polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 10 lutego 2007

Wspólnota Parafialna w lutym

Luty rozpoczniemy w pierwszy czwartek miesiąca spowiedzią przed pierwszym piątkiem która będzie od godz. 16.00. W tym czasie będziemy też mogli patrzeć na Jezusa, wystawionego do adoracji. O godz. 17.00 będzie Msza św. za zmarłych, wypominanych w całorocznych wypominkach.

Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej
Drugiego lutego obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na Mszach świętych w tym dniu będziemy święcić świece zwane gromnicami. Zapalone gromnice wystawiano w oknach podczas burz oraz wkładano w dłonie konającym. Zwyczaj ten nawiązuje do Chrystusa – Światłości świata. Mimo że święto to ma charakter Pański, w tradycji polskiej otrzymało silny charakter Maryjny: Chrystus jest Światłością świata, oświecającą nasze ciemne drogi, na których przewodniczy nam Jezusowa Matka.

Świece prosimy zaopatrzyć w odpowiednie osłony, by nie rozlewać wosku po ławkach i posadzce. Zawsze też w kościele gasimy świece po Ojcze nasz i nigdy do Komunii św. nie przystępujemy z płonącą świecą. Msze św. w tym dniu będą o godz. 7.00, 9.00 i 17.00. Po Mszach św. o godz. 7.00 i 17.00 będzie pierwszopiątkowe nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa. Od godz. 16.00 będzie też okazja do spowiedzi. Metropolita krakowski na święto Ofiarowania Pańskiego udzielił dyspensy od powstrzymania się od pokarmów mięsnych i zachowania dnia pokuty.
Jednocześnie 2 lutego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą ogarniamy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w licznych zgromadzeniach żeńskich i męskich. Prośmy w tym dniu dobrego Boga o liczne i święte powołania.

Św. Błażeja - Patrona od chorób gardła
W sobotę przypada wspomnienie św. Błażeja. Jest to pierwsza sobota lutego. Msze św. z nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP będą o godz. 700 i 1700, później udzielimy błogosławieństwa poświęconymi świecami oraz pobłogosławimy jabłka - od chorób gardła.
Ok. godz. 10.00 odwiedzimy chorych z Panem Jezusem.
O godz. 21.00 zgromadzimy się w sanktuarium na Apel Jasnogórski i Wieczór Jana Pawła II.

Św. Agaty, dziewicy i męczennicy
5.02 – w poniedziałek, przypada wspomnienie Św. Agaty, dziewicy i męczennicy żyjącej na Sycylii w III wieku, orędowniczki w czasie burz i wypadków z ogniem. Po rannej Mszy św. poświęcimy chleb i wodę. Poświęcony w dzień Św. Agaty chleb i woda mają chronić od pożaru i innych niebezpieczeństw; powodzi, utonięcia i choroby.

Matki Bożej z Lourdes - Światowy Dzień Chorego
11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku przypada to w niedzielę. Starajmy się pomóc ludziom cierpiącym i samotnym nie tylko poprzez modlitwę, ale także konkretne dzieła miłości. Warto przypomnieć, że nawiedzenie chorych jest zaliczane do tak zwanych uczynków miłosiernych względem ciała.
W tym dniu starajmy się odwiedzić, chociaż jednego chorego, porozmawiajmy z nim przyjaźnie, zatroszczmy się o jego potrzeby, pomódlmy się z nim, dzieci niech zaniosą choremu rysunek, laurkę, czy kwiatek jako znak życzliwej pamięci.
W tym dniu również pomódlmy się wspólnie w rodzinie w intencji chorych.

Św. Cyryl i Metody, Patroni Europy
14-tego, we środę, przypada Św. Apostołów Słowian – Św. Cyryla, mnicha (+869) i Metodego, biskupa (+885). Byli oni braćmi, urodzili się w Salonikach – dzisiejsza Grecja – gdzie żyło wówczas wielu Słowian. Bracia poznali ich język i kulturę co ułatwiło im zaszczepienie chrześcijaństwa wśród Słowian podczas podejmowanych licznych wypraw misyjnych, obejmujących swym zasięgiem Krym, dzisiejszą Bułgarię i Morawy. Święci Cyryl i Metody wprowadzili do liturgii język słowiański, zwany dziś staro-cerkiewno-słowiańskim, zapisany w specjalnie zmodyfikowanym i przystosowanym do tego alfabecie greckim – głagolicy. Do dziś posługują się nim prawosławni i grekokatolicy. Ze względu na zasługi świętych Cyryla I Metodego Jan Paweł II ogłosił ich obok świętego Benedykta współpatronami Europy, przypominając, że kontynent, aby harmonijnie się potrzebuje „oddychać oboma płucami wschodnim i zachodnim”.

Św. Walenty
Również 14 lutego, tradycja wspomina świętego Walentego, kapłana i męczennika (+ 269). Święty Walenty od najdawniejszych czasów uchodził za patrona epileptyków. Ponieważ jednak uczeni średniowieczni traktowali stan zakochania jak rodzaj choroby umysłowej, w tradycji kościelnej na Wyspach Brytyjskich święty Walenty stał się patronem zakochanych. Tradycja ta z czasem przyjęła się w Ameryce Północnej i stamtąd powróciła na kontynent europejski, znajdując naśladowców. Doszły do tego także czynniki ekonomiczne. Skoro mamy z tym nie zawsze korzystnym zjawiskiem do czynienia także w Polsce, nadajmy mu bardziej chrześcijański charakter.
Przypominamy zakochanym, że czas tak zwanego „chodzenia ze sobą”, czy narzeczeństwa, jest pięknym okresem danym po to, by jak najlepiej się poznać, okazywać sobie miłość, ale nie na płaszczyźnie erotycznej, zastrzeżonej dla małżeństwa. Przeżyty w czystości okres przedmałżeński jest dobrą inwestycją w późniejsze małżeństwo; warto o tę łaskę się modlić.
Wszystkich zakochanych zapraszamy w tym dniu na Nieustającą Nowennę, w czasie której będziemy się szczególnie za nich modlić.

