polski english français deutsch italiano nederlands

Żywy Różaniec Dzieci

Za założycielkę Żywego Różańca uważa się Paulinę Marię Jaricot. Była najmłodszą z siedmiorga dzieci bogatych wytwórców jedwabiu w Lyonie, we Francji. Rodzina Pauliny Jaricot była głęboko religijna. Paulina była więc od dzieciństwa wdrożona do codziennego kontaktu z Bogiem. Lubiła jednak bardzo światowe, pełne zabaw, życie towarzyskie.
Wielki wstrząs przeżyła mając siedemnaście lat, gdy wysłuchała kazania o próżności. Nawrócenie jej było natychmiastowe i całkowite. Od tej chwili zaczęła nowe życie. Odłożyła piękne stroje i biżuterię, które tak lubiła i zaczęła ubierać się bardzo skromnie. Walczyła ze swoimi wadami: złością i pychą. Wraz z dziewczętami z rodzin robotniczych podejmowała pobożne akcje mające na celu miłość bliźniego. Modlitwą i pracą wynagradzały Bogu wszelkie zniewagi i bluźnierstwa.
Kierując się radami swojego kierownika duchowego, Paulina przez trzy lata żyła w odosobnieniu, oddając się modlitwie i pokucie. Wtedy poznała jaką siłę posiada modlitwa. Po trzech latach życia w modlitewnym odosobnieniu, Paulina znowu podjęła życie pełne różnorodnej działalności. Poznała wielką głębię i moc modlitwy różańcowej, dlatego zapragnęła, aby jak najwięcej ludzi dojrzało do piękna tej modlitwy. Z tego pragnienia zrodził się u Pauliny pomysł założenia „piętnastki” różańcowej. Dzięki temu powstały pierwsze grupy Żywego Różańca, których celem jest wspólna modlitwa w różnych intencjach oraz pogłębianie życia wewnętrznego członków poprzez rozważanie Bożych Tajemnic w modlitwie różańcowej.
Żywy Różaniec zaczął rozwijać się bardzo szybko i stał się praktykowany nie tylko we Francji, ale również poza jej granicami. W latach pięćdziesiątych XIX wieku Żywy Różaniec „zadomowił” się także w Polsce.
Obecnie Koła Żywego Różańca istnieją prawie w każdej parafii, także i w naszej. W październiku, który jest miesiącem modlitwy różańcowej, dzieci ze szkół w Dziekanowicach i Nowej Wsi, wyraziły chęć przy-należenia do Koła Żywego Różańca. 25 października, w czasie nabożeństwa różańcowego zostały uroczyście przyjęte do Koła Żywego Różańca. Na pamiątkę przynależności, dzieci otrzymały od Ks. Proboszcza legitymację członka Żywego Różańca.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, które należą do Koła Żywego Różańca to:

Sylwia Rumaniec
Angelika Dyrda
Karolina Węgrzyn
Patrycja Przęczek
Natalia Glija
Monika Matuła
Karolina Przybysz
Anna Hebda
Faustyna Sędzik
Ewelina Rozwadowska
Kamila Kupiec
Angelika Machna
Żaneta Matuła
Sebastian Karliński
Michał Czekaj
Wioletta Nowak
Wioletta Kupiec
Sylwia Galija
Rafał Chorobik
Dawid Windak

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dziekanowicach, które należą do Żywego Różańca to:

Agata Szczygieł
Katarzyna Jasek
Karolina Sarka
Sabina Ptak
Aleksandra Serafin
Dominika Łyżczarz
Aleksandra Widomska
Justyna Głuś
Magdalena Kulma
Martyna Dębowska
Damian Hankus
Dominika Michalik
Maciek Jakubowski
Patrycja Lejda
Tomasz Nosal
Renata Ślusarczyk
Tomasz Kowalik
Karolina Włodarczyk
Anna Wodniak
Katarzyna Skoczylas
Aleksander Węglarz

Katechetka R. Woźniak
"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 11 (144) 2005 r.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.