piątek, 11 maja 2007
Blisko Ewangelii
Napełnieni mocą
Łk 24,49 Oto ja ześlę na was obietnicę mego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni w moc z wysoka.
Zmartwychwstanie Jezusa nie kończy jeszcze dziejów zbawienia. Dlatego zmartwychwstały Jezus obiecuje zesłać moc z wysoka.
Owa moc zostaje porównana przez samego Jezusa do nowoczesnego uzbrojenia. Ona uczyni z uczniów mocarzy ducha. Nie będzie nastawiona na stosowanie przemocy i na zwycięstwo w oparciu o siłę. Będzie natomiast mocą potrzebną do wytrwania przy Jezusie wówczas, gdy świat zaatakuje uczniów. To będzie moc wytrwałości.
Uczeń Jezusa jest wypełniony mocą z wysoka. W oparciu o tę moc może prowadzić życie, które jest świadectwem Zmartwychwstałego. Jeśli nie posiada świadomości owej mocy z wysoka, nie może podejmować świadectwa. Z punktu widzenia wychowania spostrzeżenie to jest ważne. Wyznawca Jezusa winien być świadom owej mocy z wysoka. On musi jej doświadczać, by w sytuacji trudnej mógł się do tej mocy odwołać. Tylko wtedy zdoła wytrwać i złoży czytelne świadectwo swej przynależności do Zmartwychwstałego. Wiemy, że owa moc to Duch Święty i Jego dary. One są nieodzownie potrzebne do dawania świadectwa. Bez tego „uzbrojenia” o świadectwie nie może być mowy.
Jezus wzywa uczniów do pozostania w mieście, czyli w Jerozolimie, aż do czasu wypełnienia tej obietnicy.
piątek, 11 maja 2007
Na kartach historii AKADEMIA KRAKOWSKA
12 maja 1364 roku król polski Kazimierz Wielki aktem fundacyjnym ustanowił w Krakowie Akademię Krakowską, dziś nazwaną Uniwersytetem Jagiellońskim.
Powstanie uniwersytetów stanowiło przełom w rozwoju nauki w średniowieczu. Pierwsze uniwersytety powstały w XII w. Były to: Uniwersytet w Bolonii i Uniwersytet w Paryżu, a potem powołany w 1214 Oxford i w 1231 Cambridge. W Europie Środkowej pierwszym uniwersytetem był Uniwersytet Praski, który powstał w roku 1348. Jego istnienie było bardzo ważne dla Akademii Krakowskiej, bowiem z niego wywodziło się wielu profesorów Akademii Krakowskiej. Istniejące wówczas uniwersytety były pod znacznym wpływem Kościoła ze względu na to, że kadrę profesorską w większości stanowili księża. Stąd też już w1363 roku król wyprawił do papieża delegację z prośbą o zgodę na założenie uniwersytetu. Ówczesny papież Urban V wydał bullę fundacyjną dla studium generale z wydziałami: prawniczym, medycznym, oraz sztuk wyzwolonych.
piątek, 11 maja 2007
Zwyczaj za naukę stoi
Maj to przepiękny miesiąc. Z majem kojarzą się majówki. I te dawne - uczty pasterskie urządzane na pastwiskach w Zielone Święta, i te późniejsze - wycieczki i zabawy podmiejskie, z karuzelami, huśtawkami, loteriami, z zabawami tanecznymi, widowiskami teatralnymi, i te, może najpowszechniejsze - nabożeństwa majowe, odprawiane przy udekorowanych kwiatami i zielonymi gałęziami krzyżach i kapliczkach przydrożnych i w kościołach.
piątek, 11 maja 2007
Maj, miesiąc najbardziej maryjny. Cała przyroda wielbi swą Matkę Maryję. Od wieków w każdym zakątku kraju, w tym miesiącu śpiewno na cześć Maryi. Dekorowano Jej kapliczki i obrazy.
W maryjnym miesiącu maju codziennie będziemy gromadzić się wokół Matki Najświętszej na majowym nabożeństwie. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach, zapalmy lampy i umajmy je kwiatami. Gromadźmy się na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski..
Nabożeństwa majowe w naszym sanktuarium rozpoczniemy tradycyjnie już w ostatnim dniu kwietnia (w poniedziałek) o godz. 18.00 uroczystą procesją eucharystyczną. Zatroszczmy się, by w procesji były niesione feretrony i sztandary, a dzieci niech sypią kwiaty Panu Jezusowi.
Nabożeństwa Majowe będziemy odprawiać w naszym sanktuarium w dni powszednie o godz. 18.00, zaś w niedziele o godz. 15.30. Bardzo zachęcamy do uczestnictwa w tych nabożeństwach przed cudownym Obrazem Matki Bożej Dziekanowskiej.
Oddając cześć Matce Bożej, zapewniamy sobie Jej opiekę. Starajmy się jak najczęściej, możliwie codziennie uczęszczać na te nabożeństwa, zarówno do kościoła, jak i pod figurki. W czasie nabożeństw majowych modlimy się szczególnie za Ojca Świętego, za Kościół w Polsce, o pokój na świecie, za naszą parafię, za rodziny, za księży, o powołania kapłańskie, o dobre urodzaje.
piątek, 6 kwietnia 2007
Jak co miesiąc drukujemy listę ofiarodawców naszej parafii, a przy tej okazji od czasu do czasu informujemy o poważniejszych inwestycjach. Piszemy zwykle o poważniejszych sprawach, bo mniejszych napraw, usuwania awarii, czy nawet mniejszych inwestycji zawsze mamy sporo. Jak wiemy dość duże są też koszty utrzymania na bieżąco parafii. Dotychczas angażowaliśmy wszystkie możliwe środki na remont i urządzanie naszego sanktuarium Macierzyństwa NMP. Dziś sanktuarium nasze już pięknie wygląda i słyszymy same superlatywy o nim. Zdarza się, że narzeczeni z poza parafii proszą o możliwość zawarcia Sakramentu Małżeństwa w naszym Sanktuarium, bo się im podoba.
