polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 17 października 2021

29 Niedziela Zwykła

17.10.2021 r.

Bądź pochwalona Boża Rodzicielko!

Szczęśliwa jesteś, Najświętsza Panno Maryjo, i godna wszelkiej chwały, bo z Ciebie się narodziło Słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest naszym Bogiem.

Przeżywając dzisiaj doroczną Uroczystość Macierzyństwa NMP, która jest Patronalnym świętem naszej parafii, dziękujemy Bogu za duchową opiekę i wszystkie łaski jakie otrzymujemy w tym miejscu za pośrednictwem Matki Bożej, obecnej tutaj i czczonej w swoim cudownym wizerunku już od 5 wieków, a od 30 lat ukoronowanym koronami poświęconymi przez św. Jana Pawła II.

Dziękujemy z całego serca Księżom Michalitom: Księdzu Krzysztofowi Stanula i Księdzu Marcinowi Kałwik oraz klerykom Zgromadzenia Św. Michała Archanioła za przeprowadzenie Misji Świętych, które przygotowały nas duchowo do Jubileuszu 30-lecia Koronacji Obrazu Macierzyństwa NMP. Można powiedzieć, że połączyły nas Jubileusze. Księża Michalici przeżywają bowiem w tym roku 100-lecie zatwierdzenia swojego Zgromadzenia, a my 30-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej. Bóg zapłać, drodzy Ojcowie, za Wasz ewangelizacyjny trud i głębię słowa głoszonego od ubiegłej niedzieli do dzisiaj, najpierw w zabytkowym, romańskim kościele Św. Marii Magdaleny i Św. Mikołaja, a następnie w tej odnowionej świątyni sanktuaryjnej Macierzyństwa NMP. Tegoroczne Misje mają z całą pewnością charakter historyczny i głębokie znaczenie symboliczne, ponieważ zaczynając je w starym kościele a kończąc w nowym, przeszliśmy niejako dziejową drogę wiary i pobożności tutejszej wspólnoty ludu Bożego, która najpierw przez 8 stuleci modliła się w pobliskim zabytkowym kościele, a od 55 lat czci Boga i Jego Matkę w tej nowej świątyni wzniesionej przez świętej pamięci Księdza Stefana Muniaka. Uświadamiamy sobie w ten sposób, że wyrastamy z wiary Kościoła, założonego przez Jezusa Chrystusa, który trwa przez wieki ożywiany działaniem Ducha Świętego. Dzięki posłudze Księży misjonarzy mogliśmy poczuć świeży powiew tegoż Ducha.

Bóg zapłać wszystkim, którzy obecnością, modlitwą i pracą ubogacili i umożliwili przeżywanie świętego czasu Misji.

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Damianowi Muskusowi dziękujemy za przewodniczenie Eucharystii odpustowej i jubileuszowej zarazem w dzisiejszą Uroczystość Patronalną o godz. 1600 oraz wygłoszone słowo Boże i Apostolskie Błogosławieństwo.

Kalendarz liturgiczny: 

  • W poniedziałek – Święto św. Łukasza, Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia
  • W środę ‑ Uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera, głównego patrona archidiecezji krakowskiej i miasta Krakowa
  • W piątek – Uroczystość św. Jana Pawła II, papieża,  głównego patrona Województwa Małopolskiego

 Nabożeństwo Różańcowe dzisiaj o godz. 1500, w pozostałe niedziele o godz. 1530, w tygodniu o godz. 1730.

Róże Różańcowe prosimy o modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego przed nabożeństwem Różańcowym, w domu lub w kościele w intencji zmarłych parafian, kapłanów, którzy posługiwali w naszym sanktuarium, dobrodziejów i ofiarodawców: poniedziałek - Róża Matki Bożej Miłosierdzia; wtorek - Róża Najświętszej Rodziny; środa - Róża Matki Bożej Dziekanowskiej; czwartek - Róża Świętego Józefa; piątek - Róża Świętego Jana Pawła II; sobota - Róża Matki Bożej Szkaplerznej.

Można składać Wypominki roczne i jednorazowe w zakrystii lub na plebanii oraz intencje za zmarłych na Msze zbiorowe w Dzień Zaduszny o godz. 900 lub 1800.

W najbliższą niedzielę ( tj. 24 października) w Kościele będzie obchodzony Światowy Dzień Misyjny pod hasłem "Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy". Z tej okazji będziemy gościć w naszej parafii wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu z Krakowa. Misjonarze podzielą się z nami świadectwem pracy na misjach. Po mszy świętej będzie możliwość nabycia materiałów misyjnych oraz złożenia ofiary, która zostanie przekazana na projekt, którego celem jest pomoc w dożywieniu dzieci ulicy w slumsach Amazonii (Brazylia).

Dziękujemy Apostolstwu Dobrej Śmierci za wotum ofiarowane Matce Bożej z okazji Jubileuszu Koronacji.

Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na kościół i sanktuarium.

Na dzisiejszą uroczystość oraz nadchodzący tydzień życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Dziekanowskiej oraz Patronów tego tygodnia.

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.