polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 4 maja 2008

Dziękuję Ci Mamo

Za to Mamo, że noc w noc czujnie strzeżesz kolorowych i spokojnych mych snów;
Za to, Mamo, że Ci zawsze mogę wierzyć, że rozumiesz mnie nawet bez słów;
Cóż Ci dzisiaj za to mogę dać, Najdroższa Mamo?
Po jednym kwiatku, za noc każdą nieprzespaną,
Po jednym kwiatku za płynące z Twych rąk ukojenie.
Za każdą Twą zmarszczkę – jeden kwiat
I jeden za każdy siwy włos.
Pod nogi by Ci trzeba rzucić cały świat
Wszystkie kwiaty na ogromny stos.


niedziela, 4 maja 2008

Znam takie ręce

   Znam takie ręce, które zawsze błogosławią, znam takie oczy, które śmieją się, gdy ktoś jest w pobliżu, płaczą, kiedy nikt nie widzi. Znam takie serce, które nigdy nie przestaje kochać, a choć zbolałe, zawsze przebacza. To ręce, oczy i serce matki. Nie jest przesadą stwierdzenie, że wszystko, co posiadamy najcenniejszego w naszej godności, zawdzięczamy swojej matce. Ona z miłości nas poczęła, urodziła. Matka od początku prowadzi swoje dziecko do Boga. Tego Boga dziecko najpierw w matce odczytuje. Na jej podobieństwo tworzy Jego obraz. Nawiązuje z nim kontakt poprzez dobroć i rozmodloną postawę matki.


niedziela, 4 maja 2008

MARYJA – KRÓLOWA POLSKI

   Naród polski szczególnie jest związany z Matką Chrystusową i od wieków czci Ją jako swoją Matkę i Królową. Bogurodzica – pierwszy nasz hymn narodowy, będący równocześnie rycerską pieśnią religijną, można określić jako akt zawierzenia Maryi. Hymn ten, według Jana Długosza, śpiewany był pod Grunwaldem w zwycięskiej bitwie z Krzyżakami.
   Matka Boża – w różnych wizerunkach – zagościła w wielu polskich świątyniach. I my mamy to szczęście, że w naszym parafialnym kościele możemy czcić naszą Najlepszą Matkę.


niedziela, 4 maja 2008

Wspólnota Parafialna w maju

    Maj, najpiękniejszy miesiąc poświęcony Maryi. Cała przyroda wielbi swą Matkę. Jej dzieci w każdym zakątku kraju, w tym miesiącu śpiewają na Jej cześć. Dekorujemy Jej kapliczki i obrazy.

   W pierwszy czwartek miesiąca, wchodzimy w maryjny maj. W pierwszym dniu maja czcimy świętego Józefa Rzemieślnika. Nie możemy pominąć okazji, aby żarliwie prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w naszym życiu rodzinnym i społecznym. Eucharystię tego dnia połączymy z krótkim nabożeństwem w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy. Adorację pierwszoczwartkową (od godz. 17:00) połączymy z modlitwą w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy. W tym czasie będziemy spowiadać zwłaszcza młodzież przed bierzmowaniem, ich rodziny i świadków – a o 18:00 będzie Msza św. za zmarłych wypominanych w całorocznych wypominkach.
Przez cały maj będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii połączonej z tak kochanym przez starszych i młodszych majowym nabożeństwem; w dni powszednie o godz. 18.00, zaś w niedzielę i święta o godz. 15:30. Pamiętajmy, że w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Bardzo zachęcamy do uczestnictwa w tych nabożeństwach przed cudownym Obrazem Matki Bożej Dziekanowskiej. Zachęcamy także do śpiewania nabożeństw przy figurkach.
   Oddając cześć Matce Bożej, zapewniamy sobie Jej opiekę. Starajmy się jak najczęściej, możliwie codziennie uczęszczać na te nabożeństwa, zarówno do kościoła, jak i pod figurki.
   W czasie nabożeństw majowych modlimy się szczególnie o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, za Ojca Świętego, za Kościół w Polsce, o pokój na świecie, za naszą parafię, za rodziny, za księży, o powołania kapłańskie, o dobre urodzaje.
   W pierwszy piątek miesiąca, 2 maja, w liturgiczne wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i Doktora Kościoła, modlimy się za braci Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny. Pamiętajmy też o ich duszpasterzach. Msze św. z nabożeństwem wynagradzającym do Bożego Serca będą o godz. 7:00 i 18:00. Na rannej Mszy św. i godzinę przed wieczorną Mszą św. będziemy spowiadać.


