polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Patryk

Św. Patryk urodził się około roku 385 na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Nie jest znana miejscowość jego urodzenia, nie wiadomo nawet czy to było w Walii, czy tez może w Szkocji. Był synem Calpurniusa i Conchessy, którzy z pochodzenia byli Rzymianami. Rodzice Patryka byli chrześcijanami, lecz nie przywiązywali większej wagi do religijnego wychowania swojego syna.. W wieku 16 lat Patryk został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik w Irlandii. Przez kilka lat pasał owce na irlandzkich wzgórzach. Wtedy nauczył się języka irlandzkiego i przyswoił sobie miejscowe obyczaje.

Jak podają jego biografowie, w wieku lat 20 otrzymał we śnie polecenie od Boga, aby udał się na wybrzeże, gdzie będzie czekać na niego łódź, która zawiezie go do domu. Tak też się stało. Patryk po powrocie w rodzinne strony zaczął studia teologiczne, kontynuował je pod opieką św. Germanusa i został kapłanem. Po pewnym czasie otrzymał sakrę biskupią i wysłano go na misje do Irlandii. Dotarł tam 25 marca 433 roku. Patryk nawrócił na chrześcijaństwo wielu Irlandczyków w tym również króla z jego rodziną. On sam i jego uczniowie wznieśli wiele kościołów w całej Irlandii.

Wśród jego uczniów znalazło się kilkudziesięciu późniejszych świętych. Działalność misyjna Patryka na terenie Irlandii trwała około 40 lat. W tym czasie za jego sprawą cała Irlandia stała się chrześcijańska. Bóg zdziałał wiele cudów i uzdrowień przez św. Patryka. W całej Irlandii znaleźć można wiele miejsc, które nawiązują do działalności ewangelizacyjnej Patryka, są to obecnie miejsca, do których licznie pielgrzymują nie tylko Irlandczycy.

Św. Patryk zmarł 17 marca 461 roku w osadzie Saul, w której zbudował swój pierwszy kościół.

Z postacią św. Patryka związanych jest też wiele legend irlandzkich. Jedna z nich dotyczy koniczynki trójlistnej, która jest symbolem Irlandii. Otóż Patryk, często w swoim nauczaniu uciekał się do prostych porównań i przykładów. Zapytany kiedyś o tajemnicę Trójcy Świętej, użył do wyjaśnienia koniczynki trójlistnej, która chociaż ma trzy listki to jednak wyrasta z jednej łodygi. Przykład ten tak się spodobał mieszkańcom Irlandii, że postanowili właśnie koniczynkę uznać za swoje godło.

Patrykowi również przypisuje się rozpowszechnienie dzwonów w Kościele chrześcijańskim. Według przekazu św. Patryk jednemu z wyświęconych przez siebie księży dał dzwon, aby ten przy jego pomocy zwoływał wiernych na modlitwę.



Opracował: S.D.

"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach - Nr 3 (112) 2003 r.





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.