polski english français deutsch italiano nederlands
sobota, 14 października 2006

Miłosierdzie dla miłosiernych

Blisko Ewangelii
                                      Miłosierdzie dla miłosiernych
                 Mt 5,7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Miłosierdzie jest przymiotem serca. Człowiek miłosierny dostrzega potrzebujących i w miarę swych możliwości spieszy im z pomocą. Istotnym elementem jest dokładne rozpoznanie potrzeb człowieka.
Tradycja w oparciu o Biblię sporządziła wykaz siedmiu uczynków miłosierdzia co do duszy i siedmiu co do ciała. Oto one:
sobota, 14 października 2006

Wspólnota parafialna w październiku

Przez cały okres jesienno-zimowy wszelkie nabożeństwa wieczorne w dni powszednie będziemy odprawiać o godz. 17.00. 
   Październik, to miesiąc różańcowy, miesiąc gromadzenia się na wspólną modlitwę tak bardzo umiłowaną przez Matkę Bożą; modlitwę skuteczną, bo wybraną przez Nią samą. Ta modlitwa była ulubioną modlitwą Jana Pawła II i wielu świętych. W skarbcu jasnogórskim można oglądać różańce wielkich Polaków. To najpiękniejsza modlitwa wszystkich czcicieli Matki Najświętszej. W tym zwłaszcza miesiącu każde dziecko Maryi małe, czy bardzo dorosłe, stara się uczestniczyć we wspólnej modlitwie różańcowej. Szczególnie w sanktuarium maryjnym winna rozbrzmiewać, nawet przez cały rok ta maryjna modlitwa.
sobota, 14 października 2006

Akt osobistego poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

O Maryjo, w Twoim Niepokalanym Sercu każde stworzenie ma swoje miejsce, a niebo i ziemia podziwiają Twoje cnoty i napełniają się ich wonią.
Także ja, z podziwem i czcią, wchodzę dzisiaj i to już na zawsze, do rajskiego Ogrodu Twojego Niepokalanego Serca, gdyż sama mnie do tego zachęcasz w tych najbardziej niebezpiecznych dla świata chwilach.
Jestem CAŁY TWÓJ – i dzisiaj, i do końca moich dni, i przez całą wieczność. Możesz obchodzić się ze mną jak ze wszystkimi kwiatami Twego Ogrodu:
zabrać mnie stąd, choćby i dziś, i przesadzić w inne miejsce;
podlewać wodą pociech lub dotknąć suszą oschłości i trudu, otoczyć pięknymi kwiatami ludzi bliskich i przyjaznych lub cierniami niechętnych i wrogich.


niedziela, 3 września 2006

Nieustająca Nowenna

Niektóre podziękowania i prośby (czerwiec i lipiec 2006 r.)

Niebieska Mamo. Pragniemy dziś w dniu 18 urodzin Alicji w sposób szczególny otoczyć Ją modlitwą. Dziękujemy za to, że jest, za Jej dobre serduszko i nieustanną radość jaką nas obdarza i „zaraża”. Prosimy Cię także Matko o potrzebne dla Niej łaski na każdy dzień, tydzień, miesiąc i rok w dorosłym życiu. Niech Twoja niepojęta miłość zawsze Jej towarzyszy… a duch wzrasta w prawdzie i pokoju. Rodzina i Przyjaciele. *
niedziela, 3 września 2006

Święty Maurycy

   Maurycy był dowódcą rzymskiej Legii tebańskiej za czasów cesarza Dioklecjana, w której żołnierzami byli chrześcijanie. Legion ten w liczbie 6000 osób, dowodzony m.in.  przez Maurycego,  stacjonował w Szwajcarii. Około 290 roku przed jedną z wypraw przeciwko Bagaudom  (w celu uśmierzenia powstania) zażądano, aby żołnierze złożyli pogańskim bogom ofiarę. Maurycy wraz z legionistami stanowczo odmówił, mówiąc: "Jesteśmy gotowi walczyć za ojczyznę, gdzie tylko zajdzie tego potrzeba. Jesteśmy również gotowi modlić się do Pana Boga o zwycięstwo. Jednak składać ofiar bożkom nie możemy, gdyż byłoby to bałwochwalstwem".


niedziela, 3 września 2006

Miłosny fundament… - Modlitwa dla średnio zaawansowanych

Wydaje mi się, że nikt na świecie nie mógłby się podpisać pod słowami: „Jestem mistrzem modlitwy i nie potrzebuję się niczego uczyć, ponieważ modlę się dobrze i nie mam żadnych problemów z modlitwą”. Najczęściej w naszym życiu modlitewnym napotykamy na trudności, które świadczą o czymś zupełnie innym. Dlatego, jeżeli rzeczywiście pragniemy pogłębić życie modlitewne, jesteśmy otwarci na porady ludzi, którzy pragną podzielić się swoim doświadczeniem. Oczywiście ja sam – choć ciągle staram się pogłębiać swoje życie modlitewne – widzę, że brakuje mi wiele do ideału, jaki jest moim pragnieniem. Jednak myślę, że jako zakonnik – i to jeszcze kapucyn – mam prawo do podzielenia się swoim doświadczeniem, które może pomóc komuś, kto będzie czytał ten cykl artykułów poświęconych modlitwie.

 
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.