polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Elżbieta


PO ŚLADACH ŚWIĘTYCH

Imię spopularyzowane dzięki św. Elżbiecie matce Jana Chrzciciela. Było to również imię pierwszej świętej, która urodziła się na ziemi amerykańskiej.
Elżbieta Seton - urodziła się w Nowym Yorku w rodzinie lekarza protestanckiego w 1774 roku. Matka osierociła ja w trzecim roku życia. Mając lat dwadzieścia wyszła za mąż. Była matką pięciorga dzieci. Od 1801 roku poczęły na nią spadać bolesne ciosy. Najpierw na żółtą febrę umarł jej ukochany ojciec. Wkrótce potem zapadł na gruźlicę jej mąż. By go ratować Elżbieta wyjechała z nim do Włoch. Niestety zaraz po przybyciu na ziemie włoską jej mąż umarł. We Włoszech Elżbieta przebywała przez jakiś czas w rodzinie znajomych, w której panowała prawdziwie chrześcijańska atmosfera. To przyciągnęło ją do katolicyzmu. Po powrocie do Ameryki, mimo przeszkód ze strony rodziny męża złożyła wyznanie wiary, a działo się to w Wielkim Tygodniu 1805 r. Przyjęła też pierwszą Komunię św., co przeżyła bardzo głęboko. Fakt ten rozbudził w niej nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Pod wpływem tego napisała do znajomych, u których przebywała we Włoszech słowa pełne gorącej wiary: "Jestem Jego, a On jest moim". Do Kościoła katolickiego przyprowadziła także swoje dzieci mimo przeszkód stwarzanych przez rodzinę. Dla wychowania dzieci w duchu katolickim założyła szkołę wyznaniową. Potem objęła kierownictwo szkoły ufundowanej przez konwertytę Samuela Coopera. Wraz z nauczycielkami tej szkoły założyła stowarzyszenie, które wkrótce stało się zalążkiem nowej kongregacji zakonnej: Miłosiernych Sióstr św. Józefa. Elżbieta Seton została w 1812 roku ich pierwszą przełożoną. Umarła 4 stycznia 1821 roku. Dla potomnych stała się wzorem matki wychowującej dzieci, jak również wzorem matki zakonnej i osoby oddanej posłudze bliźnim. W roku 1963 została beatyfikowana, a papież Paweł VI kanonizował ją w 1975roku. Kościół obchodzi jej wspomnienie w dniu śmierci tj. 4 stycznia.

Oprac.: S.D.
"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 1 (122) 2004 r.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.