niedziela, 24 czerwca 2007
Zbliża się Święto Bożego Ciała i jego oktawa, a więc czas procesji wiernych w nabożeństwach ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Nasi pradziadowie i ojcowie pozostawili nam po sobie także piękne feretrony, chorągwie i sztandary. O ile te pierwsze (feretron z gr. to w Kościele katolickim obraz przenośny noszony w czasie procesji) są noszone przez stałych, można rzec parafian na procesjach, to pozostałe, czyli chorągwie – sporadycznie, i to najwyżej w liczbie 1 – 3, a jest ich łącznie 7. Wielka to szkoda, bo nasze procesje mogłyby być jeszcze bardziej dostojne i bogatsze.
Ojciec święty Jan Paweł II kiedyś powiedział: „Kto nie sięga – nie pielęgnuje przeszłości, temu grozi utonięcie w nicości.”
Trzeba nam zatem wcielać w życie nauczanie sługi Bożego Jana Pawła II niosąc w procesjach zachowane i posiadane chorągwie i sztandary.
niedziela, 24 czerwca 2007
Niektóre podziękowania i prośby (kwiecień 2007 r.) Mateczko z Dziekanowskiego Wzgórza dziękuję Ci za wszystkie łaski, jakimi mnie obdarzasz, zawsze, kiedy Cię prosiłem wysłuchałaś mnie. Proszę Cię Matuchno pomóż mi w pewnej sprawie, o której Ty wiesz. Twoje dziecko.
* Matko moja, Opiekunko nasza dziękuję za opiekę nad naszą rodziną, za wiele łask. Błagam Cię jutro mój Syn ma przyjąć sakrament bierzmowania uproś u swego Syna siedem darów Ducha Św. dla mojego Dziecka, Kochamy Cię Matko i ufamy Tobie.
* Matuchno Dziekanowska dziękuję Ci bardzo za dotychczasową opiekę nade mną i całą naszą rodziną, proszę darz mnie, moich rodziców, siostrę i brata zdrowiem i dalszym błogosławieństwem. Pomóż mi osiągnąć jak najlepsze wyniki z egzaminów gimnazjalnych, abym mogła wybrać dobrą szkołę średnią. Mateczko Nieustającej Pomocy kieruj moim dalszym życiem, abym była dobrym i wartościowym człowiekiem. Twoja czcicielka Dominika.
niedziela, 24 czerwca 2007
Na kartach historii
SPROWADZENIE PAULINÓW DO POLSKI
W czerwcu 1382 roku książę opolski Władysław sprowadził z Węgier do Polski zakon Paulinów i osiedlił ich w Częstochowie.
Po śmierci Kazimierza Wielkiego w r. 1370, królem Polski został Ludwik I Węgierski z rodu Andegawenów. To on zasugerował Władysławowi Opolczykowi, który był z nim spokrewniony sprowadzenie Paulinów do Polski. Klasztor częstochowski został wybudowany na wzgórzu wapiennym w miejscu pierwotnego kościółka parafialnego. Fundatorem klasztoru był książę Władysław Opolczyk. Nazwę „Jasna Góra” nadali temu miejscu w 1388 r. węgierscy zakonnicy - paulini, nawiązując do nazwy macierzystego klasztoru na Jasnej Górze w Budzie. Paulini to Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Zakon ten założony został w 1308 r. na Węgrzech przez bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Celem zakonu jest kontemplacja, modlitwa, pokuta, upowszechnianie Kultu Maryjnego oraz sprawowanie Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zawołanie zakonu brzmi: "Solus Cum Deo Solo" (pol.: "Sam na sam z Bogiem").
Książe Władysław, który oprócz posiadłości na Śląsku, władał również Ziemią Halicką sprowadził w 1384 r. z miasta Bełz dla klasztoru jasnogórskiego ikonę Matki Bożej – zwaną Czarną Madonną, a od czasu ślubów króla Jana Kazimierza również Królową Polski. Legenda spisana w Krakowie w 1523 r. podaje, że ikonę tę namalował św. Łukasz na deskach ze stołu z domu Jezusa w Nazarecie.
piątek, 11 maja 2007
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej
ma zaszczyt zaprosić na uroczysty kongres z okazji
10 - lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Krakowskiej
pod hasłem:
„AKCJO KATOLICKA PRZYPATRZ SIĘ POWOŁANIU SWOJEMU”
w dniach 12 - 13 maja 2007 roku w Krakowie
patronat specjalny:
JEm. Ks. Kard. Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego
i JEm. Ks. Kard. Franciszka Macharskiego
piątek, 11 maja 2007
Niektóre podziękowania i prośby do Matki Bożej Dziekanowskiej (marzec 2007 r.)
Matko Boża Dziekanowska prosimy Cię gorąco o zdrowie dla naszego Syna i brata Zbigniewa, o siły dla Niego, aby przetrwać ten trudny okres. Matko Boża Dziekanowska prosimy Cię o potężne wstawiennictwo za naszym Synem i bratem u Swego Syna Jezusa Chrystusa. Ufamy Matko, że nas wysłuchasz. Matko Boża Dziekanowska pomagaj nam nieustannie. * Matuchno! Bardzo dziękuję Ci za łaskawość okazywaną mnie niegodnej od lat najmłodszych po dzień dzisiejszy, nigdy nie odmówiłaś mi Swej pomocy. Proszę Cię Matuchno bądź ze mną w tych trudnych chwilach, przyjdź mi z pomocą, proszę o zdrowie dla drogiej mi Osoby. * Matko Boża Dziekanowska proszę Cię o zdrowie dla mojej rodziny, a w szczególności dla dziadka, który jest chory. Dziękuję Ci za to, że uczę się dobrze, mam rodziców, jestem zdrowa. Twoje dziecko. *
piątek, 11 maja 2007
Dzięki przychylności i dobrej woli znanego w Dobczycach animatora tenisa stołowego mgr Wiktora Pawła Piwowarskiego, Ludowy Klub Sportowy „Dziecanovia” mógł w okresie od grudnia ubiegłego roku do marca bieżącego roku zorganizować naukę gry w tenisa stołowego i przeprowadzić kilka turniejów, w których najlepsi otrzymywali dyplomy. Zajęcia odbywały się w Strażnicy OSP w Dziekanowicach, początkowo raz w tygodniu, a od lutego dwa razy.
Pod koniec marca klub zorganizował indywidualne mistrzostwa LKS „Dziecanovia” i Szkoły Podstawowej.
W turnieju młodszych, czyli do lat 13 tytuł mistrza Szkoły i Puchar Dyrektora mgr Bogdana Czarnika wywalczył Łukasz Gibała. Kolejne miejsca zajęli: Mateusz Marcinek, Maciej Sarka, Kamil Gibała i Maciej Jakubowski.
W kategorii starszych tytuł mistrza LKS „Dziecanovia” i puchar Prezesa Klubu Romana Miękiny zdobył Łukasz Zabdyr. Następne miejsca wywalczyli: Mariusz Zabdyr – brat zwycięzcy, Grzegorz Bodura, Zbigniew Rozwadowski, Piotr Hankus, Piotr Orłowski i Rafał Bodura. W mistrzostwach wzięło udział 18 młodych pingpongistów. Zawody rozgrywano systemem każdy z każdym.
Puchary i medale za I – III miejsca oraz dyplomy od I – VI zostaną wręczone na posiedzeniu Zarządu Klubu w dniu 7 maja o godz. 20 – tej w szkole Podstawowej w Dziekanowicach.