Po śladach Świętych
BŁ. ŚWIĘTOSŁAW MILCZĄCY
Patron dobrej spowiedzi.
Świętosław zwany Milczącym, jest świętym krakowskim. Dziś niewiele można powiedzieć na temat daty oraz miejsca jego urodzenia. Jedni biografowie twierdzą, że pochodził z Suszca koło Pszczyny, inni, że z Czech. Są też tacy, którzy sugerują, że ze Sławkowa koło Olkusza, z rodu szewców. Miejscowość ta od wielu stuleci związana jest z jego kultem.
Wiemy, że był dobrze wykształconym, co wskazywałoby raczej na pochodzenie szlacheckie. Wiemy na pewno, że był mansjonarzem i cenionym spowiednikiem. Mansjonarz to dziś nie używany termin dla określenia kapłana pełniącego służbę przy ołtarzu w bazylice. Świętosław pełnił służbę przy ołtarzu w kościele Mariackim, ufundowanym przez znany krakowski ród Salomonów, z którymi był blisko związany; przez wiele lat mieszkał w ich domu i tam zmarł. Był człowiekiem niezwykle pobożnym i przyjaznym każdemu człowiekowi. Starał się w każdej sytuacji praktykować cnotę milczenia i wypowiadać tylko tyle słów ile było to niezbędne – stąd jego przydomek Milczący.
Świętosław sprowadzał z całej Europy dzieła filozoficzne i teologiczne, które po przestudiowaniu ofiarowywał klasztorom, uważał bowiem, że książki takie powinny być dostępne dla wszystkich kapłanów. Zostawił po sobie wiele cennych notatek. Był znanym i cenionym spowiednikiem. Przyjaźnił się ze św. Janem Kantym.
Zmarł w opinii świętości 15 kwietnia 1489 r. i pochowany został w Bazylice Mariackiej. Dziś odwiedzający kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w Kościele Mariackim zauważyć mogą tam małą tabliczkę informującą, że Świętosław Milczący jest patronem spowiedników i spowiadających się. Znane są świadectwa dobrych spowiedzi po wcześniejszej modlitwie do tego świętego.
Opr.: S.D.