polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Agnieszka Czeska

Po śladach Świętych

Agnieszka urodziła się w 1205 r. w Pradze. Była córką króla Czech Przemysława Ottokara I. Gdy miała trzy lata, przyobiecana została jednemu z synów Henryka Brodatego i dlatego w 1216 r. udała się razem ze starszą siostrą Anną do Trzebnicy, gdzie najprawdopodobniej powierzona była opiece św. Jadwigi, której zawdzięczała solidne podstawy życia religijnego. Kiedy dwóch synów króla umarło bardzo młodo, a trzeci poślubił jej siostrę - Annę, Agnieszka powróciła do ojczyzny. Jednak wkrótce znów została wyprawiona z domu, gdyż obiecano jej rękę synowi cesarza Fryderyka II. To małżeństwo również nie doszło do skutku. W końcu zabiegał o jej rękę sam cesarz, który właśnie owdowiał. Agnieszka postanowiła jednak być wierną złożonemu przez siebie ślubowi czystości i zwróciła się o obronę do papieża Grzegorza IX. Uzyskawszy swobodę decyzji, całkowicie poświęciła się działalności kościelnej i charytatywnej.
Zatroszczyła się o dokończenie fundacji swego brata Wacława I dla franciszkanów. Około 1233 roku ufundowała w Pradze szpital oraz klasztor klarysek zwany Czeskim Asyżem, do którego rok później wstąpiła. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 1234 roku złożyła śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Jej decyzja była głośna w ówczesnej Europie. Klasztor przez nią ufundowany stał się ośrodkiem odnowy religijnej, promieniującym na Europę Środkową. Utrzymywała stały kontakt listowny ze św. Klarą z Asyżu i z papieżem. Św. Klara w listach zachęcała ją do wytrwania na raz wybranej drodze.
Św. Agnieszce przypisywano dar proroctwa i umiejętności czytania w ludzkich sercach.
W swoim dosyć długim życiu, naznaczonym chorobami i cierpieniami, Agnieszka z miłości do Boga i z ogromnym poświęceniem wypełniała posługi miłosierne wobec wszystkich potrzebujących bez względu na ich przekonania, pochodzenie i sposób myślenia. Służyła również duchową pomocą młodym ludziom, którzy pragnęli poświęcić się Bogu poprzez życie zakonne. Prowadziła życie pełne wyrzeczenia i dzieł miłosierdzia.
Zmarła w opinii świętości jako ksieni klarysek 2 lub 6 marca 1282 r. Beatyfikował ją w roku 1874 Pius IX, a kanonizował Jan Paweł II 12 listopada 1989 roku.
Kościół obchodzi jej pamiątkę 6 marca.

Opracował S.D.

"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 3 (148) 2006 r.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.