polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 14 października 2006

Człowiek się zgubił...

    W książce pt. „Przekroczyć próg nadziei”, która jest niezwykle ciekawym i cennym wywiadem z Ojcem Świętym, dziennikarz stawia pytanie o sposób przekazu współczesnemu pokoleniu prawdy o czekającym nas końcu świata. Jan Paweł II - mając na uwadze przepowiadanie, w którym dominował lęk - zwraca uwagę na pełne nadziei podejście do eschatologii, ukazane w dokumentach Soboru Watykańskiego II. Podkreśla jednak, że we współczesnym przepowiadaniu prawd eschatologicznych ujawnia się zagubienie człowieka. Wypowiada wówczas szokujące słowa: "Człowiek się zgubił, kaznodzieje się zgubili, katecheci się zgubili, wychowawcy się zgubili. Nie mają już odwagi straszyć piekłem. Może nawet słuchacze przestali się go bać" (s. 138-139).


sobota, 14 października 2006

Miłosierdzie dla miłosiernych

Blisko Ewangelii
                                      Miłosierdzie dla miłosiernych
                 Mt 5,7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Miłosierdzie jest przymiotem serca. Człowiek miłosierny dostrzega potrzebujących i w miarę swych możliwości spieszy im z pomocą. Istotnym elementem jest dokładne rozpoznanie potrzeb człowieka.
Tradycja w oparciu o Biblię sporządziła wykaz siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy i siedmiu co do ciała. Oto one:
sobota, 14 października 2006

Wspólnota parafialna w październiku

Przez cały okres jesienno-zimowy wszelkie nabożeństwa wieczorne w dni powszednie będziemy odprawiać o godz. 17.00. 
   Październik, to miesiąc różańcowy, miesiąc gromadzenia się na wspólną modlitwę tak bardzo umiłowaną przez Matkę Bożą; modlitwę skuteczną, bo wybraną przez Nią samą. Ta modlitwa była ulubioną modlitwą Jana Pawła II i wielu świętych. W skarbcu jasnogórskim można oglądać różańce wielkich Polaków. To najpiękniejsza modlitwa wszystkich czcicieli Matki Najświętszej. W tym zwłaszcza miesiącu każde dziecko Maryi małe, czy bardzo dorosłe, stara się uczestniczyć we wspólnej modlitwie różańcowej. Szczególnie w sanktuarium maryjnym winna rozbrzmiewać, nawet przez cały rok ta maryjna modlitwa.
sobota, 14 października 2006

Akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

O Maryjo, w Twoim Niepokalanym Sercu każde stworzenie ma swoje miejsce, a niebo i ziemia podziwiają Twoje cnoty i napełniają się ich wonią.
Także ja, z podziwem i czcią, wchodzę dzisiaj i to już na zawsze, do rajskiego Ogrodu Twojego Niepokalanego Serca, gdyż sama mnie do tego zachęcasz w tych najbardziej niebezpiecznych dla świata chwilach.
Jestem CAŁY TWÓJ – i dzisiaj, i do końca moich dni, i przez całą wieczność. Możesz obchodzić się ze mną jak ze wszystkimi kwiatami Twego Ogrodu:
zabrać mnie stąd, choćby i dziś, i przesadzić w inne miejsce;
podlewać wodą pociech lub dotknąć suszą oschłości i trudu, otoczyć pięknymi kwiatami ludzi bliskich i przyjaznych lub cierniami niechętnych i wrogich.


niedziela, 3 września 2006

Nieustająca Nowenna

Niektóre podziękowania i prośby (czerwiec i lipiec 2006 r.)

Niebieska Mamo. Pragniemy dziś w dniu 18 urodzin Alicji w sposób szczególny otoczyć Ją modlitwą. Dziękujemy za to, że jest, za Jej dobre serduszko i nieustanną radość jaką nas obdarza i „zaraża”. Prosimy Cię także Matko o potrzebne dla Niej łaski na każdy dzień, tydzień, miesiąc i rok w dorosłym życiu. Niech Twoja niepojęta miłość zawsze Jej towarzyszy… a duch wzrasta w prawdzie i pokoju. Rodzina i Przyjaciele. *
niedziela, 3 września 2006

Święty Maurycy

   Maurycy był dowódcą rzymskiej Legii tebańskiej za czasów cesarza Dioklecjana, w której żołnierzami byli chrześcijanie. Legion ten w liczbie 6000 osób, dowodzony m.in.  przez Maurycego,  stacjonował w Szwajcarii. Około 290 roku przed jedną z wypraw przeciwko Bagaudom  (w celu uśmierzenia powstania) zażądano, aby żołnierze złożyli pogańskim bogom ofiarę. Maurycy wraz z legionistami stanowczo odmówił, mówiąc: "Jesteśmy gotowi walczyć za ojczyznę, gdzie tylko zajdzie tego potrzeba. Jesteśmy również gotowi modlić się do Pana Boga o zwycięstwo. Jednak składać ofiar bożkom nie możemy, gdyż byłoby to bałwochwalstwem".


Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.