polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 4 maja 2008

Po Sanktuariach Maryjnych:

Na Pielgrzymim Szlaku

Po Sanktuariach Maryjnych:

                                            Studziennicza, Różanystok, Święta Woda, Hodyszewo.

   Studziennicza: jest to katolicka parafia najbardziej wysunięta na północny wschód Polski, na Pojezierzu Mazurskim w diecezji Ełk, w krainie tysiąca jezior, okolona wodami Jeziora, jaśnieje Komnata Matki Bożej. Sanktuarium w kształcie ośmioocznej rotundy zwieńczonej niewielką sygnaturką, wzniesione w 1872 roku. Wewnątrz kaplicy w ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Studzienniczańskiej ukoronowany w 1995 r. To XVIII wieczna kopia Ikony Jasnogórskiej, według tradycji obraz pułkowy ofiarowany przez żołnierzy napoleońskich jako wotum za szczęśliwy powrót z wyprawy moskiewskiej. O sile kultu Maryi w Studzienniczej świadczą liczne wota wyeksponowane w ołtarzu głównym i wiszących obok gablotach. Obok Kaplicy stoi przykryta gontowym daszkiem studzienka, której woda ma uzdrawiającą moc szczególnie w chorobach oczu. Nad brzegiem jeziora widnieje pomnik Jana Pawła II, który w 1999 r. wypoczywając na Wigrach przypłynął tu statkiem aby pomodlić się przed obrazem Matki Bożej. Jest to idealne miejsce na rozmowę z Bogiem, na zastanowienie się czy idziemy właściwą Ścieszką, tu słyszy się bicie własnego serca i słyszy się głos swego sumienia.

Różanystok: to niewielka miejscowość leżąca w pobliżu Dąbrowy Białostockiej, 75 km na północ od Białegostoku. Różanostocka Madonna króluje w barokowym kościele wybudowanym w latach 1759-1785. Wizerunek Matki Bożej Różanostockiej, zwanej też Różanostocką Wspomożycielską słynie łaskami od XVIII w. Autorem cudownego obrazu był Jan Szretter, wileński artysta malarz. Wykonał wspaniały wizerunek dla rodziny Tyszkiewiczów, która miała swoją posiadłość w Krzywym Stoku. Od 1658 r. obraz otacza aura niezwykłości. Modlący się przed obliczem Madonny doznawali licznych łask, wiele z nich udokumentowanych jest w wykazie cudów różanostockich uzdrowień. Wkrótce zaczęły dziać się inne niezwykłe rzeczy: malowidło wydzielało przepiękną woń kwiatów róży, wyczuwalną przez wszystkich przebywających w pomieszczeniu, w którym się znajdowało, stojąca przy nim lampa oliwna sama się zapalała, a zdobiące obraz suche wianki nieoczekiwanie zakwitły. Świadkami tych niezwykłych wydarzeń były nie tylko osoby świeckie. Na dworze Szczęsnego Tyszkiewicza świadkami cudownych zjawisk byli również OO. Dominikanie. Na wieść o licznych cudach wymodlonych przed wizerunkiem Matki Bożej Różanostockiej bp. Wileński Jerzy Białłozor polecił spisanie cudów, dziejących się za Jej wstawiennictwem. Tyszkiewiczowie ufundowali kościół do którego przeniesiono obraz. Do opieki nad nim sprowadzono OO. Dominikanów. W 1915 r. prawosławne mniszki skradły i wywiozły w głąb Rosji cudowny wizerunek, który już nigdy nie wrócił do Polski. W 1929 r. na ołtarzu zawisła kopia cudownego wizerunku, bardzo podobna do oryginału, która do dziś jest czczona w kościele różanostockim. 28 czerwca 1981 r. J.E .ks. kard. Franciszek Macharski dokonał koronacji cudownego wizerunku w asyście 15 bp. Z całej Polski i około 250 tysięcy wiernych. Obecnie gospodarzami tego miejsca są OO. Salezjanie. Nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślił znaczącą rolę Różanostockiej Wspomożycielki jako prawdziwej Matki , której zawierzano wszystkie troski. Ile serc tam się otworzyło przed Matką, ileż tajemnic zostało tam wypowiedzianych, ileż boleści, cierpień i łez, pociech, pojednania, ile światła pokoju, wzmocnienia? Różanystok posiada prawdziwy skarb, słynący łaskami Obraz Matki Bożej, piękny barokowy kościół. Można tam podziwiać inne wspaniałe dzieła sztuki przez wieki gromadzone we wnętrzu Świątyni. W każdą drugą sobotę miesiąca odbywa się Różanostocki Wieczernik Modlitwy. To trwające od godziny 10,30 do 16 nabożeństwo w intencji: ludzi chorych, z prośbą o uzdrowienie ciała i duszy, rodziny, ojczyzny i świata.

