polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 4 maja 2008

MARYJA – KRÓLOWA POLSKI

   Naród polski szczególnie jest związany z Matką Chrystusową i od wieków czci Ją jako swoją Matkę i Królową. Bogurodzica – pierwszy nasz hymn narodowy, będący równocześnie rycerską pieśnią religijną, można określić jako akt zawierzenia Maryi. Hymn ten, według Jana Długosza, śpiewany był pod Grunwaldem w zwycięskiej bitwie z Krzyżakami.
   Matka Boża – w różnych wizerunkach – zagościła w wielu polskich świątyniach. I my mamy to szczęście, że w naszym parafialnym kościele możemy czcić naszą Najlepszą Matkę.

   1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz, w podzięce za opiekę i obronę kraju w czasie potopu szwedzkiego, ogłosił Matkę Bożą Królową Polski:
Wielka Matko Boga – Człowieka i Panno Najświętsza. Ja Jan Kazimierz, Twojego Syna Króla Królów i Pana mego i Twoiem zmiłowaniem król – dziś garnąc się do Twych najświętszych stóp – wybieram Cię na opiekunkę moją, a państwa mojego Królową i Twej szczególnej opiece poruczam moje Królestwo Polskie, Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie, Czerniehowskie, rycerstwo obojga narodów i ludy wszystkie, a błagam Twej pomocy i miłosierdzia w tym skołatanym i burzliwym dziś stanie panowania mego.
   Kult Matki Bożej Królowej Polski związał się głównie z Sanktuarium na Jasnej Górze, dokąd zmierzały i zmierzają nadal pielgrzymki, przynosząc przed Tron Jasnogórskiej Pani radości i smutki człowieczego życia. Królowie polscy, mając świadomość, że Maryja czuwa nad losami Królestwa Polskiego, nawiedzali Jasną Górę po swojej koronacji lub w ważnych chwilach Ojczyzny i powierzali Matce Bożej losy Narodu.
   Szczególną czcią otaczali Matkę Bożą - Królową Polski trzej wielcy synowie naszej Ojczyzny: Prymas Polski Kard. August Hlond, Prymas Polski Kard. Stefan Wyszyński i Ojciec Święty Jan Paweł II.
   Kardynał August Hlond w 1948 roku, na łożu śmierci, wypowiedział prorocze słowa: przez trud, boleść, upokorzenie, krew, świętość Kościoła idziemy ku jednemu z największych triumfów Chrystusa. W Polsce triumf Bożej sprawy opromieniony będzie takim blaskiem, że na nią zwrócą się z podziwem oczy bliskich i dalekich narodów…Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny.
   Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński, będąc więźniem komunistycznego reżimu, dokonał w święto Niepokalanego Poczęcia NMP w 1953 roku, osobistego aktu oddania się w niewolę Maryi. W kolejnych latach stał się autorem wielkich dzieł: Jasnogórskich Ślubów Narodu, Wielkiej Nowenny oraz Milenijnego Aktu Oddania Narodu w niewolę Maryi.
   26 sierpnia 1956 roku następują Śluby Narodu na Jasnej Górze, a 3 maja 1966 roku – historyczny Akt Oddania Narodu w niewolę Maryi Akt ten rozpoczynają następujące słowa: Bogurodzico Dziewico, Matko Kościoła, Królowo Polski i Pani nasza Jasnogórska, dana nam jako pomoc ku obronie narodu polskiego! W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w głębokim zjednoczeniu z Głową Kościoła rzymskokatolickiego, Ojcem świętym Pawłem VI, my Prymas i biskupi polscy zebrani u stóp Twego jasnogórskiego tronu, otoczeni przedstawicielami całego wierzącego narodu – duchowieństwa i ludu Bożego z diecezji i parafii, w łączności z Polonią światową, oddajemy dziś ufnym sercem w Twą wieczystą, macierzyńską niewolę miłości, wszystkie dzieci Boże ochrzczonego narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w świecie i w Ojczyźnie naszej, ku rozszerzaniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi…
   16 października 1978 roku Ojcem Świętym został wybrany Kardynał Karol Wojtyła – metropolita krakowski, w którego herbie znajduje się znak Maryi, a zawołaniem były słynne słowa „Totus Tuus” (Zawsze Twój).
   Po okresie totalitaryzmu komunistycznego, Polska odzyskała niepodległość, zwycięstwo „przyszło przez Maryję”! Jan Paweł II mówiąc, że „Polska stała się na naszych oczach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa”, dodał: „Jakże ogromne z tego – rodzą się zadania i zobowiązania. Dzisiaj, gdy doświadczamy nowych zagrożeń dla Kościoła i Ojczyzny, trwajmy w modlitwie do Królowej Polski, łącząc się z całym narodem w Apelu Jasnogórskim.”

AS





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.