polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 3 września 2006

Kalwaria Pacławska

   W pięknej okolicy wschodniego podkarpacia, 25 kilometrów na południowy wschód od Przemyśla, leży Kalwaria Pacławska. Nad okolicą wznoszą się wieże kościoła Znalezienia Krzyża Świętego i klasztor franciszkanów. Legenda mówi że podczas polowania na zwierzynę właściciel okolicznych dóbr  Aleksander Maksymilian Fredro, zapuścił się w głąb lasu, zgubił ślad i zabłądził w gęstwinie. Szukając wyjścia z puszczy, nagle ujrzał pięknego jelenia. Pomiędzy jego rogami nadzwyczajnym blaskiem lśnił krzyż. Przyszła mu myśl aby na tym miejscu zbudować kościół i klasztor, cudowne widzenie znikło, a szlachcic ujrzał ścieżkę, która zaprowadziła go bezpiecznie do domu.


niedziela, 3 września 2006

„Dzięki Ci Ojcze”

Wstaję rano i składam ręce,

Boże przyjmij mą modlitwę w podzięce.

Za to że noc minęła spokojnie,

Że czuwasz nade mną nieustannie.
niedziela, 3 września 2006

Na czym polega nabożeństwo 5 pierwszych sobót miesiąca?

Co obiecuje niebo?

   Przypomnijmy sobie wielką obietnicę związaną z nabożeństwem pierwszych sobót. Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła Siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Jej przedmiotem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
niedziela, 3 września 2006

„Nie lękajcie się, Bóg jest miłością.”

     28 maja 2006 roku był kolejnym, szczególnym dniem, który mogliśmy przeżyć dzięki Bożej Opatrzności. Kiedy rozważam różańcową tajemnicę „Wniebowstąpienie Pana Jezusa” są mi bardzo bliskie słowa: „Cieszcie się, albowiem wasze imiona zapisane są w niebie...” 

   „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział...”          

   W ostatnią niedzielę maja bieżącego roku na święto Wniebowstąpienia  Chrystus przysłał nam swego następcę, abyśmy razem z nim uczestnicząc we Mszy świętej odkrywali niebo już tu na ziemi. Warto się natrudzić, aby cieszyć się tutaj spokojem, szczęściem chociaż przez chwilę. W domu Ojca – ufamy – bez końca.

  W drodze na Błonia nasze nogi odczuwały zmęczenie. Serce nie dało odebrać sobie nadziei: zdążymy, znajdziemy miejsce sprzyjające modlitwie, refleksji. Prawie godzinne oczekiwanie w dużej grupie ludzi nagrodzone krótkim spojrzeniem na Białą Postać. A potem niepewność: Czy na pewno nie można podejść bliżej? Jednak można! Zadowoleni udajemy się do wyznaczonych sektorów. Okazało się, że ołtarz jest z drugiej strony. Trzeba więc zadowolić się spojrzeniem na ekran. Ważne, że słychać bardzo dobrze.
niedziela, 3 września 2006

Przemienienie Pańskie

     W kościele Sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Dziekanowicach jest stary obraz przedstawiający scenę Przemienia Pana Jezusa na Górze Tabor. Świetlistą postać Chrystusa Pana otaczają ŚŚ. Mojżesz i Eliasz, a na ziemi poniżej modlą się trzej apostołowie: ŚŚ Piotr, Jan i Jakub. To historyczne wydarzenie  opisują trzej Ewangeliści: Św. Mateusz - 17, 1-9, Św. Marek 9, 2-8 i Św. Łukasz 9, 28-36. Według zgodnego przekazu cudowna przemiana, a raczej ujawnienie się Boskości Pana Jezusa. miało miejsce około tygodnia po innej historycznym fakcie - wyznaniu św. Piotra w okolicy Cezarei Filipowej. Na pytanie Pana Jezusa za kogo uważają ludzie Syna Człowieczego? Św. Piotr - za natchnieniem - Bożym wyznał wobec innych uczniów „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”. Po tym wyznaniu Pan Jezus rzekł do Piotra.


niedziela, 3 września 2006

Rodzina Pierwszą Szkołą Wszelkich Cnót

Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Familiaris consortio (FL) o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym   powołując się na Deklarację o wychowaniu chrześcijańskim podkreśla, że ,,rodzina jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społeczeństwom”. Z nauk katechetycznych znany jest podział cnót: trzy cnoty Boskie – wiara, nadzieja i miłość oraz cztery cnoty główne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo. Wyrabianie tych cnót może odbywać się w rodzinie dzięki wychowywaniu do istotnych wartości życia ludzkiego. W atmosferze życia rodzinnego przepojonego miłością i szacunkiem dla Boga i ludzi dzieci mogą nabrać przekonania, że ,,więcej wart jest człowiek z racji tego kim jest, niż ze względu na to, co posiada”(FL37).
Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.