piątek, 7 marca 2008
Wielki Post
Trwa okres Wielkiego Postu. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy celowo organizowane w tym czasie imprezy rozrywkowe, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Kochani Rodzice i Wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje pociechy. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.
Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia i specjalnych nabożeństw pokutnych... Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17:00 i w niedzielne południe razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedziele o godz. 15:00 rozpamiętujemy Mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia. Nie żałujmy czasu i odwagi, by pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu - znaku zbawienia.
Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem i postępowaniem.
Pamiętajmy, że przez cały Wielki Post trwa wielkopostna akcja trzeźwości. W tym roku trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny będą prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały żywą wiarą.
W duchu wielkopostnej solidarności wesprzyjmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza "Caritas", która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz biednym Polakom na obczyźnie. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i państwo, pozostawieni własnemu losowi...
Wykorzystajmy szczególny czas Rekolekcji wielkopostnych, które będziemy odprawiać tradycyjnie od czwartej niedzieli Wielkiego Postu (tj. od 2 marca). W Wielkim Poście mamy też przygotować się do owocnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.
Nasze zmartwychwstanie dokonuje się w Parafii poprzez rewizję życia, rekolekcje, spowiedź i Komunię św.
niedziela, 24 lutego 2008
Niejednokrotnie członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej (POAK) na swoich środowych spotkaniach (II środa miesiąca) zastanawiali się, dlaczego parafianie bronią się przed przystępowa-niem do tego zespołu modlitewnego, do tej organizacji. Czyżby to uważali za wielkie obciążenie, czyli marnowanie swojego czasu? No nie, tak może rozumować jedynie niekatolik. Prawdziwy bowiem wyznawca Chrystusa, katolik praktykujący, powinien stawiać na pierwszym miejscu zawsze, w każdej sytuacji – Pana Boga, Jemu służyć, być z nim na co dzień i zapraszać Go do wykonywania swoich czynności. I właśnie przynależność do Akcji Katolickiej i uczestnictwo w jej działalności stwarza takie możliwości, bycia w bliskości Jezusa i Jego i naszej Matki Maryi.
Czy to prawda, co wyżej zostało wypowiedziane? Osądźmy sami po zapoznaniu się z działalnością Akcji Katolickiej przy Sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej Dziekanowskiej w roku 2007. Przed-stawiamy ją chronologicznie od stycznia do grudnia:
- zebranie sprawozdawcze za rok miniony, czyli 2006, połączone z opłatkiem,
- odwiedzanie chorych, samotnych,
- współudział w organizacji i przeprowadzeniu VI Turnieju Szachowego im. Henryka Głusia,
- uczestnictwo kilku członków w Rekolekcjach Archidiecezji Krakowskiej w Maniowych i Łagiewnikach,
- prowadzenie Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście w niedziele,
- Adoracja przy Grobie Chrystusa w Wielką Sobotę,
- prowadzenie modlitwy różańcowej w każdą pierwszą sobotę miesiąca przed nabożeństwem do Nie-pokalanego Serca NMP oraz w każdą niedzielę i święto przed Mszą świętą o godz. 11:00 wymiennie przez poszczególnych członków,
- przygotowanie i przeprowadzenie X Parafiady o puchar Redakcji „Matczynego Królestwa”,
- wykonanie ołtarza na Gaju na święto Bożego Ciała,
- udział w uroczystości Parafialnych Dożynek,
- przygotowanie po raz pierwszy ołtarzy na Procesję Różańcową,
- udział w całonocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ła-giewnikach,
- udział kilku członków w uroczystościach Chrystusa Króla w Katedrze na Wawelu,
- rozprowadzanie baranka wielkanocnego i świec „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” oraz organi-zacja zbiórki w ramach „Dzieła Nowego Tysiąclecia” w VII Dniu Papieskim.
Wspaniałe były też pielgrzymki pod przewodnictwem P. Aleksandry Chlebdy, a było ich aż jedena-ście. Uczestniczyli w nich także wierni z parafii: Dobczyce, Zakliczyn, Brzączowice, Koźmice Wielkie i Łazany.
W większości były to pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych, ale nie tylko. Oto one:
- do Kalwarii Zebrzydowskiej na Misterium Męki Pańskiej,
- w maju do Jodłowej, Tarnowa, Nowego Sącza i Limanowej,
- do Kazimierza Dolnego, na Święty Krzyż, do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej,
- na procesję z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, z Obrazem Matki Bożej Dziekanowskiej i w strojach krakowskich,
- w czerwcu pielgrzymka do Częstochowy,
- w lipcu pielgrzymka dla starszych do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej,
- w sierpniu do Wambierzyc, Barda Śląskiego i Gór Stołowych,
- do Kalwarii Zebrzydowskiej, najpierw na Dróżki do Najświętszej Marii Panny połączone z Dróżkami za zmarłych, a następnie udział w Asyście Procesyjnej Zaśnięcia NMP z Obrazem Matki Bożej Dzie-kanowskiej i w strojach krakowskich,
- w październiku do Zakopanego i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Na każde spotkanie w drugą środę miesiąca przygotowujemy i odmawiamy przed Mszą św. i Nowenną jedną cząstkę Różańca. W czasie Mszy św. czytamy lekcję i śpiewamy Psalm responsoryj-ny. Podczas spotkania odmawiamy Nieszpory – modlitwę brewiarzową, czytamy i wyjaśniamy kolejny fragment Ewangelii, a następnie omawiamy zaplanowane zagadnienia.
Te najważniejsze działania realizowała skromna grupa członków POAK, w skład której wchodzą: Małgorzata Łyżczarz – prezes Akcji, Tadeusz Czajczyk – zastępca, Ludwik Dziewoński – sekretarz, Danuta Nowak – skarbnik, Aleksandra Chlebda – przewodnik i kronikarz oraz członkowie: Joanna Dudzik, Władysław Bajer, Paweł Baran, Wojciech Woźniak, Stefania Chodór, Beata Sędzik, Stanisła-wa Cygan i Sławomir Błaszczak.
Wymienieni ufają i mają nadzieję, że w tym roku znajdzie się w parafii kilka choćby osób, które przy-będą na kolejne środowe spotkanie w salce katechetycznej i wówczas będzie nas więcej.
POAK posiada też jednego członka wspierającego, którym jest Jan Hartabus.
niedziela, 24 lutego 2008
Moja ostojo, moja nadziejo
bądź że mną zawsze, na każdy dzień.
Duszę mą prowadź ku życia wrotom
kiedy na ziemi zostanie mój cień.
Boże w dobroci serca niezmierzony
utul nas wszystkich - spragnione dzieci.
Gdy zło się czai, uderza zewsząd
jak promień słońca, niech Miłość Twa świeci.
Co czynić mamy by godnie żyć
by nie zagrzebać życia w popiele?
Trzymaj nas mocno, kieruj krokami
nasz przyjacielu, Stróżu - Aniele.