polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Barbara

BARBARA - imię greckie, oznaczające kobietę pochodzenia nie greckiego, czyli cudzoziemkę.
Odpowiedniki obcojęz.: ang., Barbara, fr., Barbe, niem., wł., Barbara, ros., Warwara.


Jak podaje legenda, w III w. w mieście Nikomedii mieszkało zamożne małżeństwo, któremu urodziła się śliczna i bardzo uzdolniona dziewczynka. Nadano jej imię Barbara.
Ojciec jej, Dioskor zagorzały poganin, bardzo kochał swoją córkę. Starał się zapewnić jej staranne wykształcenie, w tym celu sprowadzał jej znamienitych nauczycieli. Aby zaś ustrzec Barbarę od poznania wiary chrześcijańskiej, która w tym czasie rozprzestrzeniała się w Cesarstwie Rzymskim, zamknął ją w specjalnie dla niej wybudowanej wieży. Te właśnie poczynania ojca spowodowały, że Barbara coraz częściej rozmyślała o Bogu prawdziwym. Od jednego z nauczycieli imieniem Orygenes, który okazał się być wyznawcą Chrystusa, poznała Barbara prawdy wiary chrześcijańskiej i z jego rąk przyjęła chrzest. Pod nieobecność ojca Barbara w swej wieży kazała zawiesić krzyż i urządziła małą kapliczkę. Dramat rozpoczął się po powrocie ojca, który jak się dowiedział o chrzcie córki wpadł w gniew i zażądał od Barbary, aby odżegnała się od wyznawania wiary w Boga Jedynego. Kiedy jednak odmówiła chwycił za miecz by zadać jej śmiertelny cios. Barbara uciekła i schroniła się w jaskini. Po pewnym czasie jednak ją odnalazł i oddał w ręce wielkorządcy nikomedyjskiego, aby ten ją osądził i przykładnie ukarał. Barbarę bito i głodzono, aby zaparła się wiary chrześcijańskiej, kiedy jednak i to nie przyniosło skutku wydano na nią wyrok śmierci. Dioskor poprosił, by to on mógł wykonać ten wyrok na tak niegdyś ukochanej córce. Osobiście wyprowadził córkę za miasto, gdzie ściął jej mieczem głowę. Jak podaje legenda ten dzieciobójczy cios padł 4 grudnia 240 r.
Św. Barbara jest patronką umierających. Dawniej odmawiano nawet taką modlitwę:


Barbarko panno, Służebniczko Boża,
Kto się będzie modlił do Ciebie,
Bez sakramentu umrzeć nie może.


Jest św. Barbara również patronką górników, stąd co roku 4 grudnia obchodzony jest Dzień Górnika a w wielu kopalniach węgla kamiennego znajdują się kaplice pod jej wezwaniem.

/Opracował: SD/
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.