Święta Woda: jest to wieś oddalona od Białegostoku około 10km., malowniczo położona nad rzeką Supraślą i jej dopływem Czarną, wśród lasów Puszczy Krzyszyńskiej. W tym Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej jak w żadnym innym można stać się świadkiem rozwoju kultu i poczuć wzrastająca moc Ducha Świętego. Zapoczątkowana w 1997 roku pielgrzymka z krzyżami uczyniła ze Świętej Wody polską wersje Góry Krzyży spod litewskich Szawli. W ciągu zaledwie 10- ciu lat postawiono tu 20 tys. krzyży.
Ważnym elementem Sanktuarium w Świętej Wodzie jest cudowne źródełko, od którego zaczął się kult Maryi w tym miejscu. Po bijącą z niego leczniczą wodą od setek lat przybywają tysiące pielgrzymów. Po wojnie źródełko obudowano Grotą Lourdzką. W kościele w ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Wizerunek słynie z cudów od XV w. i nasila się z roku na rok. „Nie malowidło, lecz łaska Matki Bożej i Duch Święty są tu siłą mogącą czynić cuda. Obraz to tylko symbol” – o prawdziwości słów okolicznych mieszkańców najlepiej świadczy kilka tysięcy pisemnych informacji o łaskach i cudach dokonanych za wstawiennictwem Maryi, które każdego roku pozostawiają przybywający tu pątnicy. Wzruszający i piękny jest widok Góry Krzyży, tu na wzgórzu porośniętym trawą stoją krzyże obok siebie, jedne są duże, piękne inne małe i proste, na jednych są wizerunki ukrzyżowanego Chrystusa, na innych widnieje tabliczka, kto go postawił i kiedy, Już są poczynione starania, aby i nasza grupa z parafii Dziekanowice zawiozła tam swój krzyż i umieściła go pośród innych krzyży.

Hodyszewo: to wieś licząca 300 mieszkańców w województwie podlaskim między Zambrowem a Bielskiem Podlaskim. Pierwsza wzmianka o Hadyszowie pochodzi z XVI w., Świątynia powstała w latach 1933- 1939 obecnie sanktuarium opiekują się OO. Pallotyni. Jednych przyciąga tu sława obrazu Matki Bożej, innych cudowne źródełko, którego woda ma właściwości lecznicze, która najskuteczniej leczy choroby przewodu pokarmowego. O cudownych uzdrowieniach i nawróceniach w Hodyszowie mówi się od setek lat. Część z nich wydarzyła się za sprawą łaskami słynącego obrazu- część cudownego źródełka. Dowodami tych niezwykłych wydarzeń są liczne wota oraz świadectwa zgromadzone w archiwach OO. Pallotynów. Przed paru laty OO. Pallotyni byli świadkami cudownego uzdrowienia pewnej kobiety ze Śląska, która przyjechała Tu do Matki Bożej Hodyszewskiej po ratunek. Cierpiała na groźną chorobę nóg, powstały na nich rany, wdarło się do nich zakażenie, nie pomogło leczenie antybiotykami. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na wyzdrowienie, pomogła jednak wiara, Moc Ducha Świętego i modlitwa do Matki Bożej Hodyszewskiej. W dwa dni po obmyciu ran wodą z tutejszego źródełka i modlitwie do Najświętszej Panienki choroba ustąpiła. Co ciekawe do Madonny Hodyszewskiej zawsze równie chętnie pielgrzymowali katolicy jak i prawosławni. Ikona przez lata zawiłej historii była ogniwem łączącym wyznawców obydwu obrządków na Podlasiu, bo świątynia wielokrotnie przechodziła z rąk jednych do drugich. I przez setki lat wszyscy mieszkańcy Podlasia, niezależnie od wyznania, ramię w ramię modlili się do Matki Bożej Hodyszewskiej. Była przecież tutejsza i swoja. Nikt lepiej od Niej nie znał ich trosk i radości. OO. Pallotyni wymieniają wiele cudownych uzdrowień, które tu miały miejsce w ostatnich kilku latach, nie piszę o nich z braku miejsca. Opowiem dokładnie w trakcie pielgrzymki. W tym spokojnym cichym i uroczym miejscu łatwiej o szczerą, spokojną modlitwę, a ta szczerość w rozmowie z Bogiem na pewno także wiele znaczy.

Pielgrzymka ta odbędzie się w dniach 14- 15 czerwca br. Koszt około 160 zł. od osoby, z noclegiem i dwoma posiłkami. Można się już zapisywać u organizatora pielgrzymek lub w zakrystii u pana kościelnego. Przy zapisie wpłacamy 50 zł., wówczas jest gwarancja, że osoba, która przy zapisie wpłaci część należności nie zrezygnuje z pielgrzymki. Nocleg i posiłki zarezerwowane są w Różanymstoku w Domu Pielgrzyma.
                                                                                                                                             Olcha





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.