Choć jeszcze wiele jest do zrobienia w naszym sanktuarium i wokoło niego, to jednak zamierzamy już w tym roku zająć się naszym zabytkowym kościołem p.w. Św. Mikołaja i Św. Marii Magdaleny. Od jesieni czynimy starania, by w tym roku rozpocząć gruntowne prace przy renowacji naszego cennego zabytkowego kościoła. Kościół ten jest bowiem w bardzo złym stanie i jak dotychczas nie udało się tego remontu przeprowadzić, głównie z powodu braku funduszy. To są bardzo kosztowne prace.
Odbyliśmy wiele dyskusji z architektami, profesorami, ustalając kierunek i zakres prac. Zleciliśmy wykonanie kilka koniecznych projektów renowacji, przedmiaru robót oraz kosztorysów. Udało nam się też załatwić zezwolenia konserwatorskie na te prace oraz wymagane zezwolenie Starostwa. Przygotowaliśmy i złożyliśmy wnioski o dotacje na te prace do Urzędu Marszałkowskiego i do Wojewódzkiego Małopolskiego Urzędu Konserwatora Zabytków. Wdzięczni jesteśmy szczególnie P. mgr Bogdanowi Czarnikowi, Dyrektorowi Szkoły i Przewodniczącemu Komitetu Społecznego Ratowania naszego Zabytkowego Kościoła, który bardzo zaangażował się w te prace i przygotował wniosek o dotacje do Marszałka Małopolskiego.
Trudno jeszcze powiedzieć ile uda nam się w tym roku zrobić. Będzie to zależało głownie od funduszy, ale też od wielu innych spraw. Jeśli otrzymamy jakieś dotacje, to będziemy musieli zorganizować przetarg na te prace, a to nie jest prosta sprawa...
Jednak jak na razie to forsujemy prace przy renowacji muru ogrodzeniowego wokół naszego cennego zabytku oraz renowację dachu na starym kościele. Nie chcemy wiele zapowiadać, bo lepiej potem cieszyć się udanym remontem niż mówić na wyrost. To naprawdę są duże inwestycje i szczególnie drogie oraz trudne bo to zabytek wysokiej klasy i na wszystko musi być zgoda, a prace mogą wykonywać tylko firmy specjalnie uprawnione do tego rodzaju prac. Mam jednak nadzieję, że przy pomocy Matki Bożej Dziekanowskiej uda nam się wreszcie zacząć, a nawet ufam, że i sporo zrobić w tym roku. Proszę szczególnie o modlitwę w tej sprawie.
piątek, 6 kwietnia 2007
W przeprowadzonym w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach Środowiskowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej ( Eliminacje do XXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” ) wzięło udział 41 dziewcząt i chłopców reprezentujących Ochotnicze Straże Pożarne Dziekanowic, Rudnika i Sierakowa.
Najlepszy wynik w konkursie osiągnęła Martyna Dębowska kl. V OSP Dziekanowice – 38 pkt, a kolejne: Justyna Głuś OSP Rudnik i Konrad Idzi OSP Sieraków – po 35 pkt, Karolina Włodarczyk OSP Dziekanowice i Dominika Łyżczarz OSP Sieraków – po 33 pkt.
Dla poszczególnych OSP miejsca od 1 do 5 kolejno wywalczyli: dla Dziekanowic: Martyna Dębowska, Marcelina Włodarczyk, Mariusz Mazur, Joanna Dziewońska i Krzysztof Mazur, dla Rudnika: Justyna Głuś, Dominika Łyżczarz, Joanna Adamska, Joanna Kmiecik i Urszula Ptak, dla Sierakowa: Konrad Idzi, Dariusz Kupiec, Patrycja Lejda, Patrycja Włodarczyk oraz Sylwia Półtorak.
Zwycięzcy i zdobywcy drugich miejsc dla poszczególnych Ochotniczych Straży wystąpili w Turnieju Miejsko – Gminnym w kat. Szkoły Podstawowe wśród 7 jednostek OSP na 13 zarejestrowanych w Gminie.
Duży sukces odniosły Martyna Dębowska zajmując I miejsce oraz Justyna Głuś plasując się na II miejscu. Obydwie uczennice będą reprezentować Gminę i Miasto Dobczyce w zawodach powiatowych. Patrycja Lejda zajęła IV miejsce.
W kategorii Gimnazja – Paulina Brończyk OSP Sieraków zajęła IV miejsce a Katarzyna Woźniak OSP Dziekanowice uplasowała się na miejscu V – tym.
Uczestnicy turnieju w Dziekanowicach w nagrodę wezmą udział w wycieczce, a w Dobczycach organizatorzy z Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP Prezes Andrzej Panuś i Wiceprezes Kazimierz Płatek z funduszy Gminy wręczyli uczestnikom nagrody i zorganizowali poczęstunek.