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
16.02 - To trzeci piątek lutego, o godz. 17.00 będzie Msza św. z Koronką do Miłosierdzia Bożego ofiarowaną w intencji wszystkich naszych ofiarodawców; o zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Dziekanowskiej dla ofiarodawców i ich rodzin, a następnie będzie Pouczenie przed Chrztem św. dla rodziców i chrzestnych.
Tegoroczny karnawał dobiega końca. Mądrość biblijna podpowiada, że na wszystko jest w życiu czas, także na zabawę. Biorąc udział w zabawach, balach, dyskotekach, pamiętajmy o poszanowaniu zasad wiary chrześcijańskiej.

Czterdziestogodzinne Nabożeństwo
Tradycyjnie na koniec karnawału odprawiamy Czterdziestogodzinne Nabożeństwo, gdzie przed Panem Jezusem, wystawionym w monstrancji, przepraszamy Boga za grzechy minionego karnawału, by w przyjaźni z Bogiem wejść w okres przeży-wania Męki Pańskiej. W ostatnią sobo-tę i niedzielę karnawału (17 i 18.02) będzie w naszym Sanktuarium cało-dzienne wystawienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Każdy wierzący winien znaleźć czas, by spę-dzić w ciszy parę chwil przed Wsze-chmocnym Bogiem.
W sobotę (17.02) odprawimy Mszę św. o godz. 7.00, po której wystawimy Pana Jezusa w monstrancji. Wystawienie będzie przez cały dzień do godz. 17.00.

ADOROWAĆ BĘDZIEMY ŻYWEGO BOGA WEDŁUG NASTĘPUJĄCEGO PORZĄDKU:

godz. 8.00 - 9.00 - Sieraków 9.00 – 10.00 - Grajów i Hucisko
10.00 – 11.00 - Jankówka 11.00 – 12.00 - Rudnik
12.00 – 13.00 - Dziekanowice i Niezdów
13.00 – 14.00 - Winiary z Górkami
14.00 – 15.00 - Kunice z Kopcami
15.00 – 16.00 - Bieńkowice
16.00 – 17.00 - Nowa Wieś
O godz. 17.00 zakończymy adorację. Kto nie może w godzinach wyznaczonych, niech przyjdzie do Jezusa Syna Bożego, kiedy mu wygodniej.
Również w niedzielę (18.02) przez cały dzień (pomiędzy Mszami św.) będziemy adorować Boga w Najświętszym Sakramencie, aż do wieczornej Mszy św. Bardzo więc prosimy, by w tę niedzielę, ci, którzy będą na Mszy św. o godz. 8.00, pozostali chwilę na adoracji. Zaś ci, którzy pójdą na 11.00, niechże wyjdą wcześniej z domu, czy też pozostaną po Mszy św. przed Bogiem.
Zaś ci, którzy pójdą na 11.00, niechże wyjdą wcześniej z domu, czy też pozostaną po Mszy św. przed Bogiem. Podobnie, kto pójdzie na Mszę św. na godz. 16.00, niech wyjdzie wcześniej z domu, gdyż przed wieczorną Mszą św. zakończymy adorację.
Ponadto w niedzielę do adoracji w godz. 13.00 - 14.00 zachęcamy młodzież, zwłaszcza przygotowującą się do bierzmowania i maturzystów, zaś od 14.00 - 15.00, ludzi starszych, umęczonych życiem, Akcję Katolicką, Róże Różańcowe i Rycerstwo Niepokalanej.
Potrzeba nam wszystkim chwili wyciszenia się i zatrzymania przed Bogiem, by przemyśleć swe życie i Bogu powierzyć swoje troski i kłopoty. Wykorzystajmy więc okazję, by umocnić się na następne tygodnie i nabrać nowych sił.
W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem rozpoczyna się w naszej Archidiecezji okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej, który trwać będzie do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Wielki post – Środa Popielcowa
W środę 21 lutego przypada Popielec i tym samym rozpocznie się Wielki Post. Obrzęd posypania głów popiołem jest zewnętrznym znakiem, że osoby poddające się mu wchodzą na drogę nawrócenia i przemiany serca poprzez pokutę, modlitwę, jałmużnę, inne dobre uczynki i post. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia; pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Podejmijmy jak najgorliwiej przesłanie Wielkiego Postu, byśmy mogli jak najlepiej wejść w misterium świąt wielkanocnych. Środą Popielcową rozpoczniemy także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
W środę Popielcową Msze św. będą o godz.: 7.00, 9.00 i o 17.00. Na każdej Mszy św. będziemy posypywać głowy poświęconym popiołem i wyrazimy gotowość przebaczenia naszym winowajcom. Po wieczornej Mszy św. będzie NIEUSTAJĄCA NOWENNA do Matki Bożej Dziekanowskiej. W każdą niedzielę Wielkiego Postu gromadzimy się na Gorzkich Żalach o godz. 15.00.
Drogę Krzyżową
odprawiamy w piątki o godz. 17.00 oraz w niedziele po Mszy św. – w południe.

22 lutego, przypada Święto Katedry Świętego Piotra. Modlimy się za papieża Benedykta XVI i jego intencjach.





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.