polski english français deutsch italiano nederlands

Św. Seweryn, opat

PO ŚLADACH ŚWIĘTYCH

Skąd pochodził św. Seweryn, skąd przybył nigdy nie udało się ustalić. On sam zapytany raz przez swego przyjaciela taką dał odpowiedź: "Co sługa Boży ma odpowiedzieć o swej ojczyźnie i o swym pochodzeniu? Dla chrześcijanina ojczyzną Niebo - i o tej ojczyźnie pamiętajmy". Współcześni mu sądzili, że albo pochodził ze Wschodu, albo z możnej rodziny germańskiej, a jego zwyczaje i mowa wschodnia mogły być przejęte od mnichów na wschodzie ,wśród których przebywał.
Na wschodzie zapoznał się też z życiem mnichów, które przeszczepił do Noryku (obecnie tereny należące do Austrii).
Czasy w których żył były to czasy trudne dla Cesarstwa Rzymskiego, a tereny na których działał były często pustoszone przez napierających germanów.
Seweryn działał w różnych miejscach, najdłużej jednak w Favianae, gdzie wprowadził życie zakonne. Jego osobowość i działalność sprawiły, że w tamtym regionie dla katolików nastały czasy względnego spokoju.
Seweryn przyczynił się także do złagodzenia nędzy, która w tych niespokojnych czasach doskwierała mieszkańcom tamtejszych ziem.
Pod koniec życia schronił się w klasztorze, gdzie oddawał się modlitwie i umartwieniom. Nie przyjął ofiarowanej mu godności biskupiej.
Zmarł w klasztorze w Favianae 8 stycznia 482 r. Gdy sześć lat później Odoaker zarządził przesiedlenie ludności rzymskiej do Italii, mnisi z założonego przez Seweryna klasztoru zabrali jego szczątki ze sobą i przenieśli do Neapolu, gdzie na jego cześć wzniesiono wspaniały klasztor.

Oprac.: S.D.
"Matczyne Królestwo" - Miesięcznik Parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach
- Nr 1 (122) 2004 r.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.