polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 14 października 2006

Św. Lucjan i Marcjan

Po śladach Świętych
                                        ŚW. LUCJAN I MARCJAN Męczennicy z Nikomedii
   Św. Lucjan żył w Nikomedii w III wieku. Nie zachowały się dane odnośnie jego pochodzenia i wykształcenia. Wiemy, że w młodości był czcicielem demonów i zajmował się uprawianiem czarów.
Swoje nawrócenie zawdzięczał pewnemu wydarzeniu. Pewnego dnia, kiedy jak zwykle uprawiał magię, pewna chrześcijanka odparła jego czary po prostu przez zrobienie znaku krzyża. Wówczas zrozumiał swój błąd. Lucjan odwrócił się od bałwochwalczego życia i nawrócił się. Zaprzestał studiowania magii a resztę życia poświęcił studiowaniu wiary i pracy przeciw błędom swojego wcześniejszego życia.    Św. Marcjan prawdopodobnie też był czcicielem diabła i nawrócił się na chrześcijaństwo tak jak Lucjan, jednak o szczegółach jego nawrócenia nic dziś nie wiemy.
Około 250 roku św. Lucjan i św. Marcjan zostali spaleni za wiarę w czasach prześladowań Decjusza. Ich relikwie spoczywają w Vich w Hiszpanii dokąd zostały przeniesione z Nikomedii w bliżej nieznanych okolicznościach.
Obaj święci są patronami ludzi nawróconych i tych, na których rzucono uroki lub czary, którzy są opanowani przez złe moce.
Kościół czci ich pamięć 26 października.
                                                                                                                                     Opr.:S.D.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.