polski english français deutsch italiano nederlands
czwartek, 18 maja 2006

Atanazy Wielki

   Św. Atanazy Wielki urodził się w Aleksandrii w Egipcie około roku  295. Przypuszcza się, że z pochodzenia był Grekiem. Nie wiemy nic na temat jego nauki, wiemy jednak, że władał biegle językiem greckim i koptyjskim. W młodości żył w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał swojego późniejszego mistrza, św. Antoniego Pustelnika. W 319 roku został diakonem. Brał udział w soborze nicejskim, na który przybył z biskupem św. Aleksandrem, którego był sekretarzem.




środa, 17 maja 2006

Godzina Miłosierdzia

   Pan Jezus powiedział  „...ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i innych ...” (Dz.1572). Poprzez siostrę Faustynę Jezus dał nam wskazówki, jak powinniśmy czcić moment Jego śmierci na krzyżu. Objawiwszy się przyszłej Świętej w październiku 1937 r. Zbawiciel polecił jej poświęcić na kontemplację godzinę trzecią po południu (15). Nie cho-dzi tu o modlitwę trwającą pełne 60 minut, lecz o krótki chociaż moment skupienia o tej własnie porze. Pan  Jezus polecił Św. Faustynie, aby codziennie o trzeciej pogrążyła się w modlitwie przynajmniej przez krótką chwilę, jeśli obowiązki nie pozwolą odprawić Drogi Krzyżowej czy wstąpić do kaplicy. Zanosząc z modlitwą prośbę musimy jednak pamiętać, że jej przedmiot nie może być sprzeczny z wolą Bożą. Modlitwa powinna być ufna, wytrwała i połączona z uczynkami miłosierdzia, bez których nie ma prawdziwego nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.   Modlitwa  w godzine Miłosierdzia ma być skierowana do Jezusa a w błaganiach należy się odwołać do wartości i zasług męki Chrystusa.

 

 




środa, 10 maja 2006

Wspólnota Parafialna w maju

   Maj, miesiąc najpiękniejszy katolicy poświęcili Matce Najświętszej. W maju wraz z całą przyrodą wychwalamy Maryję, uczestnicząc w pięknych, radosnych nabożeństwach majowych

      Wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na majowym nabożeństwie. Tyle ważnych spraw mamy do „omodlenia” przed obliczem Matki Bożej. W Jej szkole uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach, zapalmy lampy oliwne i umajmy je kwiatami. Gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.   Będziemy się gromadzić w naszym sanktuarium, ale też przy figurkach, tak gęsto rozsianych po naszej maryjnej Parafii.




środa, 10 maja 2006

Nie rób przykrości Matce Najświętszej...

   Zbliża się wiosna, a wraz z nią okres uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem: procesja rezurekcyjna w Wielką Niedzielę, na rozpoczęcie i zakończenie majowych nabożeństw, Oktawy Bożego Ciała i procesja z racji odpustów parafialnych.

 

   Otóż wydaje mi się, że zapominamy o tym jak mamy zachowywać się podczas procesji, nie wszyscy uczestnicy uroczystości idą za Panem Jezusem. Spora ilość zbiera się  koło bocznych drzwi na podcieniu, stoją rozmawiają patrzą na asystę procesyjną, a kiedy zbliża się ksiądz z Najświętszym Sakramentem zapominamy uklęknąć. Gdzież jest szacunek dla Żywego Boga, który wpoili nam nasi kochani rodzice.


poniedziałek, 1 maja 2006

3 MAJA 1946 ROKU

       Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była zawsze tym dniem, który wzbudzał w Polakach nastroje patriotyczne i obligował do zademonstrowania niechęci do władz .zaborczych i okupacyjnych. Władze komunistyczne w powojennej Polsce bardzo szybko zorientowały się, że uroczyste obchody święta 3 maja mogą sprawić im wiele kłopotu i swymi rozmiarami mogą przyćmić obchody 1 maja.




poniedziałek, 3 kwietnia 2006

Wspólnota Parafialna w kwietniu

Od niedzieli obowiązuje tzw. czas letni. Przez cały okres tzw. czasu letniego wszelkie nabożeństwa wieczorne w naszym sanktuarium będą o godz. 18.00.
Początek kwietnia kojarzy się nam z odejściem Jana Pawła II do Domu Ojca.
W sobotę o godz. 18.00, podobnie jak rano, odprawimy Mszę św. z pierwszosobotnim nabożeństwem ku czci Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny, a o godz. 21.00 zbierzemy się jeszcze raz wszyscy w sanktuarium na Apel Jasnogórski i Wieczór Jana Pawła II.







Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.