polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 14 października 2006

Św. Lucjan i Marcjan

Po śladach Świętych
                                        ŚW. LUCJAN I MARCJAN Męczennicy z Nikomedii
   Św. Lucjan żył w Nikomedii w III wieku. Nie zachowały się dane odnośnie jego pochodzenia i wykształcenia. Wiemy, że w młodości był czcicielem demonów i zajmował się uprawianiem czarów.
Swoje nawrócenie zawdzięczał pewnemu wydarzeniu. Pewnego dnia, kiedy jak zwykle uprawiał magię, pewna chrześcijanka odparła jego czary po prostu przez zrobienie znaku krzyża. Wówczas zrozumiał swój błąd. Lucjan odwrócił się od bałwochwalczego życia i nawrócił się. Zaprzestał studiowania magii a resztę życia poświęcił studiowaniu wiary i pracy przeciw błędom swojego wcześniejszego życia.


sobota, 14 października 2006

Komisja Edukacji Narodowej

Na kartach historii 
                                                          KOMISJA EDUKACJI NARODOWEJ

   14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił pierwsze w dziejach Polski, a także Europy ministerstwo oświaty, które nosiło nazwę: „Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”. Od początku używano jednak nazwy skrótowej - „Komisja Edukacji Narodowej”. Jej nadzorowi podlegały wszystkie szkoły - od akademii, do szkół parafialnych, z wyjątkiem elitarnej Szkoły Rycerskiej. Najwyższa władza nad szkolnictwem Rzeczypospolitej składała się z reprezentantów izby poselskiej i senatu.
Przed 1773 r. niemal całe szkolnictwo w Rzeczypospolitej pozostawało w rękach Zakonu Jezuitów. Zakon ten, jednak pod naciskiem wielu rządów ówczesnej Europy został w 1773 r. bullą papieża Klemensa X poddany kasacie (która trwała do1814 r). Tak więc powstanie Komisji Edukacji Narodowej zostało niejako wymuszone przez pustkę jaka powstała po likwidacji Zakonu Jezuitów. Jezuici pozostawili po sobie duży majątek. To on właśnie stanowił materialne podstawy powstałej Komisji.
sobota, 14 października 2006

Po co pielgrzymuję?

Czasem spotykam się z takim pytaniem, po co ty organizujesz pielgrzymki po innych Sanktuariach, kiedy my mamy tak Piękną i Cudowną Matkę Bożą w Dziekanowicach. Takie pytania zadają osoby, które nigdy nie pielgrzymują. Ja temu nie przeczę, kocham Królową z Dziekanowskiego Wzgórza, często klęczę przed Jej Wizerunkiem, powierzam Jej moje radości i smutki. Dziękuję też za otrzymane łaski a jest ich mnóstwo, mogę śmiało powiedzieć że dzięki Matce Bożej Dziekanowskiej wyszłam z depresji, że uwierzyłam w sens życia po śmierci męża, że dziś potrafię się bezinteresownie angażować w wiele prac ku chwale Bożej.
Matka Boża jest jedna, tylko pod wieloma wezwaniami, przez to że jedziemy do Matki Bożej pod, innym wezwaniem nie umniejsza czci Matce Bożej Dziekanowskiej. Ludzka natura jest ciekawa historii i kultu innych Wizerunków Matki Bożej i sanktuariów, dlatego też pielgrzymujemy.


sobota, 14 października 2006

Człowiek się zgubił...

    W książce pt. „Przekroczyć próg nadziei”, która jest niezwykle ciekawym i cennym wywiadem z Ojcem Świętym, dziennikarz stawia pytanie o sposób przekazu współczesnemu pokoleniu prawdy o czekającym nas końcu świata. Jan Paweł II - mając na uwadze przepowiadanie, w którym dominował lęk - zwraca uwagę na pełne nadziei podejście do eschatologii, ukazane w dokumentach Soboru Watykańskiego II. Podkreśla jednak, że we współczesnym przepowiadaniu prawd eschatologicznych ujawnia się zagubienie człowieka. Wypowiada wówczas szokujące słowa: "Człowiek się zgubił, kaznodzieje się zgubili, katecheci się zgubili, wychowawcy się zgubili. Nie mają już odwagi straszyć piekłem. Może nawet słuchacze przestali się go bać" (s. 138-139).


sobota, 14 października 2006

Miłosierdzie dla miłosiernych

Blisko Ewangelii
                                      Miłosierdzie dla miłosiernych
                 Mt 5,7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Miłosierdzie jest przymiotem serca. Człowiek miłosierny dostrzega potrzebujących i w miarę swych możliwości spieszy im z pomocą. Istotnym elementem jest dokładne rozpoznanie potrzeb człowieka.
Tradycja w oparciu o Biblię sporządziła wykaz siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy i siedmiu co do ciała. Oto one:
sobota, 14 października 2006

Wspólnota parafialna w październiku

Przez cały okres jesienno-zimowy wszelkie nabożeństwa wieczorne w dni powszednie będziemy odprawiać o godz. 17.00. 
   Październik, to miesiąc różańcowy, miesiąc gromadzenia się na wspólną modlitwę tak bardzo umiłowaną przez Matkę Bożą; modlitwę skuteczną, bo wybraną przez Nią samą. Ta modlitwa była ulubioną modlitwą Jana Pawła II i wielu świętych. W skarbcu jasnogórskim można oglądać różańce wielkich Polaków. To najpiękniejsza modlitwa wszystkich czcicieli Matki Najświętszej. W tym zwłaszcza miesiącu każde dziecko Maryi małe, czy bardzo dorosłe, stara się uczestniczyć we wspólnej modlitwie różańcowej. Szczególnie w sanktuarium maryjnym winna rozbrzmiewać, nawet przez cały rok ta maryjna modlitwa.
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.