polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Albin Bp

PO ŚLADACH ŚWIĘTYCH

Albin urodził się w roku 469 w szlacheckiej rodzinie w okolicach Vannes, we Francji. Od dzieciństwa żarliwie praktykował pobożność. Bardzo wcześnie wstąpił do klasztoru w Cincillae w pobliżu Angers.
W roku 504, mając trzydzieści pięć lat, został wybrany opatem; urząd ten sprawował przez dwadzieścia pięć lat, aż do czasu, gdy został biskupem Angers.
Rządził diecezją aż do śmierci. Objąwszy stolicę biskupią walczył energicznie o poprawę obyczajów, piętnując szczególnie rozpowszechnione wówczas kazirodztwo. W związku z tym brał czynny udział w synodach poświeconych temu zagadnieniu.
Jako zakonnik św. Albin był doskonałym wzorem cnót, zwłaszcza w modlitwie, umartwianiu się i posłuszeństwie. Nie dbał o siebie, żył tylko dla Chrystusa. Jako biskup gorliwie zarządzał diecezją przywracając wszędzie dyscyplinę. Jego pokora była równa innym cnotom; sam uważał się za najlichszego ze sług Bożych.
Św. Albin zmarł 1 marca 550 roku. Wcześnie zaczęto go czcić jako świętego. Jego kult dosyć szybko się rozprzestrzeniał, dotarł również do Polski.
Kościół Katolicki wspomina św. Albina w dniu 1 marca.Oprac.: S.D.

"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 3 (136) 2005 r.

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.