piątek, 11 maja 2007
Dzieci, które uczęszczały na każde Gorzkie Żale i Drogę Krzyżową
1. Kalemba Maksymilian
2. Tuleja Wiktoria lat 5
3. Hankus Natalia kl. 2
4. Kowalik Paweł kl. 2
5. Mitan Grzegorz kl. 2
6. Wandas Jarosław kl. 2
7. Włodarczyk Katarzyna kl. 2
8. Woźniak Natalia kl. 2
9. Czajczyk Mateusz kl. 3
10. Hankus Agnieszka kl. 3
11. Kulma Dominika kl. 3
12. Stanak Piotr kl. 3
13. Ślusarczyk Patryk kl. 3
14. Leśniak Paweł kl. 4
15. Woźniak Anna kl. 4
16. Przybysz Karolina kl. 5
17. Trojańska Joanna kl. 5
18. Włodarczyk Karolina kl. 5
19. Leśniak Elżbieta kl. 6
20. Woźniak Rafał kl. 1 gimnazjum
piątek, 11 maja 2007
W wielki Piątek podczas uroczystości misterium Męki Pańskiej w Kalwarii daliśmy świadectwo Światu ze Polska jest chrześcijańska, takiej ilości pielgrzymów nie pamiętają nawet starzy przewodnicy. Od kaplicy u Piłata aż po Górę Ukrzyżowania nie było miejsca gdzie nie staliby pielgrzymi. Skupieni trzymając różaniec w rekach przesuwali paciorki rozmyślając Mękę Jezusa Chrystusa. Można było spotkać całe rodziny, nawet trzech pokoleniowe z kilkumiesięcznymi dziećmi nie odstraszyło ich zimno. Kalwaria zawsze była ulubionym miejscem Umiłowanego Sługi Bożego Jana Pawła II. Tu przyprowadził go Ojciec po śmierci ziemskiej Matki ze wszystkimi problemami zwracał się do Matki Bożej Kalwaryjskiej, w końcu oddał się w Jej w niewolę z całym Kościołem Świętym. A teraz kiedy nas osierocił odchodząc do Domu Ojca przychodzimy licznie do Kalwarii, aby chodzić po Jego śladach i prosić Matkę Bożą Kalwaryjską o Jego rychłą Kanonizację, a dla siebie o wytrwanie w dobrym.
piątek, 11 maja 2007
Miażdżyca jest chorobą organizmu starzejącego się. Już po 45 roku życia, mogą wystąpić objawy: niemożność koncentracji umysłowej, zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi, częsta nerwowość, czasem bezsenność. Często ludzie starsi pamiętają z przed 40 lat a nie pamiętają spraw bieżących. Mówią bardzo często, że wracają do rodziców, do małych dzieci. Leczenie jest bardzo trudne, stosuje się dietę nieobfitującą w tłuszcze, bogatą w witaminy, na sen stosuje się środki nasenne. Czasem stosuje się środki nasercowe przy podwyższonym ciśnieniu środki obniżające ciśnienie. Wskazane spacery, ruch na świeżym powietrzu, jak najwięcej kontaktu z ludźmi.
piątek, 11 maja 2007
Po śladach Świętych Święta Ryta przyszła na świat w 1380 roku w Cascia, małej wiosce położonej 150 km na północ od Rzymu. Jej rodzice byli już w podeszłym wieku kiedy na świat przyszła ich córka, której na chrzcie dali imię Małgorzata. (Ryta jest włoskim zdrobnieniem od imienia Małgorzata). Z wielką radością przyjęli tak miły i niespodziewany dar od Boga, tym bardziej, że nie posiadali innego potomstwa. Kiedy Ryta skończyła 12 lat, została poślubiona przez Paola Ferdynanda, wbrew swojemu pragnieniu poświęcenia życia Bogu w zakonie. Pożycie małżeńskie, trwające 18 lat przyniosło Rycie dwóch synów, bliźniaków. Niestety jej mąż okazał się człowiekiem brutalnym i lubiącym uciechy. Ryta cierpiała w milczeniu, a swe cierpienia ofiarowała za nawrócenie męża. Na krótko przed zamordowaniem Paola, jego charakter uległ całkowitej zmianie i przez pewien czas atmosfera w domu stała się wręcz idealna. Przypisuje się to niezachwianej cierpliwości i nieustannym modlitwom Ryty. Przebaczyła ona zabójcom męża, jednak synowie Ryty nie zamierzali puścić tego faktu w zapomnienie. Poprzysięgli zemstę na napastnikach. Gdy błagania, perswazje, modlitwy i pokuty Ryty nie przynosiły zamierzonego efektu, modliła się raczej o ich śmierć, niżby mieli popełnić tę straszna zbrodnię. „Lepiej umrzeć przebaczając niż żyć bez przebaczenia” - powtarzała. Modlitwy matki zostały wysłuchane, obaj synowie zmarli podczas panującej w okolicy zarazy, przed śmiercią przebaczyli zabójcom ojca.
piątek, 11 maja 2007
"Nie można też nie wspomnieć o ogólnopolskiej, diecezjalnej i parafialnej prasie katolickiej, która w ogromnym stopniu przyczynia się do szerzenia kultury prawdy, dobra i piękna."
"Troska o rozwój prasy katolickiej dotyczy nie tylko podnoszenia jej poziomu, ale także o zwiększanie zakresu jej oddziaływania. Niech zatem odpowiedzialni za nie troszczą się o ich wysoki poziom, w duchu polskiej, katolickiej tradycji kulturalnej."
piątek, 11 maja 2007
Na Pielgrzymim Szlaku
U podnóża Gór Świętokrzyskich w diecezji radomskiej leży miasto Skarżysko- Kamienna. Prawa miejskie otrzymało w 1923r. Patronką miasta od 1995r. jest Matka Boża Miłosierdzia. Od roku 1998 istnieje w tym mieście Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, które stanowi wierną kopię z Wilna. Wielowiekową historię i piękną tradycje kultu na wileński wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. Już w początkach XVII wieku zaczęli go rozsławiać OO. Karmelici bosi, a w XIX wieku zasłużyła się w tym wileńska inteligencja z Adamem Mickiewiczem, Józefem Ignacym Kraszewskim i Władysławem Syrokomlą na czele. Ponad 300 lat rozsławiany jest kult Matki Bożej Miłosierdzia, a ponad 600 lat czczona jest Maryja Królowa Polski w wizerunku Jasnogórskim. Cudowny obraz w Wilnie znajduje się w umieszczonej nad bramą kaplicy. Stąd Matka Boża spogląda na każde ludzkie życie. Ona wstawia się za każdym z nas i wyprasza miłosierdzie u Boga. Wszystko rozumie i sercem ogarnia każdego.