicy Witosa /kolor żółty/. Miejsca dla osób niepełnosprawnych będą na parkingu przy ul. Motarskiego /wjazd od ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia/

 • Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem. W nocy z soboty na niedzielę będzie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku.

 • Na Błoniach obok Bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego,
  a także, po kilku latach oczekiwania, przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell)

 • Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć na stronie: https://ztp.krakow.pl/transport-publiczny/komunikacja-miejska/komunikaty/128-2023

 • Dziennikarze, którzy chcą brać udział w uroczystościach proszeni są o zgłoszenie tego faktu do p. Małgorzaty Pabis, rzecznika prasowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
  (tel. 512561134, mail: rzecznik@misericordia.eu). Dla Dziennikarzy jest przeznaczone pomieszczenie w budynku obok zakrystii (poziom -1), gdzie będą mogli przygotować swoje materiały i skorzystać z małego poczęstunku. Informujemy, że ołtarz polowy to strefa sacrum, do której nie będzie możliwe wejście dziennikarzy, fotografów
  i operatorów kamer. Na Błoniach zostanie wydzielone specjalne miejsce do filmowania, a w wieży widokowej zostanie umieszczona kostka do pobrania sumy dźwięku.


Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.