polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 10 grudnia 2006

Szkoła ma sztandar

Szkoła Podstawowa w Dziekanowicach
im. Bohaterów Tajnego Nauczania
otrzymała S z t a n d a r

   Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela – pedagodzy i uczniowie dziekanowickiej Szkoły Podstawowej wraz z mieszkańcami Dziekanowic, Niezdowa, Rudnika i Sierakowa uczcili aktem nadania szkole Sztandaru.
Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Macierzyństwa N M P w Dziekanowicach. Eucharystii przewodniczył ks. Dziekan Jan Cendrzak, w koncelebrze ks. Kan. Józefa Rozwadowskiego, O. Prof. Mariana Kaniora i ks. Sławomira Półtoraka. Homilię wygłosił O. Prof. M. Kanior – uczestnik Tajnego Nauczania w Dziekanowicach a poświęcenia Sztandaru dokonał ks. Dziekan Jan Cendrzak. Oprawę muzyczną w czasie Mszy Świętej uświetnił chór CANTARE. W uroczystości wzięło udział 9 pocztów sztandarowych szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy i Miasta Dobczyc, poczet OSP im. Św. Królowej Jadwigi z Winiar oraz poczty sztandarowe OSP w Dziekanowicach i Sierakowie. Liczny też był udział rodziców i parafian oraz całej społeczności uczniowskiej SP w Dziekanowicach. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Strażnicy OSP. Pocztom sztandarowym przewodził Prezes OSP Dziekanowice dh Aleksander Marciniak.

   Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej – Dzień Nauczyciela – pedagodzy i uczniowie dziekanowickiej Szkoły Podstawowej wraz z mieszkańcami Dziekanowic, Niezdowa, Rudnika i Sierakowa uczcili aktem nadania szkole Sztandaru. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Macierzyństwa N M P w Dziekanowicach. Eucharystii przewodniczył ks. Dziekan Jan Cendrzak, w koncelebrze ks. Kan. Józefa Rozwadowskiego, O. Prof. Mariana Kaniora i ks. Sławomira Półtoraka. Homilię wygłosił O. Prof. M. Kanior – uczestnik Tajnego Nauczania w Dziekanowicach a poświęcenia Sztandaru dokonał ks. Dziekan Jan Cendrzak. Oprawę muzyczną w czasie Mszy Świętej uświetnił chór CANTARE. W uroczystości wzięło udział 9 pocztów sztandarowych szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy i Miasta Dobczyc, poczet OSP im. Św. Królowej Jadwigi z Winiar oraz poczty sztandarowe OSP w Dziekanowicach i Sierakowie. Liczny też był udział rodziców i parafian oraz całej społeczności uczniowskiej SP w Dziekanowicach. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Strażnicy OSP. Pocztom sztandarowym przewodził Prezes OSP Dziekanowice dh Aleksander Marciniak. W pięknie udekorowanej Sali Strażnicy druga część uroczystości rozpoczęła się hymnem Polski. Następnie Dyrektor Szkoły mgr Bogdan Czarnik przywitał zebranych gości, mieszkańców, rodziców i przedstawił czterystuletnią historię szkolnictwa w Dziekanowicach. „Jesteśmy dumni – powiedział -, że mieszkamy w miejscowości o tak bogatej tradycji, gdzie od pokoleń wokół Kościoła tętniło życie, gdzie mieszkali nasi praojcowie. Również przy kościele powstała szkoła. W latach zaborów szkoła istniała tylko dzięki hojności i ofiarności mieszkańców. W roku 1843 przekształcono szkołę przykościelną w szkołę świecką. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu mieszkańców, a m. in. Ks. Brańskiego, Marcina Dziewońskiego, Antoniego Cygana i Piotra Dziewońskiego w 1858 r. wybudowano wcześniejszy drewniany budynek szkolny. Po wieloletnich staraniach w 1911 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, w którym uczymy się do dzisiaj. Wystawiony on został na gruncie zakupionym od Anny Dziewońskiej”
W dalszej części wystąpienia Dyrektor Czarnik nawiązał do historii Tajnego Nauczania i jego bohaterów, których to imię od roku 2002 nosi szkoła. Z kolei Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Małgorzata Ślęczka odczytała akt przekazania Sztandaru. Rodzice Aleksander Wodniak, Renata Dębowska i Magdalena Dudzik przekazali Sztandar Burmistrzowi Marcinowi Pawlakowi, ten z kolei Dyrektorowi Czarnikowi a Dyrektor pocztowi sztandarowemu uczniów w składzie: Grzegorz Miękina, Joanna Adamska i Anna Podsiadło. Nastąpiła teraz ceremonia prezentacji Sztandaru i jego zaprzysiężenie.
W krótkich przemówieniach zaproszeni goście: O. Prof. M. Kanior i ks. Kan. J. Rozwadowski podzielili się z zebranymi swoimi przeżyciami jak stali się uczniami tajnego nauczania i jak wiele jemu zawdzięczają. Wizytator Stanisław Matoga nawiązał do Święta Edukacji Narodowej. Burmistrz Marcin Pawlak podkreślił jak ważne dla człowieka jest wykształcenie, jak za okupacji hitlerowskiej można było zapłacić cenę najwyższą. Podziękował uczestnikom tajnego nauczania „Wasz przykład – powiedział – może być wspaniałym wzorcem dla młodzieży w czasach obecnych. Ludwik Dziewoński zapraszał uczniów do „podnoszenia poprzeczki” w kontynuowaniu wychowania patriotycznego przez wzięcie udziału 18 września 2007 r. w kolejnych uroczystościach 63 rocznicy pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej i 25 Biegu Sztafetowym „Szlakiem Walk Partyzantów AK i BCH Wiśniowa – Dobczyce”.
Bardzo ciekawy program akademii zaprezentowali uczniowie pod kierunkiem pedagogów: Moniki Palińskiej i Małgorzaty Nowak.
Oprócz już wymienionych uczniów tajnego nauczania O. Prof. M. Kaniora i ks. Kan. J. Rozwadowskiego w uroczystości przekazania Szkole Sztandaru uczestniczyli jeszcze: Antonina Dziewońska – siostra ś.p. Stanisława Szybowskiego i Roman Głuś z małżonką Celiną z d. Dziewońska. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością jeszcze: Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobczycach – Tadeusz Bochnia, radni: Józef Cygal i Kazimierz Irzyk, z-ca prezesa Małopolskiego Okręgu ZNP w Krakowie – Jerzy Zięba, dyrektorzy gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli z Gminy i Miasta Dobczyc, Dyrektor PPP w Dobczycach – Anna Stryszowska, Przewodniczący koła Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” – Stanisław Kot, Prezes LKS Dziecanovia – Roman Miękina oraz sołtysi: Rudnika – Maria Świstek, Sierakowa – Zofia Misior.
A oto fundatorzy Sztandaru według kolejności przekazywanych datków: Małgorzata i Stanisław Jakubowscy, Lucyna i Jan Hartabusowie, Bank Spółdzielczy w Dobczycach, MPWiK S.A. Kraków, GS Dobczyce, Zarząd Oddziału ZNP Dobczyce, „Vademecum” S.c., Apteka „Prymulka”, Małgorzata Noworyta, Magdalena i Józef Dudzikowie, Dorota i Wojciech Włodarczykowie, Małgorzata Nowak, Małgorzta i Leszek Ślęczkowie, Stanisława i Kazimierz Kmiecikowie, Aleksandra i Stanisław Półtorakowie, Halina i Stanisław Błaszczykowie, Danuta i Kazimierz Głusiowie, Małgorzata i Jacek Rozwadowscy, Barbara i Bogdan Czarnikowie, Adela Szybowska, Teresa i Eugeniusz Urbaniakowie, Weronika Miękina, Renata i Leszek Dębowscy, Władysława i Jan Dębowscy, Renata i Janusz Góralowie, Joanna i Jerzy Pajorowie, Władysława i Bogdan Wandasowie, Alina i Mariusz Windakowie, Monika i Ryszard Palińscy, Agata i Franciszek Windakowie, Małopolski Okręg ZNP w Krakowie, Marta i Jerzy Sarkowie, Renata i Aleksander Woźniakowie, Alina i Wiktor Cieślikowie,, Urszula i Roman Miękinowie, Alina i Stanisław Miękinowie, Halina Adamska, Kazimierz Irzyk, Maria i Jerzy Kaszowscy, Janusz Wincenciak, OSP Dziekanowice, Józef Cygal, OSP Sieraków, Halina i Marek Lejdowie, Dyrektorzy Szkół Podstawowych, Gimnazjum, Przedszkoli i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Maria Świstek, Zofia Misior, ks. Jan Cendrzak, Jolanta i Jerzy Idziowie, Stanisław Rozwadowski, Celina i Roman Głusiowie, Antonina Dziewońska, Elżbieta i Ryszard Woźniakowie, Zofia i Karol Waniowie, Halina i Jan Herzogowie, Anna, Józef i Stanisław Rozwadowscy.
Ludwik Dziewoński




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.