czwartek, 20 września 2007
PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO - 14 września
Uroczystość ta obchodzona jest w obu Kościołach, Wschodnim i Zachodnim od piątego wieku, dla uczczenia krzyża Chrystusowego. W średniowieczu obchodzono w ten sposób również pamiątkę owego krzyża, który ukazał się na widnokręgu cesarzowi Konstantynowi przed bitwą z Maksencjuszem, a zarazem dla uczczenia faktu znalezienia przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę drzewa Krzyża Świętego w czasie wyprawy do Ziemi Świętej.
W siódmym wieku miało też miejsce inne zdarzenie, które dodawało jeszcze nowego blasku temu świętu. Otóż w roku 614 władca Persji Chosroes II, zawzięty wróg chrześcijan wtargnął ze swoimi wojskami do Palestyny, która wtedy należała do cesarstwa rzymskiego. Zwycięzcy plądrowali głównie świątynie chrześcijańskie, przy aplauzie Żydów niechrześcijan. Wówczas to najeźdźcy zabrali m.in. Krzyż Święty i uwięzili patryjarchę Zachariasza, spodziewając się sowitego okupu za świętą relikwię. Część wojsk perskich doszła aż do Chalcedonu pod Konstantynopolem. Cesarz rzymski Herakliusz wystraszony z powodu klęski, zamierzał uciekać do Afryki, ale ówczesny patryjarcha Konstantynopola Sergiusz zachęcał go do ufności w Boga i zaprowadziwszy go do kościoła św. Zofii odebrał od niego przysięgę, że będzie walczył w obronie wiary. Nastąpił dziwny przewrót w losach wojny: Herakliusz począł wygrywać i dotarł aż do Persji, wtedy zawarł z władcą Persji pokój, którego pierwszym warunkiem był zwrot Krzyża Świętego. Wiosną roku 623 Herakliusz wraz z orszakiem udał się do Jerozolimy, aby zwrócić Krzyż prawowitym właścicielom. Za namową patryjarchy Zachariasza cesarz szedł boso odziany w ubogą siermięgę.
Pamiątka Podwyższenia Krzyża Świętego co roku uroczyście jest obchodzona w parafii w Mogile – Nowej Hucie, jest to kilkudniowy odpust.
Opr. S.D.