poniedziałek, 3 kwietnia 2006
Program pobytu Ojca Świętego w naszej Archidiecezji.
Program pobytu Ojca Świętego Benedykta XVI w naszej Archidiecezji w dn. 27-28 maja br.
Papież odwiedzi Polskę w dniach 25-28 maja. Wizytę w ojczyźnie Jana Pawła II rozpocznie w Warszawie. Następnie odwiedzi sanktuarium na Jasnej Górze. Z Częstochowy Benedykt XVI przybędzie do Krakowa.
W sobotę 27 maja rano papież Benedykt XVI odprawi Mszę św. w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich (ul. Franciszkańska 3). Następnie uda się samochodem do rodzinnego miasta swojego poprzednika Jana Pawła II – Wadowic. Tam około południa nawiedzi bazylikę Ofiarowania NMP i dom rodzinny Karola Wojtyły oraz spotka się z mieszkańcami miasta. Przewidziane jest krótkie przemówienie Papieża. Z Wadowic Ojciec Święty uda się z prywatną wizytą do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Także w sobotę, późnym popołudniem, Benedykt XVI nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie będzie się modlił przy relikwiach św. Faustyny. W bazylice Bożego Miłosierdzia spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi. Na to spotkanie zaproszono 800 chorych oraz ich opiekunów.
Około godziny 18.30 Benedykt XVI spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach. Pierwotnie planowano, że ogólnopolskie spotkanie Papieża z młodzieżą odbędzie się w Łagiewnikach, ale względy bezpieczeństwa i oczekiwana wielka liczba pielgrzymów spowodowały zmianę miejsca spotkania. „W Łagiewnikach moglibyśmy przyjąć tylko 50 tys. młodych, a trzeba pamiętać, że w samym Krakowie studiuje ponad sto tysięcy osób, nie licząc uczniów gimnazjów i liceów. Spotkanie ma charakter ogólnopolski, spodziewamy się więc większej ilości młodzieży" - wyjaśnia bp Józef Guzdek, przewodniczący krakowskiego komitetu organizacyjnego pielgrzymki. Na Błoniach, u zbiegu ul. Piastowskiej i Rudawy stanie scena, wokół której będzie mogło się zgromadzić nawet dwieście tysięcy osób.
W niedzielę o godzinie 9.30 na krakowskich Błoniach, przy tzw. kamieniu papieskim rozpocznie się uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie Ojciec Święty Benedykt XVI. Polowy ołtarz znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie stawał podczas pielgrzymek Jana Pawła II.
Po południu Ojciec Święty uda się z wizytą do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Odwiedzi także oświęcimskie Centrum Modlitwy i Pojednania oraz będzie się modlił w intencji ofiar KL Auschwitz-Birkenau.
Wczesnym wieczorem z Oświęcimia papieski orszak uda się na lotnisko Kraków-Balice, gdzie nastąpi oficjalne pożegnanie Jego Świątobliwości i zakończenie pierwszej wizyty apostolskiej Benedykta XVI w Polsce.
Przedstawiciele Episkopatu Polski zatwierdzili wzór oficjalnego loga majowej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski. Przedstawia ono czerwono-białą łódź z żółtym żaglem zawieszonym na maszcie krzyża, wpisaną w niebieski okrąg i otoczoną napisem „Trwajcie mocni w wierze”. Znak graficzny pielgrzymki opracował współpracujący z Caritas Jarosław Babikowski, absolwent warszawskiej ASP.
Autor inspirację czerpał m.in. ze myśli wczesnochrześcijańskich Ojców Kościoła. Z jednej bowiem strony łódź ma symbolizować Kościół, który przewozi chrześcijan przez może życia do domu Ojca, zaś z drugiej stanowi nawiązanie do wezwania Jana Pawła II z Listu Apostolskiego „Novo millennio ineunte” – „Wypłyń na głębię”. Maszt w kształcie krzyża wskazywać ma na chrześcijańskie korzenie Polski, zaś barwy kadłuba łodzi zaczerpnięto z flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast żółty kolor żagla ma budzić skojarzenie z kolorami flagi papieskiej. „Naprężony żółty żagiel oznaczać ma Ducha Świętego, który jako Miłość Ojca i Syna kieruje Kościołem" - wyjaśnia autor projektu. Całość spina niebieski okrąg, który symbolizuje kulę ziemską.