niedziela, 4 maja 2008

150 lat Lourdes

          150-ta rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes

   Objawienia Matki Bożej w Lourdes w 1858 r. są niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Kościoła, są równocześnie wielkim Bożym darem dla całej ludzkości.
Oto w dniu 11 lutego 1958 roku czternastoletniej dziewczynce – Bernadettcie Soubirous w grocie Massabielle koło Lourdes ukazała się po raz pierwszy Matka Najświętsza. To pierwsze spotkanie z tajemniczą „piękną Panią”, było dla Bernadetty tak wielkim przeżyciem, że od tamtej pory odczuwała wewnętrzne przynaglenie, aby jak najszybciej iść do groty na kolejne spotkanie.
   Matka Najświętsza ukazywała się Bernadettcie 18 razy. W czasie tego pierwszego spotkania Bernadetta odmawiała sama różaniec i kiedy zakończyła „piękna Pani” znikła. Bernadetta pytana o to, jak wygląda „piękna Pani”, opisała ją w następujący sposób: "Miała białą suknię przewiązaną niebieską wstęgą, biały welon na głowie i złocistą różę na każdej stopie. Na ramieniu trzymała różaniec. Była bardzo piękna, naj-piękniejsza ze wszystkich kobiet, jakie do tej pory poznałam. Była bardzo młoda. Nie była starsza ode mnie." Bernadetta odmawiała też różaniec w czasie każdego następnego spotkania. Matki Najświętszej nie widziały pozostałe dwie dziewczynki, które wtedy były razem z Bernadettą, nie widzieli jej też nigdy inni uczestnicy pozostałych spotkań Bernadetty z Matką Bożą w grocie Massabielle, chociaż na każde następne spotkanie przybywały coraz większe rzesze ludzi. Matka Najświętsza pojawiała się w momencie kiedy Bernadetta zaczynała odmawiać różaniec. Jak stwierdzali obecni tam ludzie, dziewczynka popadała wtedy w ekstazę. Na drugie spotkanie Bernadetta przyniosła z sobą wodę świeconą słusznie sądząc, że jeżeli jest to sprawka szatana, to kiedy pokropi ukazującą się niewiastę wodą świeconą to ona zniknie. Ale kiedy Bernadetta poczęła kropić „piękną Panią”, ta się tylko uśmiechała. Dopiero w czasie trzeciego objawienia Matka Boża przemówiła do Bernadetty, prosząc: „Czy możecie wyświadczyć mi łaskę i przychodzić tutaj przez 15 dni”. Powiedziała też do Bernadetty: „Nie obiecuję Ci szczęścia na tym świecie, lecz w innym”.


niedziela, 20 kwietnia 2008

ŚW. IZYDOR Z SEWILLI

Św. Izydor urodził się koło roku 554 w rodzinie hiszpańsko-rzymskiej pochodzącej z Kartageny (Hiszpania). Wychowywał się i kształcił u boku swego starszego brata Leandra biskupa Sewilli. Izydor wspierał swego brata, Leandra, w zarządzaniu diecezją. Po śmierci Leandra (599) Izydor został jego następcą na arcybiskupiej stolicy Sewilii. Podczas swego długiego biskupstwa (37 lat) Izydor umacniał Kościół w Hiszpanii, zwołując synody, tworząc szkoły i domy zakonne oraz nawracając Wizygotów z arianizmu.






Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.